وظایف شاعران اهل بیت(ع) در بیانیه گام دوم انقلاب چیست؟
پس از انتشار بیانیّه‌ مهم و راهبردی گام دوّم انقلاب، نقش ستایشگران اهل بیت (علیهم‌السّلام) که نقش مهم و اثربخشی در هدایت احساس و عقلانیّت جامعه دارند، بسیار اساسی‌تر است.

به گزارش فرهنگ سدید؛ رهبر انقلاب اسلامی که خود از خطبای چیره‌دست و همچنین آشنایان به شعر و به ویژه اشعار آئینی‌اند از گذشته‌ دور قرابتی خاص با این دو قشر داشته‌اند و نقش بسزایی در ارتقای مدّاحی و شعر آئینی داشته‌اند. ایشان در دیدارهای سالیانه‌ با این دو قشر مؤثّر که قدمتی به قدمت انقلاب اسلامی دارد، همواره نکاتی را ذکر می­کنند که می­تواند سرمشق و الگوی مطلوبی برای شاعران و مادحان در گام دوم انقلاب باشد.

پس از انتشار بیانیّه‌ مهم و راهبردی گام دوّم انقلاب، نقش ستایشگران اهل بیت (علیهم‌السّلام) که نقش مهم و اثربخشی در هدایت احساس و عقلانیّت جامعه دارند، بسیار اساسی‌تر است و لذا ضرورت دارد تا در این نقشه‌ بزرگ که نزدیک شدن به ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (ارواحنافداه) را هدف گرفته است، جایگاه خود را بشناسند و وظایف خود را بیابند.

مسئولیت شاعران و مادحان ایجاب می کند تا بدانند که ستایشگری اهل بیت (علیهم‌السّلام) در این زمان «یک ذخیره است، یک موجودیِ انسانی ارزشمند است؛ اگر باطل و بی‌اثر بماند، ظلم شده؛ اگر خدای نکرده این سرمایه در جهت غلطی مصرف بشود، ظلم بزرگتری شده.» و با فهم زمانه به وظیفه‌ فوری خود یعنی «تبیین معارف انقلاب اسلامی» همّت گمارند.

لازمه‌ این کار آن است که «اهداف انقلاب را با دید روشن، با فکر باز، با اندیشه‌ عمیق، در شعر» بگنجانند و «آن را با صدای خوش، با لحن خوش، با شیوه‌های هنری در جلسه القا» کنند. و یقین بدانند که «این در حرکت عظیم ملّت ایران بلکه در حرکت اسلامی و امّت اسلامی تأثیر بسیار عمیقی خواهد داشت».

ستایشگران باید «مردم را به سمت اهداف انقلاب، به سمت آنچه انقلاب به خاطر آن به راه افتاد -که ایجاد دنیای مؤمن، دنیای سالم، دنیای امن و امان برای انسان، دنیایی که به معنای واقعی کلمه مزرعه‌ی آخرت باشد» راهنمایی کنند. و باید برای همگان تبیین کنند که «ایجاد یک چنین دنیایی هدف انقلاب اسلامی است که هم رفاه مادّی، هم شوکت بین‌المللی، هم بهجت معنوی، همه چیز در این حرکت عظیم وجود دارد».

خطر نفوذ را باید جدی گرفت

رهبر انقلاب اسلامی خطاب به مادحان و شاعران وظایفی را برای شاعران و مداحان برشمردند که در بطن آن توجه به آسیب‌ها به ویژه نقطه کانونی جامعه یعنی «خانواده» است.

«دشمن بشریّت یعنی جریان سرمایه‌داری بین‌المللی و صهیونیسم تقریباً از حدود صد سال پیش تصمیم گرفتند که خانواده را در بین بشر از بین ببرند؛ و یک جاهایی موفّق شدند. رواج شهوات، از بین رفتن حیا و عفّت، امروز جزو برنامه‌های دشمن است. شما مبارزه‌ با اینها را جزو برنامه‌های خودتان قرار بدهید. طهارت و پاکیزگیِ دامان جوان‌های این کشور را مورد همّت خودتان قرار بدهید، بر آن همّت بگمارید، و این یکی از بهترین کارها و یکی از مؤثّرترین شیوه‌ها برای حفظ انقلاب و برای رشد انقلاب و برای حفظ نظام اسلامی است».

و البتّه باید بدانند که دشمنان خطر وجود چنین قشر موثّری را فهمیده‌اند و «به زوایای زندگی» ایشان «با دقّت دارند نگاه می‌کنند که شاید نقطه ضعفی پیدا کنند و از آنجا نفوذ کنند» و لذاست که باید این مناطق نفوذ شناسایی و در مقابل آن، صف‌آرایی انجام گیرد.

پرچم همان پرچم است

حرف آخر اینکه امروز انقلابیون در همان صفی قرار دارند «که یک روز موسی، یک روز ابراهیم، یک روز پیغمبر، یک روز عمّار، یک روز امیرالمؤمنین(ع) در آن صف قرار داشتند. امروز هم آن پرچمی که در منطقه‌ آسیا، در مناطق اروپا و آمریکا، در هر نقطه‌ از عالم در مقابل انقلاب ایستاده، همان پرچم است؛ همان پرچمی است که در مقابل ابراهیم و موسی و عیسی برافراشته شده بود. آنها نابود شدند و موسی و عیسی و ابراهیم زنده‌اند» و شرط پیروزی آن است که با خدا باشیم.

منبع: اداره کل تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: