«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد
با نگاه فرهنگی اجتماعی به وضعیت گردشگری ایران در سال 1397 به خوبی مشخص است؛ گونه غالب گردشگری ورودی و خروجی ایران، زیارتی است که بار مثبت و معنوی بالایی دارد.

به گزارش فرهنگ سدید؛ بر اساس بررسی ها تعداد گردشگران ورودی به کشور در سال ۹۷، ۷میلیون و ۸۰۴هزار و ۱۱۳نفر اعلام شد که در مقایسه با سال ۹۶ به تعداد ۵میلیون و ۱۱۳هزار و ۵۲۴نفر رشد داشته که این رقم ۵۲% افزایش را نشان می دهد. از طرفی در سال ۹۷ تعداد ۷میلیون و ۲۴۲هزار و ۶۶۷نفر گردشگر خروجی داشته ایم که در مقایسه با سال ۹۶ تعداد ۱۰میلیون و ۵۴۲هزار و ۹۵۲نفر گردشگر ایرانی از کشور خارج شده است که این میزان ۳۱% کاهش را نشان می دهد.

با احتساب این آمار، تراز گردشگری ایران برای اولین بار از منفی بودن خارج و مثبت شده است. دلیل این مثبت شدن تراز به سبب کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ ارز است که ایران را تبدیل به مقصدی بسیار ارزان برای گردشگران خارجی کرده است.

از میزان کل گردشگران خروجی در سال ۹۷، تعداد دو میلیون، هشتصد و هفتاد و دو هزار و ششصد و سی و دو نفر آن‌ها به عراق رفته‌اند که در نوع خود اتفاق جالبی است. بعد از عراق به ترتیب کشور‌های ترکیه، امارات متحده عربی، آذربایجان، گرجستان، آلمان، قطر، ار منستان، عربستان سعودی و چین پرطرفدارترین کشور‌ها در بین ایرانیان برای سفر‌های خارجی هستند.

در سال ۹۷ شاهد افزایش گردشگران کشور‌های همسایه به ویژه از عراق هستیم. البته پنجاه تا هشتاد درصد گردشگران هر کشوری از همسایگان آن کشور هست و در سال گذشته میلادی از هر ۵ گردشگر، ۴ نفر آنان به مقصد گردشگری در آن منطقه سفر کردند. با همه تفاسیر به طور کلی در بین رویکرد‌های سفر به ایران، استقبال گردشگران از تلفیق زیارت و درمان و تفریح بیشتر از بقیه بوده است. بعد از آن نیز بیشترین استقبال مربوط به حوزه‌های تاریخی و فرهنگی است.

اکثر گردشگران ورودی به ایران، عراقی هستند و از طرفی بیشترین سفر‌های گردشگران ایرانی به کشور عراق برای زیارت عتبات عالیات و شرکت در بزرگترین گردشگری مذهبی جهان یعنی ابر راهیپمایی اربعین هست. با نگاه فرهنگی اجتماعی به وضعیت گردشگری ایران به خوبی مشخص است؛ گونه غالب گردشگری ورودی و خروجی ایران، زیارتی است که بار مثبت و معنوی بالایی دارد.

زائران ایرانی نسبت به گردشگران ایرانی به مقاصد غیر زیارتی همچون ترکیه، آمار بیشتری دارند که این ناشی از باور‌های دینی و فرهنگی مردم ایران است، زیرا که علت کاهش سفر‌های خارجی غیر زیارتی که بنابر قول مقام معظم رهبری سفر‌های زائد هستند، چیزی جز افزایش قیمت ارز نیست ولیکن این گرانی ارز منجر به کاهش سفر به مقاصد زیارتی از جمله عتبات عالیات نشده است. مقام معظم رهبری برعکس سفر‌های خارجی غیرزیارتی، سفر‌های زیارتی خارج از کشور را دارای برکاتی هم برشمردند که این قدر هزینه‌ای هم بر دوش کشور نمی­ گذارد.

بنابر سند پیوستی توسعه بخش میراث فرهنگی و گردشگری کشور ایران در افق سند چشم‌انداز در سال ۱۴۰۴ سال پایانی چشم انداز ۲۰ ساله آینده، حدود ۲۰ میلیون نفر گردشگر و سهم ایران از درآمد گردشگری جهانی از صدم درصد در سال ۸۳ به (۲ درصد) در سال ۱۴۰۴ رشد یابد به گونه‌ای که کشور ایران در سال ۱۴۰۴، سالانه قریب ۲۵ میلیارد دلار از محل گردشگر ورودی درآمد کسب نماید.

با این شیب فعلی بعید است تا سال ۱۴۰۴ به بیست میلیون گردشگر ورودی با درآمد مذکور دست یابیم ولیکن باید قبول کرد که توان کشور بر مسائل کشور فزونی دارد و با هم افزایی دستگاه­‌های مربوطه و با ایجاد عزم و اراده ملی می‌توان بر تصویر سازی دشمن که ناشی از القای نگاه تند و منفی به ایران در میان مردم جهان است، غالب شد.

باید از گنج گفتمانی امامین انقلاب اسلامی ایران که به تنهایی یک جاذبه گردشگری است و مردم سراسر دنیا به ویژه همسایگان علاقه به آشنایی با انقلاب اسلامی ایران و دستاورد‌های چهل ساله نظام جمهوری اسلامی ایران دارند، نهایت استفاده را کرد.

از دیگر راهکار‌های جذب بیست میلیون ایرانگرد خارجی، فعال بودن سفارت خانه‌های جمهوری اسلامی ایران در معرفی ظرفیت­‌های ناشناخته گردشگری کشور با همین نگاه فعال به همسایگان و سیاست گذاری خوب فعلی هست هر چند که متولیان گردشگری باید بازار هدف ایران در صنعت گردشگری جهان را به خوبی احصاء کنند و با منافع حاصل از گردشگری، سالانه قریب ۲۵ میلیارد دلار از گردشگر ورودی درآمد کسب کنند.

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: