بازی یکی از مهم‌ترین، اصلی‌ترین ترین و بهترین دریچه ورود به دنیای کودکان است و صحنه بازی کودکان واقعیت زندگی کودک را می سازد.

گروه تعلیم و تربیت- محمدحسن فاطمی راد: قدمت بازی، به قدمت تولد انسان بر می‌گردد از روزی که بشر متولد شده بازی هم وجود داشته است از زمانه که تاریخ بشر را نگاشته اند بازی را نیز ثبت نموده اند همان گونه که انسان‌ها با هم مفاوت هستند بازی انسان‌ها متناسب با فرهنگ، اعتقادات، آداب و رسوم و. متفاوت می‌باشد.

هر قومیت متناسب با فرهنگ خودش سرگرمی‌ها و بازی‌های منحصر به فردی دارد. در برخی از فرهنگ‌ها به هر چیز سرگرم کننده بازی می‌گویند مثلا در خراسان حتی به رقصیدن در عروسی‌ها هم بازی کردن می‌گویند. بازی نقش حیاتی و کلیدی در زندگی بشر رارد. این نقش در زندگی کودکان پر رنگ‌تر می‌باشد به حدی که ما معتقدیم بازی مانند نفس، کشیدن برای کودکان لازم و ضروری است.

در سبک زندگی اسلامی به نقش بازی در زندگی کودک توجه ویژه‌ای شده و بازی از اهمیت خاصی برخوردار است. با اندکی تامل در فرمایشات و بررسی سیره و روش تربیتی اهل بیت (ع) به اهمیت بازی در زندکی کودک پی خواهیم برد پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند:"دع ابنک یلعب سبع سنین؛ کودک خود را هفت سال آزاد بگذار بازی کند. (سفینه البحار، ج. ۸، ص. ۵۸۰).

در سیره رفتاری پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت (ع) نمونه‌های بسیاری از بازی آنان با کودکان و تاکید بر تشویق کودکان به بازی کردن، وجود دارد. در کنوانسیون حقوق کودک ۱۹۸۹ سازمان ملل متحد، ماده ۳۱-۱ این امر نیز مورد تایید قرار گرفته است و شامل بیانیه‌ای در رابطه با "حقوق کودک برای استراحت، تفریح، مشغول شدن به بازی و تفریحات مناسب برای سنش و شرکت آزادانه در فعالیت‌های فرهنگی هنری گوناگون است.

بازی با ارزش‌ترین ابزار ارتباط کودکان زیر ۷ سال

بازی یکی از مهم‌ترین، اصلی‌ترین ترین و بهترین دریچه ورود به دنیایی کودکان است، صحنه بازی کودکان واقعیت زندگی کودک را می سازد. بازی مناسب ترین، قدرتمندترین و باارزش‌ترین ابزار ارتباط با کودکان زیر ۷ سال است. لذا از طریق این ابزار به راحتی می‌توان با کودک ارتباط برقرار کرد. ناگفته نماند بازی برای کودکان همانند کلام برای بزرگسالان است. کودک از طریق بازی با راهنمایی‌های والدین و مربی به آسانی می‌تواند مهارت‌های برقراری ارتباط، سبک زندگی و مهارت‌های اجتماعی را کسب نماید. گام‌های موفقیت آمیزی را برای موفقیت در زندگی خود بر خواهد داشت. کودک از طریق بازی با کمک اسباب بازی‌های خود می‌تواند احساسات، عواطف، آرزو‌ها و دیدگاه‌ها و نظرات خود را بیان کند.

به وسیله بازی‌ها می‌توان استعداد‌ها و توانمندی‌های کودکان راشناسایی کرد و آن‌ها را تقویت و پرورش داد بازی مطمئن‌ترین و بهترین وسیله برای ورود به دنیایی واقعی کودکان است. معمولا کودک از طریق بازی با محیط اطراف خود ارتباط برقرار می‌کند و از آن برای بیان عواطف، احساسات، علایق، شرح و توصیف تجربیات، آشکار شدن آمال و آرزو‌ها، تقویت و پرورش خلاقیت و خودشکوفایی استفاده می‌کند.

بازی زبان گویای کودکان است

بازی یکی از اصلی‌ترین، موثرترین، مهم‌ترین و مفید‌ترین فعالیت و تلاش کودکان زیر ۷ سال را تشکیل می‌دهد. بازی یکی از ابزار‌های طبیعی برای بیان اظهار "خود" برای کودکان است. در حقیقت زبان گویایی کودکان می‌باشد که می‌تواند احساس قدرت و کنترل خود را به کودک بدهد که این امر ناشی از پرورش خلاقیت، کمک به حل مسایل و مشکلات موجود در زندگی کودک می‌کند طعم موفقیت را به کودکان به خاطر حل مسایل می‌چشاند و باعث می‌شود ایده‌های کودک در قالب بازی به پدیده تبدیل شود و خروجی آن تلاش‌ها باعث حل مشکلات کودکان شده و آنان را در انجام امور یاری نماید.

تجربه‌های موفق کودک در بازی به او می‌آموزد که با تلاش کردن می‌توان مشکلات را حل کرد و طعم خوش موفقیت را چشید و بعد از هر سختی و تلاش عالمانه مطمئنا موفقیت و شادابی وجود دارد. این امر اعتماد به نفس کودکان را افزایش می‌دهد و به عنوان یک تقویت کننده مثبت او را به انجام کار‌ها و فعالیت‌های خلاقانه ترغیب می‌کند؛ و مسیر موفقیت و پیشرفت کودک را فراهم می‌کند. پیشرفت‌های کودک در چنین شرایطی می‌تواند موجبات رشد، موفقیت، خلاقیت را برای او ایجاد کند و پایه‌های موفقیت او در بزرگسالی را پی ریزی کند و زندگی خود را به وسیله شور و نشاط در بازی لذت بخش کند و در سایه آن شادی و نشاط بوجود آمده به زندگی خود معنا و مفهوم ببخشد و سایه آرامش و آسایش را بر رندگی خود بگستراند. دامنه تاثیر گذاری این نشاط و شادابی فقط برای خود فرد نیست؛ بلکه شاداب بودن فرد در اثر بازی بر اطرافیان نیز سرایت می‌کند و به آسانی می‌تواند فضای خانواه وجامعه را نیز شاداب کند. مهر و محبت را در بین اعضای خانواده گسترش داده و موجبات آرامش، آسایش و لذت را برای آنان فراهم کند؛ بنابراین بازی مولد شادی است و کمتر کسی پیدا می‌شود که با دیدگاه منفی به شادابی، نشاط وشادی بوجود آمده از بازی بنگرد، چون انسان به صورت فطری شادی را دوست دارد و به آن نیازمند است.

Iran, Islamic Republic of
محمد
۱۲:۲۰ چهارشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۸
سلام و عرض ادب
بازم مثل همیشه عااااااااااااااالی و مفید بود .
Iran, Islamic Republic of
حسن
۱۲:۳۷ چهارشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۸
مطالب ارایه شده چقدر جذاب ، پر مغز و کاربردی بود. خیلی خیلی خیلی خیلی مفید بود. تشکر بابت بارگزاری این مطالب ارزشمند و موثر .
Iran, Islamic Republic of
محمدزاده
۱۵:۴۶ چهارشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۸
با ی
Iran, Islamic Republic of
بدون نام
۱۶:۵۷ چهارشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۸
تشکر بابت مطالب ارزنده شما.
کاش برای بالا بردن سطح آگاهی والدین و مسوولین حوزه تعلیم و تربیت کودکان قبل از سن مدرسه در مورد نقش و اهمیت مهم بازی و اسباب بازی در کودکان زیر هفت سال اقدام جدی تری صورت می گرفت تا در بزرگسالی آسیب های اجتماعی کمتری را در جامعه مشاهده می کردیم .
Netherlands
پریناز
۱۶:۳۳ پنجشنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۸
Z.kohestani:
بازی یکی از تاثیر گذارترین شیوه ها برای تغییر رفتار های کودکان است.
این امر نیازمند زمان است .
او می آموزد احساساتش را چگونه بیان کند.
بازی به اومی اموزد مسائلش را بپذیرد و درجهت حل مساله اش تلاش کند. مهارت های زندگی ازطریق بازی صحیح و به جا و درست امکان پذیر است.
United States
کریمیان ر
۱۶:۳۷ پنجشنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۸
سلام
مطلب بالا از وزن علمي خوبي برخوردار است و كاش اين گونه مطالب در تمام رسانه هاي كشور بشكل فراگيرتر نشر مي يافت
Germany
صابر
۱۵:۵۱ شنبه ۰۵ مرداد ۱۳۹۸
مطالب زیبا وکار بردی بود انشاالله اثر گذار هم باشد
Iran, Islamic Republic of
فرزانه لشگری
۰۱:۲۳ يکشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۸
ای کاش مامان و باباها حوصله بازی کردن و فضا دادن به بچه ها برای بازی آزاد رو داشتن!!!
Iran, Islamic Republic of
حوریه با
۲۲:۴۷ يکشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۸
با سلام خسته نباشی خدمت آقای دکتر
مطالب خیلی عالی بود
بچه ها بازی رو خیلی دوست دارن هیچ وقت از بازی خسته نمیشن
بازی کودکان تو این سن یک فعالیت سازمان
یافته است که براساس هوش وانگیزه کودک
انجام می شود تکرار بازی کودکان کشف توانمندی ها وشناخت اطراف را باعث میشود
هرچقدر کودکان بزرگتر می شوند بازی برای
بچه ها پیچیده تر شده باعث یادگیری
بیشتری می‌شوند مهارت کودکان افزایش
می یابد
در جریان بازی هدفهای خود روجستجو
میکنن پسر ها بیشتر از بازی هایی لذت
می برند که دشوار است ونیاز به فعالیت فیزیکی دارد
دختر ها بیشتر عروسک بازی دوست دارند
موفق سلامت باشید
United States
Maryam.koohestani
۱۹:۴۵ دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸
با سلام و احترام.
بازی رفتار هوشمندانه ی را تقویت میکند،به همین دلیل است که باید به بازی کودکان اهمیت بدهیم، چون در بازی زندگی کودکان شکل واقعی به خود میگیرد.
با تشکر از مطالب مفید شما.
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: