با توجه به نظرات کارشناسان و مدیران قرآنی، در این رابطه می‌توان گفت که ادغام تشکل‌های فرهنگی و قرآن امر صواب و درستی است و امور قرآنی (راهبری و اجرا) باید به مردم سپرده شود و سیاست گذاری‌های کلان کشور هم در یک یا دو سازمان متمرکز صورت گیرد.

به گزارش فرهنگ سدید؛ اکبر شکاری: بیست و نهم و سی ام خردادماه سال جاری، حدود ۱۵۰ مدیر اتحادیه‌های استانی و نمایندگان مؤسسات قرآنی سراسر به جهت برگزاری مجمع عمومی «اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ. مردمی قرآن و عترت کشور» گرد هم آمدند. این فعالان قرآنی، حین برگزاری این مجمع در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز حاضر شدند که ماحصل این جلسه، توافق اعضای این مجمع با با دبیرخانه بود. بر اساس این توافق مقرر شد طی دو هفته بعد از زمان برگزاری مجمع (۲۹ و ۳۰ خرداد)، تصمیم نهایی شورای توسعه فرهنگ قرآنی مبنی بر ادغام دو اتحادیه مؤسسات قرآنی به مراجع رسمی و دستگاه‌ها و نهاد‌های ذی‌ربط اعلام شود.

پس از پایان این فرصت دو هفته ای، درخواست تمدید زمان یک هفته‌ای مطرح شد که مقرر شد در سومین هفته بیانیه‌ای از سوی رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور منتشر شود. در حالی که اکنون به هفته پنجم وارد شده‌ایم و هنوز خبری از اعلام نظر نهایی نیست.

اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی مردمی قرآن و عترت (اتحادیه مدغم) پس از ادغام دو اتحادیه قرآنی در اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت و اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی کشور و تایید مراجع ذی صلاح قرآنی کشور با شماره ثبتی ۴۶۵۹۳ و شناسه ملی ۱۴۰۰۸۱۶۳۱۷۲ در اول اسفندماه ۹۷ به ثبت رسمی رسید.

در این باره رحیم قربانی مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ. مردمی قرآن و عترت کشور به ایکنا گفت: تقریباً ۱۰ روز از مهلت سه هفته‌ای شورای توسعه فرهنگ قرآنی گذشته است و این اتحادیه خواستار جواب صریح و شفاف دبیر شوراست.

در همین رابطه یک مرکز مطالاعات راهبردی یک ارزیابی را خردادماه سال جاری از ۱۳۶ نفر مدیر مؤسسات قرآنی کشور انجام داد. این ارزیابی شامل فرم‌هایی با ۷۹ سوال بود که به بخشی از آن که مرتبط با موضوع ادغام دو اتحادیه بزرگ قرآنی است. تحلیل و بررسی این سوالات به شرح زیر است:

پایان ادغام اتحادیه‌های قرآن و عترت منتظر امضاء رئیس/ موسسات قرآنی ساماندهی می‌شوند؟

بر اساس نظرات مدیران موسسات قرآنی:
• مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت، بیشترین تعامل را با اتحادیه مدغم دارند.
• اتحادیه مدغم در مدت کوتاهی که تشکیل شده توانسته است با مؤسسات ارتباط مستمر برقرار کند، در انسجام بخشی، راهبری و هدایت مؤسسات موفق بوده است.
• اتحادیه مدغم باعث شده، مؤسسات نقش و جایگاه خود را در امور قرآنی کشور پیدا کنند.
• اتحادیه مدغم جلسه مجمع اتحادیه‌های استانی را با موفقیت (در تاریخ ۲۹ و ۳۰ خرداد سال جاری) انجام داد.
• بر اساس نظرات و پیشنهاداتی ارائه شده (که اکثر با ذکر نام و نشان افراد و مؤسسات است) اغلب موسسات قرآنی از آشفتگی و تعدد متولیان امر قرآنی گله و شکایت دارند.
• تعدد متولیان باعث سردرگمی در چشم انداز، اهداف، روش‌ها شده و مشکلات زیادی برای مؤسسات به وجود آورده است.

با توجه به نظرات کارشناسان و مدیران قرآنی، در این رابطه می‌توان گفت که ادغام فی نفسه امر صواب و درستی است و امور قرآنی (راهبری و اجرا) باید به مردم سپرده شود و سیاست گذاری‌های کلان کشور هم در یک یا دو سازمان متمرکز صورت گیرد. ضمن اینکه وظیفه متولی گری این حوزه را باید به تشکیلاتی سپرد که هم توان و انگیزه فعالیت دارد و هم پاسخگو باشند نه اینکه به دلیل کم کاری‌های انجام شده، تشکیلات متعدد و مدعی را به وجود آوریم که نه توان و نه انگیزه کار دارند و نه پاسخگو هستند.

آنچه مطالبه عموم مدیران قرآنی است، ادغام اتحادیه‌ها بر اساس چشم انداز‌ها و اهداف متعالی تا رسیدن به جامعه قرآنی مد نظر امام خامنه‌ای مد ظله العالی است.

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: