پژوهشگر و نویسنده حوزه دفاع مقدس مطرح کرد:
دکتر زینب اسلامی محقق، پژوهشگر و نویسنده که در حوزه دفاع مقدس برای اولین بار قلم‌به‌دست گرفته در اولین اثر خود به جنگ شهر‌ها در تهران پرداخته است که حدود دو سال و نیم تحقیق، بررسی و نگارش آن زمان برده و قرار است توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شود.

به گزارش فرهنگ سدید؛ دکتر زینب اسلامی محقق، پژوهشگر و نویسنده که در حوزه دفاع مقدس برای اولین بار قلم‌به‌دست گرفته در اولین اثر خود به جنگ شهرها در تهران پرداخته است که حدود دو سال و نیم تحقیق، بررسی و نگارش آن زمان برده و قرار است توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر شود.

«جنگ شهرها در تهران» در آغاز با اشاره به اینکه کتاب «جنگ شهرها در تهران» شرایط اجتماعی جنگ به‌طور خاص در تهران را بررسی می‌کند، تصریح کرد: همیشه در تصویر اولیه از جنگ سعی‌مان بر این است تا مرزها را بررسی کنیم و به گروهی از مردم کشور که در مرزها درگیر جنگ بودند، بپردازیم ولی در این کتاب، به بررسی تهران و حال و هوای مردم آن به‌عنوان شهری که از مرز دور است و پایتخت نیز محسوب می‌شود، پرداخته‌شده است.

وی با بیان اینکه موضوع این کتاب قبلا در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به‌طور عام و در رابطه با موضوعات مختلف کار شده بود، درعین‌حال اظهار داشت: خصوصیت خاص کتاب «جنگ شهرها در تهران» این است که به بمباران‌ها و موشک‌باران‌های دوران جنگ می‌پردازد و از طرفی زمانمند است یعنی در این کتاب مطرح‌شده که بمباران در چه زمانی اتفاق افتاده و در چه محله‌ای اصابت کرده و سپس خسارت‌های احتمالی یا شرایطی که به وجود آمده را توضیح می‌دهد.

نویسنده کتاب «جنگ شهرها در تهران» در خصوص محتوای کتاب توضیح داد: این کتاب دارای یک مقدمه، هفت فصل و نتیجه‌گیری می‌باشد. در این کتاب علاوه بر اینکه به بمباران‌هایی که طی سال‌های 67-59 در تهران اتفاق افتاده، دارد، به اقداماتی که سازمان‌ها و نهادهایی همچون بسیج و هلال‌احمر بعد از بمباران برای خدمات‌رسانی به مردم و آسیب دیدگان انجام داده‌اند نیز پرداخته است.

وی در ادامه بابیان اینکه مسائل بین‌المللی در خصوص واکنش به بمباران در این کتاب مطرح‌شده اما در حاشیه است، تأکید کرد: کتاب «جنگ شهرها در تهران» زیرمجموعه نگاه اجتماعی است و تأثیر بمباران بر زندگی روز مردم تهران را بررسی می‌کند ولی برای اینکه فضای جنگ در کتاب و نقش مسئولان وقت و وزارت امور خارجه مشخص شود که چگونه در بعد حقوق بین‌الملل از ایران دفاع کرده‌اند، در حاشیه اشاراتی دارد ولی هدف و بحث اصلی کتاب نبوده است.

اسلامی در خصوص منابعی که برای نگارش کتاب «جنگ شهرها در تهران» بهره برده است، گفت: بر روی محتوای کتاب کار تحقیقاتی زیادی صورت گرفت و چون می‌خواستیم هم زمان‌بندی بمباران‌ها را داشته باشیم و هم به‌طور خاص محله‌ها را رصد کنیم، هم از روزنامه‌ها و مجله‌های آن زمان بهره بردیم و هم از اسناد و روزشمارهای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس استفاده شد.

وی افزود: در این راستا مصاحبه‌های حضوری نیز انجام شد و در کنار همه این‌ها برخی کتب در این حوزه را موردمطالعه قرار دادم.

نویسنده کتاب «جنگ شهرها در تهران» در خاتمه به یکی از نکات حائز اهمیت که طی نگارش این کتاب به آن رسیده، اشاره و عنوان کرد: در زمان بمباران افرادی را داشته‌ایم که خانه‌هایشان سالم مانده ولی به خاطر عرض کم کوچه حاضر شدند خانه‌هایشان تخریب شود تا به کسانی که زیر آوار مانده‌اند، بتوان خدمت‌رسانی انجام داد و این یک نوع فداکاری است که شاید اکنون برای ما غریب است ولی آن زمان طبیعی بوده است.

وی در خاتمه متذکر شد: در حوزه ادبیات پایداری با اینکه افراد مختلفی در حیطه‌های مختلفی دارند کار می‌کنند و کارهای زیادی هم چاپ‌شده اما باز هم جای کار زیاد است.

یادآور می‌شویم مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس علاوه بر کتاب «جنگ شهرها در تهران» که به‌زودی منتشر خواهد کرد در اردیبهشت‌ماه سال 98 از اطلس آماری جنگ شهرها رونمایی کرده است که در این کتاب به ابعاد دیگری از جنگ در حوزه اجتماعی پرداخته‌شده است.

 
 
منبع: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس 
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

خوش‌درخشیده‌هایی که دولت مستعجل بودند

سپید‌هایی بین سطح و لطافت

بررسی سریال‌های رمضان‌ ۱۴۰۰

عدم ارتباط منسجم میان نمایش خانگی، تلویزیون و سینما

از روز اول شرطم عدم استفاده از چهره‌ها بود

مسئولانی که «می‌دانند» اما «نمی‌خواهند»

مهمانان ناخوانده نقده عاملان جنگ خونین ۳ روزه!

حمله به «اچ ۳» در ابتدای جنگ نیروی هوایی عراق را زمینگیر کرد

نگاهی به سریال‌های ماه رمضانی و جای خالی کمدی!

چرا کیفیت سریال‌های شبکه نمایش‌خانگی رو به افول است؟

پخش تلویزیونی و اکران آنلاین راه نجات سینمای یخ‌زده

تعویق معنا در غزل صائب

اعتراف آمریکا در حمایت از عراق

شعر هیأت باید عامیانه باشد، ولی در ورطه عوام‌زدگی نیافتد

آنتن ما نیاز به قهرمانان واقعی دارد، اما نه شتاب‌زده!

کتاب‌ها چگونه تبلیغ می‌شوند؟

مستندسازی توان مقابله با «مافیا» را دارد؟

کاریزمای آوینی دست مخالفینش را برای پول‌سازی بسته بود

زن شهیدی که مهریه‌اش یک عملیات نظامی بود

وقتی امینی از چشم امریکا افتاد!

صیاد خودش را بدهکار انقلاب می‌دانست

سلیقه‌های مختلف فرهنگی مخاطب ما هستند

بوفی که واقعا کور است!

روایت قلم آوینی

کامران، غزاله، آوینی و چند روایت گم‌شده دیگر

گره عجیب و غریب دو قسمت پایانی با دادگاهی بی‌اساس

بزن و برو‌های تلویزیون مخاطب را به ماهواره سوق می‌دهد

از تقدس‌گرایی پرهیز کردیم

زیر سقف موزه‌های جامعه و جهان مدرن

برخلاف ما جریان «نفوذ» بی‌کار نیست