در کتاب روشنفکران «بر سر دو راهی، رجعت یا پیشرفت» تاریخ و تحلیل جامع حرکت روشنفکری در ایران و جهان از منظر و دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی، بررسی گردیده است.
به گزارش فرهنگ سدید؛ در کتاب «روشنفکران بر سر دو راهی، رجعت یا پیشرفت» تاریخ و تحلیل جامع حرکت روشنفکری در ایران و جهان از منظر و دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی، بررسی شده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی به واسطه فعالیت‌های گسترده خود قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و حشر و نشر با نویسندگان و شاعران، و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در دیدار‌های رسمی و غیررسمی با اقشار دانشگاهی، نخبگان، شاعران و سایر گروه‌هایی که صبغه روشنفکری دارند؛ شناخت جامعی از حرکت روشنفکری داشته و آن را در تحلیلی جامع ارائه کرده‌اند.
 


روشنفکری در قبل از انقلاب اسلامی خصوصیاتی داشت که جلال آل احمد در کتاب «خدمت یا خیانت روشنفکران» به آن‌ها اشاره می‌کنند. پس از انقلاب اسلامی، جز در برهه‌هایی خصوصاً اوایل انقلاب، روشنفکری کوچ کرده از رژیم فاسد پهلوی به نظام مطهر جمهوری اسلامی، نتوانست با آرمان‌ها و حرکت مردم در نظام دینی همراه شود.

شناخت نقاط تلاقی و افتراق روشنفکری دینی و مردمی جوشیده از انقلاب اسلامی و روشنفکری غیر دینی و بریده از مردم و وابسته به مبانی فکری غربی، بسیار حائز اهمیت است و نقش مهمی در بصیرت مردمی و شناخت جریان‌های مدعی روشنفکری و مواضع آنان دارد.

در بخشی از این کتاب امام خامنه‌ای در توصیف ارتجاع روشنفکری و خصوصیات آنان می‌فرمایند:
از بعد از جنگ تلاش‌های جدّی شروع شده، برای این که روشنفکری ایران را به همان حالت بیماری قبل از انقلاب برگردانند- برگشت به عقب، ارتجاع – یعنی باز قهر کردن با مذهب، قهر کردن با بنیان‌های بومی، رو کردن به غرب، دلبستگی و وابستگی بی قید و شرط به غرب، پذیرفتن هر چه که از غرب – از اروپا از آمریکا – می‌آید، بزرگ شمردن هر آنچه که متعلق به بیگانه و حقیر شمردن هر آنچه که مربوط به خودی است؛ که در باطن خودش، تحقیر ملت ایران و تحقیر بنیان هایش را همراه دارد؛ من این را دارم مشاهده می‌کنم. ۲۲/۲/۱۳۷۷

کتاب در ۴۸۰ صفحه در ۱۱ فصل و ۱۲ پیوست این شناخت را فراهم می‌نماید. از ویژگی‌های این کتاب، توضیحات نسبتاً مفصل و جامعی است که به صورت پاورقی در جهت معرفی و تشریح اشخاص و اتفاقات و جریان‌هایی است که رهبری از آن‌ها در بیاناتشان ذکری به میان آورده اند. نکات تصریحی در پایان هر فصل، راهنمایی و جمع بندی خوبی برای مطالعه کنندگان فراهم می‌آورد. تصاویر لازم و متناسب برخی بحث ها، از نقاط مثبت دیگر این کتاب است. این کتاب با قیمت ۴۰۰۰۰ تومان در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

روشنفکران بر سر دو راهی، رجعت یا پیشرفت

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

در جست‌وجوی کلاب‌هاوس

خوش‌درخشیده‌هایی که دولت مستعجل بودند

سپید‌هایی بین سطح و لطافت

بررسی سریال‌های رمضان‌ ۱۴۰۰

عدم ارتباط منسجم میان نمایش خانگی، تلویزیون و سینما

از روز اول شرطم عدم استفاده از چهره‌ها بود

مسئولانی که «می‌دانند» اما «نمی‌خواهند»

مهمانان ناخوانده نقده عاملان جنگ خونین ۳ روزه!

حمله به «اچ ۳» در ابتدای جنگ نیروی هوایی عراق را زمینگیر کرد

نگاهی به سریال‌های ماه رمضانی و جای خالی کمدی!

چرا کیفیت سریال‌های شبکه نمایش‌خانگی رو به افول است؟

پخش تلویزیونی و اکران آنلاین راه نجات سینمای یخ‌زده

تعویق معنا در غزل صائب

اعتراف آمریکا در حمایت از عراق

شعر هیأت باید عامیانه باشد، ولی در ورطه عوام‌زدگی نیافتد

آنتن ما نیاز به قهرمانان واقعی دارد، اما نه شتاب‌زده!

کتاب‌ها چگونه تبلیغ می‌شوند؟

مستندسازی توان مقابله با «مافیا» را دارد؟

کاریزمای آوینی دست مخالفینش را برای پول‌سازی بسته بود

زن شهیدی که مهریه‌اش یک عملیات نظامی بود

وقتی امینی از چشم امریکا افتاد!

صیاد خودش را بدهکار انقلاب می‌دانست

سلیقه‌های مختلف فرهنگی مخاطب ما هستند

بوفی که واقعا کور است!

روایت قلم آوینی

کامران، غزاله، آوینی و چند روایت گم‌شده دیگر

گره عجیب و غریب دو قسمت پایانی با دادگاهی بی‌اساس

بزن و برو‌های تلویزیون مخاطب را به ماهواره سوق می‌دهد

از تقدس‌گرایی پرهیز کردیم

زیر سقف موزه‌های جامعه و جهان مدرن