همایش بین‌المللی «نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای» توسط پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دهم مهر ماه سال ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.
به گزارش فرهنگ سدید؛ همایش بین‌المللی «نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای» توسط پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دهم مهر ماه سال ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.

همایش بین المللی نظریه انتظار در اندیشه آیت الله العظمی خامنه‌ای با توجه به تأکید روایات معصومین (ع) و سخنان علما و اندیشمندان و درهم تنیدگی و تأثیر مقوله انتظار بر زندگی سیاسی و اجتماعی مسلمانان و ضرورت بحث و کاوش علمی درباره آن، نظریه پردازی در زمینه انتظار ظهور امام مهدی (عج) و کارکرد‌های آن در جامعه و ارتباط آن با غیبت و ظهور منجی موعود و تعامل آن با سایر معارف و مسائل دینی، نیازمند توجه جدی و پژوهش‌های علمی و کاربردی است.

در این راستا با مطالعه آثار و دیدگاه‌های علما و اندیشمندان در زمینه انتظار و مهدویت، می‌تواند ما را در رسیدن به نظریه منسجم انتظار از دیدگاه شیعه یاری رساند. به همین جهت برگزاری همایش نظریه انتظار برای ترویج گفتمان انتظار و مهدویت در جامعه ضروری به نظر می‌رسد. با عنایت به توجه ویژه مقام معظم رهبری به مساله انتظار و مهدویت و بیانات و سخنرانی‌های مختلف ایشان در این خصوص لازم است همایش بین‌المللی نظریه انتظار در راستای تبیین آراء و اندیشه معظم له برگزار شود تا کمکی به نقش انتظار و مهدویت در حکومت و جامعه اسلامی ایران و تبیین جایگاه آن در اندیشه و آرای علمای شیعه گردد.

از این رو پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی بر اساس رسالت ذاتی خود با همراهی مراکز همکار داخلی و خارجی اقدام به برگزاری این همایش علمی در محور‌های یازده گانه می‌نماید:
۱. مفهوم و چیستی نظریه‌پردازی در حوزه انتظار
۲. مهدویت از دیدگاه حضرت آیت الله خامنه‌ای
۳. مبانی و ابعاد نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت الله خامنه‌ای
۴. نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت الله خامنه‌ای
۵. ابعاد نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت الله خامنه‌ای
۶. مقایسه نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت الله خامنه‌ای با نظریات معطوف به آینده
۷. ویژگی‌ها و شاخصه‌های جامعه منتظر در اندیشه حضرت آیت الله خامنه‌ای
۸. وظایف و کارکرد‌های جامعه منتظر در اندیشه حضرت آیت الله خامنه‌ای
۹. راهکار‌های تحقق جامعه منتظر در اندیشه حضرت آیت الله خامنه‌ای
۱۰. آسیب شناسی انتظار و جامعه منتظر در اندیشه حضرت آیت الله خامنه‌ای
۱۱. جامعه موعود و منتظَر در اندیشه حضرت آیت الله خامنه‌ای

این همایش در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام به ثبت رسیده و مجوز ISC را دریافت نموده است، مقالات برگزیده در مجلات علمی پژوهشی و نیز در مجموعه مقالات به چاپ خواهد رسید.

 

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: