تفسیر آیه‌ای از قرآن به مناسبت روز پنجم ماه مبارک رمضان؛
نظام اسلامی ما در سالهای اخیر با چالش های سیاسی متعددی مواجه بوده است که اصلی ترین راه برای غلبه بر این چالش ها، افزایش فهم و بصیرت سیاسی مردم است؛ قرآن کریم کتابی بصیرت بخش است.

به گزارش فرهنگ سدید؛ شبیر فیروزیان: ماه مبارک رمضان، ماه قرآن و تلاش برای فهم بیشتر معارف قرآن است. از سوی دیگر نظام اسلامی ما در سال‌های اخیر با چالش‌های سیاسی متعددی مواجه بوده است که اصلی‌ترین راه برای غلبه بر این چالش ها، افزایش فهم و بصیرت سیاسی مردم است؛ قرآن کریم کتابی بصیرت بخش است؛ «هذا بَصائِرُ لِلنَّاس؛ این قرآن برای مردم بصیرت‌ها آفرین است.» (جاثیه/ ۲۰) و تمسّک به آیات قرآن در تحقق این امر مهم کمک شایانی خواهد کرد. فرهنگ سدید تلاش دارد در طول ماه مبارک رمضان، هر روز بامحوریت یک آیه شریفه به برخی سؤالات و شبهات سیاسی - اجتماعی پاسخ دهد.

به مناسبت روز اول ماه مبارک رمضان، با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم با محوریت منافقان به برخی سؤالات و شبهات سیاسی پیرامون این موضوع پاسخ می‌دهیم.

بزرگ نمایی منافقین از دشمن خارجی و مشکلات داخلی

یکی از روش های جریان نفاق برای تأثیرگذاری در دستگاه محاسباتی مردم، «بزرگ نمایی» است. بزرگ نمایی از توانایی های دشمن، بزرگ نمایی از مشکلات داخلی (اقتصادی، اجتماعی، سیاسی) و بزرگ نمایی از هر چیزی که جزء موانع پیشرفت کشور محسوب می شود.

در جنگ احزاب، هنگامی که انبوه سپاه دشمن در مقابل مسلمانان ظاهر شد، منافقان و بیماردلان با بزرگنمایی سپاه دشمن، اینگونه به مردم القاء نمودند که شما نمی توانید در برابر چنین سپاه عظیمی به موفّقیت برسید:

«وَ إِذْ قالَتْ طائِفَةٌ مِنْهُمْ يا أَهْلَ يَثْرِبَ لا مُقامَ لَكُمْ فَارْجِعُوا؛ و (نيز) به خاطر آوريد زمانى را كه گروهى از آنها (منافقان و بیماردلان) گفتند: «اى اهل يثرب (اى مردم مدينه)! اينجا جاى توقف شما نيست؛ به خانه‏ هاى خود بازگرديد!» (احزاب: 13)

نتیجه قهری بزرگنمایی منافقین از موانع پیشرفت کشور و القاء وجود بن بست و عدم راه حل برای مشکلات کشور، چیزی جز القاء یأس و ناتوانی در مردم نیست. به همین دلیل است که امام امیرالمؤمنین(ع) یکی از ویژگی های منافقین را القاء یأس به مردم توصیف می فرمایند:

«وَ مُقْنِطُو الرَّجَاءِ؛ و پيوسته تخم نااميدى بر دلها مى‏پاشند.» (نهج البلاغه؛ خطبه194)

ملّتی که نسبت به توانایی های خود برای عبور از مشکلات ناامید شود، بطور کاملاً طبیعی، وابستگی به بیگانگان را تنها راه نجات می انگارد. بنابراین، هدف نهایی و اصلی جریان نفاق از بزرگنمایی موانع داخلی و خارجی، القاء اندیشه وابستگی به بیگانگان برای پیشرفت است.

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: