تفسیر آیه‌ای از قرآن به مناسبت روز چهارم ماه مبارک رمضان؛
نظام اسلامی ما در سال‌های اخیر با چالش‌های سیاسی متعددی مواجه بوده است که اصلی‌ترین راه برای غلبه بر این چالش ها، افزایش فهم و بصیرت سیاسی مردم است؛ قرآن کریم کتابی بصیرت بخش است.
به گزارش فرهنگ سدید؛ شبیر فیروزیان: ماه مبارک رمضان، ماه قرآن و تلاش برای فهم بیشتر معارف قرآن است. از سوی دیگر نظام اسلامی ما در سال‌های اخیر با چالش‌های سیاسی متعددی مواجه بوده است که اصلی‌ترین راه برای غلبه بر این چالش ها، افزایش فهم و بصیرت سیاسی مردم است؛ قرآن کریم کتابی بصیرت بخش است؛ «هذا بَصائِرُ لِلنَّاس؛ این قرآن برای مردم بصیرت‌ها آفرین است.» (جاثیه/ ۲۰) و تمسّک به آیات قرآن در تحقق این امر مهم کمک شایانی خواهد کرد. فرهنگ سدید تلاش دارد در طول ماه مبارک رمضان، هر روز بامحوریت یک آیه شریفه به برخی سؤالات و شبهات سیاسی - اجتماعی پاسخ دهد.

به مناسبت روز چهارم ماه مبارک رمضان، با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم با محوریت منافقان به برخی سؤالات و شبهات سیاسی پیرامون این موضوع پاسخ می‌دهیم.

با سخنان به ظاهر انقلابی منافق چگونه باید مواجه شد؟

یکی از ترفند‌های منافقان برای فریب مردم و مؤمنین انقلابی، بیان سخنان انقلابی بدون پشتوانه‌های عملی است. آنان گاه در دفاع از ولیّ خدا سخنانی انقلابی بر زبان جاری می‌کنند
«إِذا جاءَکَ الْمُنافِقُونَ قالُوا نَشْهَدُ إِنَّکَ لَرَسُولُ اللَّهِ؛ چون منافقان نزد تو آیند گویند: «گواهى مى‏دهیم که تو واقعاً پیامبر خدایى.»» (منافقون: ۱)

و حتی در پاسخ به فرامین ولیّ خدا می‌گویند: «شنیدیم و اطاعت خواهیم کرد»، اما به هنگام عمل، از دستورات ولیّ سرپیچی می‌کنند
«وَ یَقُولُونَ آمَنَّا بِاللَّهِ وَ بِالرَّسُولِ وَ أَطَعْنا ثُمَّ یَتَوَلَّى فَرِیقٌ مِنْهُمْ مِنْ بَعْدِ ذلِکَ وَ ما أُولئِکَ بِالْمُؤْمِنِین؛ می‌گویند خدا و پیغمبر او را باور داریم و اطاعت مى‏ کنیم آن گاه با وجود این گروهى از ایشان روى مى ‏گردانند، و آنان مؤمن نیستند.» (نور: ۴۹-۴۷)

آنان همچنین با شدت هرچه تمام‌تر قسم یاد می‌کنند که اگر فرمان جهاد داده شود، حتماً اطاعت خواهیم کرد
«وَ أَقْسَمُوا بِاللَّهِ جَهْدَ أَیْمانِهِمْ لَئِنْ أَمَرْتَهُمْ لَیَخْرُجُنَّ؛ به خدا سوگند مى‏ خورند، قسمهایى مؤکد که اگر فرمانشان دهى به سوى جهاد بیرون مى‏ شوند.» (نور: ۵۳)

و خداوند نیز با علم به اینکه آنان اهل عمل نیستند، آنان را به «عمل» دعوت می‌نماید تا دروغگوییشان برای همه معلوم شود
«قُلْ لا تُقْسِمُوا طاعَةٌ مَعْرُوفَةٌ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِما تَعْمَلُونَ؛ بگو هیچ حاجت به سوگند نیست اطاعت شایسته بهتر از سوگند خوردن است که خدا از اعمالى که مى‏ کنید آگاه است.» (نور: ۵۴-۵۳)

اصولاً بهترین راه برای اثبات دروغگویی منافقان، دعوت آنان به «عمل انقلابی» است؛ بنابراین هرگاه از منافقانی اظهارات انقلابی صادر شد، نباید ساده اندیش بود و ذوق زده شد؛ بلکه اتفاقاً باید بیشتر مراقب بود؛ زیرا چه بسا آنان بخواهند از این طریق مردم و خواص انقلابی را فریب داده و پس از جلب اعتماد آنان، مواضع غیرانقلابی شان را به تدریج در ذهن مردم تئوریزه نمایند.
 
/انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: