تفسیر آیه‌ای از قرآن به مناسبت روز دوم ماه مبارک رمضان؛
نظام اسلامی ما در سال های اخیر با چالش های سیاسی متعددی مواجه بوده است که اصلی ترین راه برای غلبه بر این چالش ها، افزایش فهم و بصیرت سیاسی مردم است؛ قرآن کریم کتابی بصیرت بخش است.

به گزارش فرهنگ سدید؛ شبیر فیروزیان: ماه مبارک رمضان، ماه قرآن و تلاش برای فهم بیشتر معارف قرآن است. از سوی دیگر نظام اسلامی ما در سال‌های اخیر با چالش‌های سیاسی متعددی مواجه بوده است که اصلی‌ترین راه برای غلبه بر این چالش ها، افزایش فهم و بصیرت سیاسی مردم است؛ قرآن کریم کتابی بصیرت بخش است؛ «هذا بَصائِرُ لِلنَّاس؛ این قرآن برای مردم بصیرت‌ها آفرین است.» (جاثیه/ ۲۰) و تمسّک به آیات قرآن در تحقق این امر مهم کمک شایانی خواهد کرد. فرهنگ سدید تلاش دارد در طول ماه مبارک رمضان، هر روز بامحوریت یک آیه شریفه به برخی سؤالات و شبهات سیاسی - اجتماعی پاسخ دهد.

به مناسبت روز دوم ماه مبارک رمضان، با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم با محوریت منافقان به برخی سؤالات و شبهات سیاسی پیرامون این موضوع پاسخ می‌دهیم.

اختلال منافقین در رونق تولید و تربیت نیروی انسانی کارآمد و انقلابی

«وَ إِذا تَوَلَّى سَعى‏ فِي الْأَرْضِ لِيُفْسِدَ فِيها وَ يُهْلِكَ الْحَرْثَ وَ النَّسْل؛ و آنان (منافقان) هنگامی که به مسئولیت می رسند، كوشش مى‏ كنند كه در زمين فساد نمايند و «كشت» و «نسل» را نابود سازند.» (بقره: 205)

یکی از ویژگی های منافقین، ایجاد اختلال در اقتصاد و معیشت مردم است. آنان نه تنها هیچ گاه رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم را در اولویت قرار نمی دهند، بلکه روح کلی حاکم بر سیاست های اقتصادی شان نیز افزایش مشکلات معیشتی مردم است.

تعبیر «حرث» در این آیه شریفه، حصری در معنای لغوی خود ندارد، بلکه می تواند صرفاً از قبیل بیان مصداق پرکاربرد باشد. به عبارت دیگر، از آنجا که کشاورزی، خصوصاً در گذشته، زیربنای تأمین معیشت مردم بوده است، لذا در این آیه شریفه از آن نام برده شده است. بنابراین، اگر در جامعه ای، صنعت و بازرگانی، مبنای تأمین معاش مردم باشد، مفهوم این آیه شریفه بر آن جامعه نیز منطبق خواهد بود.

همچنین مقصود از «اهلاک نسل»، از بین بردن نیروی انسانی کارآمد برای یک کشور است؛ که خود می تواند مصادیق متنوعی داشته باشد که این تعبیر همه آنان را شامل گردد؛ جلوگیری از افزایش جمعیّت کارآمد و مفید، غیرفعال کردن نیروی کارآمد مردم و جوانان، سوق دادن نیروی انسانی کارآمد به سمت ناهنجاری های فرهنگی و ...، همگی می توانند از مصادیق «اهلاک نسل» به شمار آیند.

بنابراین، می توان گفت مقصود از «اهلاک حرث و نسل» در این آیه شریفه، نابودی زیرساخت های اقتدارآفرین یک ملّت است. به عبارت دیگر، جریان نفاق با حضور در برخی مسئولیتها، زیرساخت های اصلی و اقتدارآفرین نظام اسلامی را به تدریج نابود می نماید تا درنتیجه آن را ناکارآمد سازد و مردم را از نظام اسلامی دلسرد نماید و اینگونه به هدف اصلی خود که همان براندازی نظام اسلامی است، دست یابد.

خداوند متعال در آیه ای از سوره مبارکه منافقین نیز به این واقعیت اشاره می فرماید:

«هُمُ الَّذِينَ يَقُولُونَ لا تُنْفِقُوا عَلى‏ مَنْ عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ حَتَّى يَنْفَضُّوا؛ آنها(منافقین) كسانى هستند كه مى ‏گويند: به افرادى كه نزد رسول خدا هستند انفاق نكنيد تا پراكنده شوند.» (منافقون: 7)

به عبارت دیگر، منافقینی که هدفشان براندازی نظام اسلامی است، با عدم رسیدگی به معیشت مردم، آنان را از نظام اسلامی دلسرد می کنند. آنان حتی مسئولیتی نداشته باشند نیز همواره بر سر راه رفع موانع معیشتی مردم مشکل ایجاد می کنند. چراکه رفع موانع معیشتی مردم، یعنی افزایش اقبال مردم به نظام اسلامی و این برخلاف هدف منافقین در براندازی نظام اسلامی است.

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: