تفسیر آیه‌ای از قرآن به مناسبت روز اول ماه مبارک رمضان؛
نظام اسلامی ما در سال‌های اخیر با چالش‌های سیاسی متعددی مواجه بوده است که اصلی‌ترین راه برای غلبه بر این چالش ها، افزایش فهم و بصیرت سیاسی مردم است؛ قرآن کریم کتابی بصیرت بخش است.
به گزارش «سدید»؛ شبیر فیروزیان: ماه مبارک رمضان، ماه قرآن و تلاش برای فهم بیشتر معارف قرآن است. از سوی دیگر نظام اسلامی ما در سال‌های اخیر با چالش‌های سیاسی متعددی مواجه بوده است که اصلی‌ترین راه برای غلبه بر این چالش ها، افزایش فهم و بصیرت سیاسی مردم است؛ قرآن کریم کتابی بصیرت بخش است؛ «هذا بَصائِرُ لِلنَّاس؛ این قرآن برای مردم بصیرت‌ها آفرین است.» (جاثیه/۲۰) و تمسّک به آیات قرآن در تحقق این امر مهم کمک شایانی خواهد کرد. «سدید» تلاش دارد در طول ماه مبارک رمضان، هر روز بامحوریت یک آیه شریفه به برخی سؤالات و شبهات سیاسی - اجتماعی پاسخ دهد.

به مناسبت روز اول ماه مبارک رمضان، با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم با محوریت اهداف حکومت اسلامی به برخی سؤالات و شبهات سیاسی پیرامون این موضوع پاسخ می‌دهیم.

آزمایش مردم و خواص، دلیل تأخیر در دست یابی فوری حکومت اسلامی به آرمان هایش

«وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِکَ مِنْ رَسُولٍ وَ لا نَبِیٍّ إِلاَّ إِذا تَمَنَّى أَلْقَى الشَّیْطانُ فِی أُمْنِیَّتِهِ فَیَنْسَخُ اللَّهُ ما یُلْقِی الشَّیْطانُ ثُمَّ یُحْکِمُ اللَّهُ آیاتِهِ وَ اللَّهُ عَلِیمٌ حَکِیمٌ؛ ما هیچ رسول و پیامبرى را پیش از تو نفرستادیم مگر اینکه هرگاه آرزو مى‏ کرد (و طرحى براى پیش برد اهداف الهى خود مى ‏ریخت) شیطان القائاتى در آن مى ‏کرد، اما خداوند القائات شیطان را از میان مى‏ برد. سپس آیات خود را استحکام مى ‏بخشد و خداوند علیم و حکیم است.» (حج: ۵۲)

قرآن کریم در این آیه شریفه به یکی از سنت‌های اجتماعی- سیاسی خداوند اشاره می‌فرماید و آن اینکه، با وجود برنامه صحیح و متقن عقلانی و وحیانی از یک سو و با وجود مجریان خوش فکر و مخلص و پرتلاش و حتی معصوم از سوی دیگر، همه آرزوها، آرمان ها، طرح‌ها و برنامه ریزی‌های ولیّ خدا برای پیشرفت مادی و معنوی جامعه اسلامی، بلافاصله محقق نمی‌شود؛ بلکه منافقین داخلی و دشمنان خارجی که هردو تحت سلطه شیطان هستند، همواره درپی ایجاد مانع و سنگ اندازی در مسیر پیشرفت مادی و معنوی حکومت اسلامی می‌باشند. اما از سوی دیگر خداوند نیز وعده داده است که در نهایت همه موانعی که شیطان ایجاد کرده است را برخواهد داشت و درنتیجه، آرزو‌ها و برنامه ریزی‌های رهبران الهی را تحقق خواهد بخشید.
اما سؤال این است که چرا خداوند این اجازه را به دشمنان داخلی و خارجی داده است تا اینگونه عمل کنند؟ چرا از همان ابتدا، رهبران الهی را به اهداف و آرمان هایشان نمی‌رساند؟ پاسخ این سؤال در دو آیه بعد داده شده است:

«لِیَجْعَلَ ما یُلْقِی الشَّیْطانُ فِتْنَةً لِلَّذِینَ فِی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ وَ الْقاسِیَةِ قُلُوبُهُمْ وَ إِنَّ الظَّالِمِینَ لَفِی شِقاقٍ بَعِیدٍ وَ لِیَعْلَمَ الَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِنْ رَبِّکَ فَیُؤْمِنُوا بِهِ فَتُخْبِتَ لَهُ قُلُوبُهُمْ وَ إِنَّ اللَّهَ لَهادِ الَّذِینَ آمَنُوا إِلى‏ صِراطٍ مُسْتَقِیمٍ؛ هدف از این ماجرا این بود که خداوند القاى شیطان را آزمونى براى آن‌ها که در قلبشان بیمارى است و آن‌ها که سنگ دلند قرار دهد، و ظالمان در عداوت شدیدى دور از حق قرار گرفته‏ اند و نیز هدف این بود کسانى که به آنان علم داده شده است، بدانند این حقى است از سوى پروردگار تو، در نتیجه به آن ایمان بیاورند و دلهایشان در برابر آن خاضع گردد و خداوند کسانى را که ایمان آوردند به سوى صراط مستقیم هدایت مى‏ کند.» (حج: ۵۴-۵۳)

طبق فرمایش آیه شریفه، فتنه‌ای که شیطان به اذن تکوینی خداوند در مسیر پیشرفت حکومت اسلامی ایجاد می‌کند، برای آزمایش مردم جامعه است؛ هم خواص از مردم و هم عوام آنان؛ و در مواجهه با این طراحی خداوند است که گروه‌های مختلف سیاسی شکل می‌گیرند: بیماردلان (الَّذِینَ فِی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ)، مرده دلان (الْقاسِیَةِ قُلُوبُهُمْ) و جریان خواص با بصیرت (الَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ).
 
/انتهای پیام/
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: