تفسیر آیه‌ای از قرآن به مناسبت روز ششم ماه مبارک رمضان؛
نظام اسلامی ما در سال‌های اخیر با چالش‌های سیاسی متعددی مواجه بوده است که اصلی‌ترین راه برای غلبه بر این چالش ها، افزایش فهم و بصیرت سیاسی مردم است؛ قرآن کریم کتابی بصیرت بخش است.
به گزارش فرهنگ سدید؛ شبیر فیروزیان: ماه مبارک رمضان، ماه قرآن و تلاش برای فهم بیشتر معارف قرآن است. از سوی دیگر نظام اسلامی ما در سال‌های اخیر با چالش‌های سیاسی متعددی مواجه بوده است که اصلی‌ترین راه برای غلبه بر این چالش ها، افزایش فهم و بصیرت سیاسی مردم است؛ قرآن کریم کتابی بصیرت بخش است؛ «هذا بَصائِرُ لِلنَّاس؛ این قرآن برای مردم بصیرت‌ها آفرین است.» (جاثیه/ ۲۰) و تمسّک به آیات قرآن در تحقق این امر مهم کمک شایانی خواهد کرد. فرهنگ سدید تلاش دارد در طول ماه مبارک رمضان، هر روز بامحوریت یک آیه شریفه به برخی سؤالات و شبهات سیاسی - اجتماعی پاسخ دهد.
به مناسبت روز ششم ماه مبارک رمضان، با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم با محوریت اعتدال به برخی سؤالات و شبهات سیاسی پیرامون این موضوع پاسخ می‌دهیم.

شعار «اعتدال»، ترفند جریان نفاق برای فریب مردم
آنان خود را افرادی معتدل و فراجناحی جلوه می‌دهند و تلاش می‌کنند تا نظر مثبت همه افراد و گروه‌های سیاسی را به خود جلب نمایند؛ و به همین دلیل، قرآن کریم آن‌ها را انسان‌هایی مذبذب می‌خواند:
«مُذَبْذَبِینَ بَیْنَ ذلِکَ لا إِلى هؤُلاءِ وَ لا إِلى هؤُلاءِ؛ آن‌ها (در عمل) افراد بىهدفى هستند که نه سوى اینها، و نه سوى آنهایند!» (نساء: ۱۴۳)

مذبذب بودن هر چیزى، به معناى رفت و آمد کردن بین دو طرف است؛ بدون اینکه آن چیز تعلقى و وابستگى به یکى از آن دو طرف داشته باشد. (المیزان فی تفسیر القرآن؛ ج. ۵، ص. ۱۱۷)
به همین دلیل، امیرالمؤمنین (ع) کسانی را که درپی جلب نظر همه مردم با سلیقه‌ها و مبانی سیاسی مختلف هستند را منافق می‌خواند:
«کَثرَةُ الوِفاقِ نِفاقٌ؛ موافقت زیاد (نشانه) نفاق است.» (غرر الحکم و درر الکلم؛ ص. ۵۲۴)
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: