علی مطهری گفت: نگرانی شهید مطهری از همان ابتدا این بود که افکار غیر اسلامی وارد افکار اسلامی شود. ما هم امروز باید نسبت به رخنه فرصت طلبان و تجدد گرایی افراطی حساسیت داشته باشیم.

به گزارش فرهنگ سدید؛ علی مطهری فرزند شهید مطهری و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش حکمت مطهر ضمن تشکر از سازمان صدا و سیما به خاطر برگزاری این همایش، گفت: پیش از برگزاری چنین بزرگداشت‌هایی ما باید به ضرورت بزرگداشت و پرداختن به شهید مطهری توجه داشته باشیم و بدانیم چرا این کار ضرورت دارد. پرداختن به شهید مطهری زنده نگه داشتن یک راه، فکر و اندیشه است و صرفاً گرامیداشت یک شخص نیست.

وی افزود: امام (ره) توصیه‌های مکرری در خصوص توجه به سخنان و اندیشه شهید مطهری داشتند و شاهد آن بودیم که پس از شهادت شهید مطهری به سوگ ایشان نشستند و هر سال در نبود شهید مطهری، پیام‌هایی را صادر می‌کردند. بنابراین ارتباط میان امام و شهید مطهری صرفاً مربوط به یک رابطه عاطفی نیست بلکه امام توجه داشتند که این راه باید زنده بماند. ما هم امروز باید توجه داشته باشیم که راه درست اسلامی را از این منبع بگیریم.

مطهری یادآور شد: علت اینکه ایشان اولین هدف ترور در همان سالهای ابتدایی انقلاب قرار گرفته است، این بود که هدف ایشان انقلاب نبود بلکه اسلام بود. مرحوم طاهری خرم آبادی نقل می‌کنند: «سال ۵۶ لازم بود بیانیه مشترکی صادر شود تا علت تظاهرات برای مردم روشن و مشخص شود. جلسه‌ای در قم تشکیل شد و بحث‌هایی صورت گرفت. شهید مطهری در این جلسه گفت باید راهمان را از مجاهدین خلق جدا کنیم. برخی در آن جلسه با این گفته مخالفت کردند و سرانجام نشد که اعلامیه مشترکی صادر شود. بنده مأمور شدم به نجف و نزد امام رفتم و ماجرا را تعریف کردم. ایشان صراحتاً گفتند که حق با شهید مطهری است و باید راه انقلابی‌ها از مجاهدین خلق جدا شود.» نگرانی شهید مطهری از همان ابتدا این بود که افکار غیر اسلامی وارد افکار اسلامی شود. ما هم امروز باید همین حساسیت را برای ادامه راه انقلاب داشته باشیم و نسبت به رخنه فرصت طلبان و تجدد گرایی افراطی حساسیت داشته باشیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود به موضوع تمدن اسلامی پرداخت و گفت: موضوع تمدن نوین اسلامی در سال‌های اخیر مطرح شده بود و در بیانیه گام دوم انقلاب که توسط رهبری صادر شده راجع به آن صحبت شده است. در این رابطه ما باید سابقه این موضوع را بدانیم. تمدن بزرگ اسلامی در قرن ۴-۵ وجود داشته در حالی که در این سال‌ها در دنیای اروپا توحش بوده است. ریشه این تمدن بزرگ اسلامی روش و سیره پیغمبر بوده به این شکل که در برخورد با فرهنگ‌ها و تمدن‌ها قائل به تسامح و تساهل بودند و از برخورد با عقاید بیگانه هراس نداشتند. پیامبر اسلام هیچ گونه اجبار و الزامی برای اهل کتاب قائل نبود اما امروز ما باید ببینیم که چرا تمدن اسلامی انحطاط پیدا کرد. چرا امروز اروپاییان پیشرفت کردند ولی ما خیر. شهید مطهری در کتاب انسان و سرنوشت درباره این موضوع صحبت کردند.

وی در پایان به علل کنار گذاشته شدن دین در اروپا اشاره و اظهار داشت: به سه دلیل دین در کشورهای اروپایی کنار گذاشته شد؛ ۱- نارسایی مفاهیم کلیسا: مثلاً اینکه آنان بین خدا و حاکمیت ملی تضاد قائل شدند. ۲- تحمیل و تفتیش عقاید توسط کلیسا ۳- جنگ انداختن میان دین و غریزه‌های مختلف. نکته پایانی اینکه تمدن اسلامی باید در کل دنیا پیشرفت کند و ما هم به آن توجه داشته باشیم.

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

فرمانده‌ای که تا زمان شهادت گمنام بود

علت افول شعر دفاع مقدس در سال‌های اخیر چیست؟

فرهنگ اسلامی؛ تنها اهرم برای ایجاد تحرک در جامعه

نمایش‌های روی صحنه در مجموعه

کودک درون و عاطفه در شعر

هیأت اصلی‌ترین قدرت نرم بلامنازع نظام ایران

چه کسانی رضا خان را شاه کردند؟

کتاب رسانه انسان ساز

نامزد‌های بخش نمایشنامه جایزه هنری «سردار دل‌ها»

هنرمندان در همه‌جای دنیا مالیات می‌دهند

کارگردا‌ن‌های مطرح سینما و تلویزیون این روز‌ها فعال‌تر شده اند

تهیه‌کننده «تک‌تیرانداز» از جوایز جشنواره فجر امسال می‌گوید

چرچیل و همدستانش کودتا را در ایران کارسازی کردند

مرزبانی یعنی هر لحظه آماده شهادت بودن

فعلاً کار نمی‌کنم تا دوباره کرونا نگیرم

باز هم نقش مامور امنیتی بازی می‌کنم

ماجرای جابه جایی «تفتی» با «دیرباز»

«لذت سادگی» می‌تواند الهام‌بخش ایده‌های جدید باشد

مردم باید فیلم خوب را در سینما با خیال راحت تماشا کنند

معضل سینمای ایران فیلمنامه‌های بدون قهرمان است

از کتابخانه شتری تا کتابخوانی داخل بشقاب پرنده

آینده نگری یک کار صرفا پژوهشی نیست

معیارهایی برای تشخیص موسیقی حرام از حلال

پرواز ۲ کبوتر باهم در کربلای ۵

چرا رضا خان را از سوی دولت انگلستان برکشیدند

فروکش تب کتاب‌های کمک‌درسی

نقش مهم ایران در پیدایش نهضت جنگل

شهیدی که اعتقاد داشت اسلام بدون مرز است

چالش‌های بازیگری در سریال «روز‌های ابدی»

کریمی: شعار برای ذات سریال «ده نمکی» است