حجت الاسلام قمی گفت: یکی از نشانه‌های به روز بودن فرد دین شناس این است که باورهای بنیادی و اساسی دین را متناسب با نیازهای جامعه خودش بازخوانی کند.

به گزارش فرهنگ سدید؛ سیزدهمین همایش حکمت مطهر بزرگداشت شهید مطهری صبح امروز در دانشکده صدا و سیما برگزار شد.

حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه بنده سعادت این را داشته ام که در دوازده دوره قبلی به نوعی از این همایش بهره ببرم، گفت: یکی از مضامین حکمت، باطن بینی و ژرف نگری است. رهبری درباره امام (ره) می‌گویند امام حکیم بود. حکیم به باطن نظر می‌کند. اگر بخواهیم در عالم تمثیل آن را بیان کنیم حکیم مانند باغبانی است که هم به آب‌هایی که روی زمین است واقف است و هم به آب‌هایی که در زیر زمین است.

وی افزود: یکی از بزرگان حوزه علمیه خاطره‌ای نقل می‌کرد مبنی بر اینکه قرار بود به دیدن شهید مطهری در مدرسه عالی شهید مطهری برود چون این طلبه دیر رسید شهید مطهری مدرسه را ترک کردند و به دانشگاه تهران رفتند این طلبه هم به سراغ ایشان در دانشگاه تهران رفت، به گفته وی وقتی این طلبه جوان مساله خود را برای شهید مطهری بیان کرد ایشان پیش از آنکه جواب مساله او را بدهد، مساله‌های او را به صورت عمیق‌تر تحویل خودش داد و به نوعی به ریشه‌های مساله ذهنی آن طلبه هم اشاره کرد. به گفته این طلبه، شهید مطهری بسیار هم مهربان و متین بودند و این از خصلت‌های یک حکیم است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: اینکه دین شناس باید متناسب با مسائل روز به مسائل بپردازد گاهی ما را به این سمت می‌برد که ما فکر می‌کنیم باید سراغ مسائل نوپدید برویم. اما یکی از نشانه‌های به روز بودن فرد دین شناس این است که باورهای بنیادی و اساسی دین را متناسب با نیازهای جامعه خودش بازخوانی کند.

وی در ادامه به نقل خاطره‌ای از رهبر معظم انقلاب پرداخت و توضیح داد: در یکی از مجلات دهه ۶۰ خاطره‌ای از رهبری نقل شده بود مبنی بر اینکه در یک جلسه‌ای با حضور ایشان شهید مطهری و شهید بهشتی قرار بود موضوع نظام اندیشه دینی مورد بحث قرار گیرد. از بحث‌هایی که در این جلسه صورت گرفته کاملاً مشخص است اندیشه حضرت آقا و شهید مطهری بسیار با یکدیگر قرابت و هماهنگی دارد. شهید مطهری بارها به این موضوع اشاره کرده که نوشته‌های بنده همه یک هدف دارد و آن هم اینکه اسلام اصیل و ناب که ناشناخته است، شناخته شود. علت اساسی پرداختن من به این موضوعات هم این است که در اذهان عمومی مفاهیم واژگونه دینی رسوخ پیدا کرده است. بحث درباره نظام اندیشه دینی هم به جهت اصلاح تلقی کلان اسلام ضرورت دارد.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در پایان گفت: یکی از مطالبات رهبری که به صورت مکرر بیان کردند این است که تلقی کلان از اسلام دچار مخاطره شده و باید تغییر پیدا کند. نظام اندیشه امروز باید متناسب با نیازهای اساسی و روزآمد ما مبتنی بر نظریات رهبری، شهید مطهری و امام عرضه شود. امیدواریم همایش حکمت مطهر در جهت عرضه این نظام قدم بردارد.

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

نقش مهم ایران در پیدایش نهضت جنگل

شهیدی که اعتقاد داشت اسلام بدون مرز است

چالش‌های بازیگری در سریال «روز‌های ابدی»

کریمی: شعار برای ذات سریال «ده نمکی» است

تایپوگرافی «شهادت ثالثه» مهجور مانده است

نوروز «سیما» چگونه می‌گذرد؟

جنگال عامل موفقیت عملیات کربلای ۵»

رضاخان چگونه رضا شاه شد؟

والفجر ۸ یکی از شگفت‌انگیز‌ترین عملیات‌ دفاع‌مقدس

تخلف ساواک در ثبت اسناد رضاخان

چرا سیاسیون به‌سمت ثبت خاطرات روزانه نمی‌روند؟

فیلم «شیشلیک»، اولین تجربه کمدی محمدحسین مهدویان

برای شناساندن درد‌ها کار کردیم

نگارش خاطراتم را مسئولان پشت‌گوش می‌انداختند

شهید عبادی‌نیا چگونه مزد شهادتش را از خدا گرفت؟

مناقشه پرهیجان با عنوان مناظره، گرهی از مخاطب نمی‌گشاید

پسرم را طوری تربیت کن که راهم را ادامه دهد

آخرین باری که صدایش را شنیدم

فیلم‌های غیرقابل پخشی که با دوبله مجاز شد!

ژنرال روس گفت اباالفضل‌تان را فراموش نمی‌کنیم

بازیگر نقش شهید ستاری: قهرمان بافت فرسوده را تغییر می‌دهد

دلیل حضور خانواده امام حسین (ع) در حرکت تاریخی آن حضرت

ادامه راه با حضور «منوچهر نوذری»

این الفاطمیون؟

تاریخچه سیاسی حوزه علمیه قم و حیات مبارزاتی امام خمینی(ره)

عطش جشنواره فیلم عمار در بلند کردن پرچم محتوا

بررسی علل افزایش دوبرابری تعرفه دو پلتفرم داخلی فیلیمو و نماوا

سینمای کودک نیازمند برخورد‌های حرفه‏‌ای‌تر است

برای ترسیم شمایل مولا، بر لبه تیغ راه رفتیم

برخورد پهلوی دوم با فساد چگونه بود؟