خلیج فارس دارای پیشینه‌ای وسیع و گسترده است به درازای تاریخ سرزمین پارس، که خاستگاه و زایش فرهنگ‌ها وتمدن‌های بزرگ بشری ریشه در آن دارد و از بدو پیدایش تا زمان حاضر بستری جغرافیایی در شکل‌دهی روابط فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و تجاری ملل مختلف جهان با محوریت توسعه روابط فرهنگی، اجتماعی و تعامل مثبت و سازنده بوده است.
گروه اجتماعی فرهنگ سدید- منوچهر جهانیان: خلیج فارس مهد فرهنگ‌ها و تمدن‌های کهن و باستانی جهان به شمار می‌رود. خلیج فارس، نامی برخاسته از تاریخ، فرهنگ و تمدن بزرگ و کهن ایرانی است که شواهد و مدارک و مستندات ما را به جایگاه ممتاز و عظیم آن در میراث فرهنگی مشترک بشری رهنمون می‌سازد. خلیج فارس دارای پیشینه‌ای وسیع و گسترده است به درازای تاریخ سرزمین پارس، که خاستگاه و زایش فرهنگ‌ها وتمدن‌های بزرگ بشری ریشه در آن دارد.
خلیج فارس از بدو پیدایش تا زمان حاضر بستری جغرافیایی در شکل‌دهی روابط فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و تجاری ملل مختلف جهان با محوریت توسعه روابط فرهنگی، اجتماعی و تعامل مثبت و سازنده بوده است؛ که بستر‌ها و زمینه‌های همکاری وگسترش فعالیت‌های تجاری واقتصادی منطقه خلیج فارس و جهان را به دنبال داشته است.
فرهنگ و اخلاقیات ایرانیان همواره با تاکید بر همدلی و همکاری میان مردم و اقوام مختلف بشر روح همبستگی، صلح و دوستی در میان ان‌ها را گسترش داده است. در حوزه خلیج فارس، زندگی و هم‌زیستی در این مکان با جوشش فرهنگی و اجتماعی اقوام مختلف در منطقه، بستری را برای توسعه روابط و همکاری‌های فرهنگی واجتماعی میان مردمان وکشور‌های حوزه خلیج فارس و سایر مردمان ملل مختلف را فراهم آورده است.
نام خلیج فارس، با نام ایران برای همیشه تاریخ گره خورده است. این ارتباط عمیق و پایدار ایران با خلیج فارس در اشکال و حوزه‌های مختلف قابل ترسیم، تائید و تاکید است و استمرار آن تا دوران معاصر و حال نیز به تصویرکشیده شده است. سیر تحولات دوران معاصر بیانگر اقتدار ایرانیان در خلیج فارس بوده و در حال حاضر نیز همکاری کشور‌های منطقه خلیج فارس تضمین کننده ثبات و آرامش در منطقه خلیج فارس است.
کشور ایران سهم مهم و اساسی در شکل گیری و تضمین ثبات منطقه خلیج فارس دارد که نیازمند تعامل و توسعه روابط فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و همچنین روابط دیپلماتیک در میان کشور‌های منطقه خلیج فارس هست که متضمن ثبات و پایداری در این منطقه مهم وحیاتی دنیا است؛ لذا بزرگداشت روز ملی خلیج فارس به عنوان یکی از اقدامات ملی و یک پدافند غیرعامل در مواجهه با نفوذ بیگانگان در حوزه خلیج فارس ضروری است تا همه مجموعه سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی و خصوصی کشور در خصوص این امر فراگیر که ریشه در باور‌های ملی، دینی و درونی ایرانیان دارد، مشارکتی فعال داشته باشند.
از این رو برنامه‌های علمی و فرهنگی با رویکرد شناخت و آگاهی بخشی در حوزه میراث فرهنگی وگردشگری منطقه خلیج فارس می‌تواند بستری را برای تحقق زمینه‌های مناسب در خصوص معرفی فرهنگ، تاریخ و تمدن ایران اسلامی، جاذبه‌های متنوع و بی نظیر سواحل وکرانه‌های خلیج فارس، دانش دریانوردی، عشق و مهمان نوازی مردمان سواحل و کرانه‌های منطقه خلیج فارس به سایر مردمان جهان فراهم نموده وگام مهم و ارزشمندی در جهت اعتلای نام خلیج فارس به عنوان مهد و گهواره فرهنگ‌ها وتمدن‌های بشری جهان بردارد.
امروزه گردشگری به عنوان ابزاری در جهت گسترش صلح و دوستی، تعمیق روابط فرهنگی، اجتماعی و تعامل میان مردمان و دولت‌ها به شمار می‌آید که می‌تواند نقش بسیار سازنده و تاثیرگذاری در جهت همگرایی و توسعه روابط و همکاری‌های مشترک میان مردمان و دولت‌های منطقه خلیج فارس ایفاء کند. از این رو لازم است دولت‌های منطقه خلیج فارس براساس اشتراکات فرهنگی، تمدنی و همچنین علاقه‌مندی‌ها و پیوند‌های عمیق و ریشه دار فرهنگی زمینه‌های حضور مردمان سایر مناطق را برای بازدید و آشنایی بیشتر با میراث کهن و باستانی منطقه خلیج فارس فراهم کنند. این امر می‌تواند رونق و شکوفایی اقتصادی منطقه خلیج فارس، انسجام اجتماعی و زمینه‌های همکاری بیشتر و تعامل منطقه‌ای را
فراهم آورد.
نکوداشت روز ملی خلیج فارس گامی است درجهت معرفی و توجه بیشتر مردمان این منطقه و ساکنان خلیج فارس با پیشینه تاریخی و تمدنی و تاکید بر معرفی آثار و جاذبه‌های بی نظیر و متنوع گردشگری منطقه خلیج فارس برای حضور در عرصه‌های بین المللی در جهت تعامل سازنده و هم افزایی بیشتر میان کشور‌های منطقه خلیج فارس با سایر مردمان و کشور‌ها برای رسیدن به توسعه و آبادانی این منطقه ژئواستراتژیک، ژئوپلتیک و ژئواکونومیک است.
ازاین رو لازم است برنامه ریزی برای فراهم آوردن و توسعه زیرساخت‌های گردشگری و انجام اقدامات بهینه در راستای فعالیت‌های گردشگری در منطقه خلیج فارس با حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی و بکارگیری ظرفیت‌های بسیار متنوع و بی نظیر گردشگری منطقه خلیج فارس صورت بگیرد تا هم به معرفی فرهنگ و ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های گردشگری پرداخته شود و هم این‌که به رشد و توانمندسازی جوامع میزبان و محلی، بومیان و ساکنین منطقه خلیج فارس کمک کرد.
با ایجاد و راه اندازی کسب وکار‌های گردشگری و توسعه روابط با کشور‌های منطقه و جهان با حمایت دولت و سایر بخش‌های خصوصی و غیر دولتی و با عزم ملی و جدی می‌توان به این مهم دست یافت. این امر مستلزم تعیین خط ومشی ها، سیاستگذاری‌های کلان و اولویت بخشی به سفر وگردشگری و اتخاذ تصمیمات و داشتن برنامه هدفمند و جامع و همکاری و هماهنگی بین متولیان بخش‌های دولتی و سایر دست اندرکاران حوزه گردشگری و مجموعه‌های مرتبط با مقوله صنعت گردشگری است که اگر مورد توجه جدی قرار گیرد، رونق اقتصادی، اشتغال، کارآفرینی و توسعه و شکوفایی منطقه خلیج فارس را به همراه خواهد داشت.
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

چند پله پایین‌تر از خط فقر

قصه دنباله‌دار «شهر فروشی» در پایتخت

عدم همراهی نهادهای مشارکتی در فرهنگ مشارکت!

کرونا، آموزش مجازی و بایدها و نبایدهای والدین

زیر سقفِ خشونت!

اقتصاد ما اسلامی نیست!

کرونا همچنان می‌تازد

تأملی بر نقش مردم در گذر از بحران‌ها

خشونت خانگی؛ علت­ العلل آسیب‌­های خانواده است

تجرد‌گرایی، تهدیدی برای بحران کاهش جمعیت کشور

«درک متقابل» لازمه یک ارتباط طلایی

پنج میلیون نفر؛ محتاج به نانِ شب!

جریانِ‌آموزش دیگر به قبل ازکرونا برنمی‌گردد

طلاق عامل تخریب سرمایه اجتماعی است

ایده‌ای برای پیوند میان آموزش کودک و معماری

وضعیت جنگی که اصلا شبیه به امروز نبود!

سرپرستی زنان ناشناس از خانوار!

نسلی به‌دوراز واقعیت‌ها

شهدا را در بنیاد هایشان محصور نکنیم

اَبَر نهادِ کوچک!

هشداری که کمتر شنیده می‌شود

قانون باید امکان مشارکت مردم را محقق کند

سوادسیاسی، لازمه کنشگری صحیح رسانه‌ای

رسانه‌های نوین، بازوی مردمی سازی و یا ابزار کنترل؟

کرونا و تعمیق شکاف طبقاتی در جهان

خدشه به اخلاق اجتماعی

کاهش سرمایه اجتماعی حاکمیت‌ها یادگار جهانی کرونا

کار مردمی چه هست و چه نیست؟

حل مسئله مردمی در دوگانه نظریات توده و امام-امت

کرونا و تحول فکری در حوزه فردی