اخیرا یاسر الحبیب یکی از چهره‌های مشهور جریان افراطی تشیع انگلیسی در سخنانی که از شبکه ماهواره‌ای «فدک» از ساخت فیلمی به نام «یوم العذاب» پرده برداشت که از چند ماه قبل تاکنون اقدام به جذب چندین میلیون پوند کمک برای ساخت این فیلم کرده است. این دست اقدامات که با هدف تفرقه بین شیعه و سنی در حال انجام است باعث موجب شده تا علمای شیعه به ان واکنش نشان دهند.
گروه وحدت فرهنگ سدید؛ به تازگی یاسر الحبیب یکی از چهره‌های مشهور جریان افراطی تشیع انگلیسی در سخنانی که از شبکه ماهواره‌ای «فدک» -که با حمایت مالی انگلستان و جریان‌های مخالف وحدت اسلامی در بین مسلمانان اداره می‌شود- از ساخت فیلمی به نام «یوم العذاب» پرده برداشت. (۱)
این شبکه از چند ماه قبل اقدام به جمع‌آوری میلیون‌ها پوند از شیعیان جهان برای ساخت یک فیلم بلند سینمایی به نام «یوم العذاب» یا روز آزار و شکنجه کرده است. رییس این شبکه که سابقه‌ای طولانی در اهانت به مقدسات برادران اهل سنت دارد(۲) هدف از ساخت این فیلم را این گونه بیان می‌کند: «این فیلم که توسط برجسته‌ترین کارگردان‌ها و هنرمندان غربی تهیه خواهد شد، به تبیین زندگی حضرت زهرا (سلام الله علیها) به ویژه دوران پس از رحلت پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) خواهد پرداخت. مردم جهان برای نخستین بار در این فیلم خواهند دید که چگونه خلیفه اول و همراهانش به منزل آن حضرت حمله می‌برند و حرمت ایشان را می‌شکنند(!) این فیلم باعث تخریب شخصیت اسطوره‌ای خلفا (شیخین) خواهد شد... این فیلم فرق بین اسلام واقعی و اسلام انحرافی (یعنی اسلام سقیفه) را نشان خواهد داد... ما قسم خورده ایم که انتقام حضرت زهرا (س) را خواهیم گرفت»!
 
ساخت فیلم انحرافی «یوم العذاب» به وسیله جریان افراطی تشیع انگلیسی
این شبکه ماهواره‌ای تاکنون اقدام به جذب چندین میلیون پوند کمک برای ساخت این فیلم کرده است، پیش از این نیز یاسر الحبیب با اقدامات خود زمینه تحریک احساسات بخشی از مسلمانان جهان را را فراهم کرده بود که به نظر می‌رسد اقدام برنامه ریزی شده اخیر وی زمینه ساز برنامه‌های بلند مدت دیگری از سوی وی و جریانات افراطی باشد.
یاسر الحبیب، موسس شبکه ماهواره‌ای فدک و پناهنده لندنی قبلا نیز با قرار دادن شعار «الله اکبر... عایشه فی النّار» در بالای صفحه شبکه ماهواره‌ای خود احساسات بخشی از مسلمانان را برانگیخت به طوری که «شیخ عبدالعزیز آل الشّیخ» مفتی اوّل سعودی در برابر این اقدام واکنش نشان داد. وی در دیدار خود با ائمه جمعه و جماعات مساجد عربستان سعودی گفت: «سخنان یاسر الحبیب، روحانی شیعه کویتی باعث شد تا بسیاری از اهل سنّت که تمایلی به تشیع داشتند، از مسیر انحرافی! خود برگشته و راه مستقیم را برگزینند.». در حقیقت واکنش‌ها به نحوی بود که بعد از اسائه ادب یاسر الحبیب به‌ام المؤمنین عایشه، انتشار مذهب تشیع در کشور‌های عربی و اسلامی متوقّف شد.
علمای شیعه عربستان و کویت از جمله «شیخ عَمری»، «شیخ حسین معتوق»، «شیخ حسن صفّار»، «شیخ علی آل محسن»، «شیخ عبدالجلیل السمین»، «شیخ نمر» و «سیدهاشم السلمان» مواضع سختی در برابر وی گرفته و او را طرد کردند. این دست موضع‌گیری‌ها که باعث ورود فشار‌های فراوان به شیعیان عرب نیز شده بود، جمعی از علما و فرهیختگان شیعه منطقه احصاء عربستان را بر آن داشت تا استفتائی را در این مورد خدمت مقام معظم رهبری ارسال کنند و ایشان پاسخ دادند: «اهانت به نماد‌های برادران اهل سنّت از جمله اتّهام زنی به همسر پیامبر اسلام حرام است. این موضوع، شامل زنان همه پیامبران و به ویژه سیدالانبیاء پیامبر اعظم حضرت محمّد (صلّی الله علیه و آله) می‌شود».
پاسخ مقام معظم رهبری در عالم اسلام به شدت انعکاس پیدا کرد. آیات عظام سیستانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، علمای عربستان و بحرین و لبنان به موضعگیری علیه این اقدامات پرداختند. انعکاس گسترده این فتوا در رسانه‌ها و مطبوعات منطقه موجی از آرامش را به میان اهل تسنن و کسانی که تحت تاثیر اقدامات یاسر الحبیب بودند، به وجود آورد. اما با این همه این اعمال زمینه ایجاد گروه‌های مانند داعش را به وجود آورد که به بهانه خونخواهی از مقدسات اهل سنت در مقابل اهانت به این مقدسات دست به کشتار مسلمانان می‌زنند.

توهین‌های یاسرالحبیب به مراجع و مجاهدین شیعه
متاسفانه یاسر الحبیب با استناد به تبعیت خود از مرجعیت شیرازی و با توجه به حمایت‌های قبلی و سکوت‌های معنادار فعلی سید صادق شیرازی به این قبیل اعمال که جان و مال و ناموس شیعیان را به هدر می‌دهد می‌پردازد. سکوتی که هیچ توجیه شرعی برای آقای سید صادق شیرازی ندارد در حالی که با برائت از اعمال این شخص و فتوای به حرمت ساخت چنین فیلمی از سوی سید صادق شیرازی قطعا بهانه‌ای برای این قبیل فعالیت‌ها از سوی یاسر الحبیب باقی نخواهد ماند؛ بنابراین در صورت عدم اقدامی از سوی ایشان، مسئولیت و تبعات ساخت چنین فیلمی به طور مستقیم متوجه جناب آقای سید صادق شیرازی خواهد بود.

واکنش مراجع عظام تقلید به ساخت فیلم انحرافی «یوم العذاب»
در چند روز اخیر مراجعی از جمله آیات عظام تقلید علوی گرگانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، جعفر سبحانی و صافی گلپایگانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه حکم شرعی حمایت، تبلیغ و تماشای چنین فیلمی چیست، فرمودند:

پاسخ آیت الله علوی گرگانی
با توجه به اینکه اینگونه فیلم‌ها باعث اختلاف افکنی بین مسلمین بخصوص شیعیان و برادران اهل سنت می‌گردد، بخصوص فیلمی که سازندگان و تهیه‌کنندگان آن از عوامل هالیود و صهیونیزم می‌باشد به صلاح مسلمین نیست و کمک به این فیلم را جایز نمی‌دانیم و مومنین باید هوشیاری کامل خود را از حرکات دشمن حفظ کنند و به بانیان این فیلم هشدار می‌دهم که موجب نارضایتی قلب نازنین حضرت زهرا (سلام الله علیها) نشوید.

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی
بدون شک کسانی که کمک به تهیه و نشر این فیلم و یا تماشای آن بکنند، مرتکب گناه کبیره شده‌اند. مخصوصاً در شرایط فعلی که هر گونه اختلاف بین مسلمین سبب پیروزی دشمنان اسلام است، این گونه کار‌ها مسئولیت شرعی سنگینی دارد و به احتمال قوی دست دشمنان اسلام (که این فیلم به دست آن‌ها تهیه می‌شود) در آن باز است و برنامه ریزی کرده اند و چنانچه خون‌هایی در این راه ریخته شود، تمام کسانی که کمک کرده‌اند، در آن شریک هستند. باید به همه اعلام کنید افرادی که دنبال تهیه چنین برنامه‌های تفرقه آمیزی هستند، از ما نیستند آن‌ها متأسفانه از ارادت جمعی از محبان اهل بیت (علیهم السلام) و مخصوصاً محبان بزرگ بانوی اسلام حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) سوء استفاده می‌کنند و پیام‌هایی که این فیلم‌ها دارد پیام اسلام و شیعه اهل بیت (علیهم السلام) نیست.
همیشه موفق باشید.

پاسخ آیت الله نوری همدانی
آیت الله حسین نوری همدانی نیز در پاسخ بیان کرده است: ما با فعالیت‌هایی از این قبیل مخالف هستیم و هرگز آن را به صلاح اسلام نمی‌دانیم و هر گونه مساعدت و توجه به آن و تماشای آن را حرام و خلاف شرع می‌دانیم.

پاسخ آیت الله سبحانی
آیت الله جعفر سبحانی نیز در پاسخ بیان کرده است: در این اوضاع و شرایط حاکم بر کشور‌های اسلامی و با توجه به فتنه عظیمی که امروزه به وسیله اجانب برپا شده که در نتیجه مسلمان به دست مسلمان کشته می‌شود و در نتیجه میلیون‌ها مردم عراق و سوریه از خانه و کاشانه خود آواره و به غرب پناهنده می‌شوند ... در این شرایط و اوضاع، بسیار دور از عقل و تقوا است که فیلمی ساخته شود که در باطن فقط خواسته دشمنان را تامین کند؛ بنابراین ساخت آن حرام و کمک مالی به آن اعانت به اثم است.

پاسخ آیت الله صافی گلپایگانی
آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی در پاسخ بیان کرده است: اینجانب بار‌ها و بار‌ها تذکر داده ام که همیشه شیعیان و دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) باید مراقب باشند که اعمال آن‌ها موجب تقویت دین مبین اسلام و نشر معارف نورانی قرآن و عترت گردد و مقتضیات زمان و مکان را رعایت نمایند و از کار‌هایی که نتیجه آن توهین و بی احترامی به اسلام و مذهب گردد و تعدادی از شیعیان مظلوم به وسیله ایادی دشمنان اسلام مجروح و یا شهید گشته و عده‌ای از اوطان خود آواره گردند اجتناب نمایند. علی هذا مومنین باید کمال مراقبت را داشته و از هرگونه فعالیت مانند ساخت فیلم و ... که چنین نتایج سوئی دارد بر حذر باشند (۳).


اما یاسر الحبیب کیست؟
اینکه در بین علمای تشیع جوانی متولد ۱۹۷۷ میلادی تا این حد امکانات برای تبلیغ مواضع خود، آنهم در انگلستان که شبکه‌های خبری مثل العالم و پرس تی وی هم با مشکلاتی روبرو هستند جای تامل دارد. یاسر الحبیب ۳۹ ساله پس از دستگیری بخاطر فعالیت‌های تفرقه افکنانه در کویت به انگلستان پناهنده شد و اکنون در لندن است.
از جمله فعالیت‌های او روزنامه‌ای با نام «Shia newspaper»، تأسیس حوزه علمیه «امامین عسکریین» در لندن، تاسیس شبکه ماهواره‌ای «فدک» با حمایت سید صادق شیرازی است.
او با قرار دادن شعار «الله اکبر … عایشه فی النّار» در بالای صفحه شبکه ماهواره‌ای خود احساسات بخشی از مسلمانان را برانگیخت و «شیخ عبدالعزیز آل الشّیخ» مفتی اوّل سعودی در برابر این اقدام واکنش نشان داد که: «بعد از اسائه ادب یاسر الحبیب به‌ام المؤمنین عایشه، انتشار مذهب تشیع در کشور‌های عربی و اسلامی متوقّف شده است». وی در دیدار خود با ائمه جمعه و جماعات مساجد عربستان سعودی گفت: «سخنان یاسر الحبیب، روحانی شیعه کویتی باعث شد تا بسیاری از اهل سنّت که تمایلی به تشیع داشتند، از مسیر انحرافی! خود برگشته و راه مستقیم را برگزینند».
علمای شیعه عربستان و کویت از جمله «شیخ عَمری»، «شیخ حسین معتوق»، «شیخ حسن صفّار»، «شیخ علی آل محسن»، «شیخ عبدالجلیل السمین»، «شیخ نمر» و «سیدهاشم السلمان» مواضع سختی در برابر وی گرفته و او را طرد کردند. این دست موضع‌گیری‌ها که باعث ورود فشار‌های فراوان به شیعیان عرب نیز شده بود، جمعی از علما و فرهیختگان شیعه منطقه احصاء عربستان را بر آن داشت تا استفتائی را خدمت مقام معظم رهبری ارسال کنند و ایشان پاسخ دادند: «اهانت به نماد‌های برادران اهل سنّت از جمله اتّهام زنی به همسر پیامبر اسلام حرام است. این موضوع، شامل زنان همه پیامبران و به ویژه سیدالانبیاء پیامبر اعظم -حضرت محمّد صلّی ا... علیه و آله– می‌شود.» پاسخ مقام معظم رهبری در عالم اسلام به شدت انعکاس پیدا کرد. آیات عظام سیستانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی، علامه کمال الحیدری، علمای عربستان و بحرین و لبنان به موضعگیری علیه این اقدامات پرداختند. انعکاس گسترده این فتوا در رسانه‌ها و مطبوعات منطقه موجی از آرامش را به میان اهل تسنن و کسانی که تحت تاثیر اقدامات یاسر الحبیب بودند، به وجود آورد. اما این پایان ماجرا نبود... و یاسر الحبیب در این راستا به اهانت به مراجع عظام تقلید پرداخت. (۴)

منابع:
۱. رد پای بیت سید صادق شیرازی این بار در سینما، پایگاه خبری - تحلیلی قادمون، قابل دسترسی در:
https://qademon.ir/?p=۲۳۲۱،
۲. آیت‌الله العظمی مکارم فتوا داد؛ کمک به تولید و نشر فیلم «یوم العذاب» گناه کبیره است، خبرگزاری ایکنا، قابل دسترسی در:
http://www.iqna.ir/fa/news/۳۵۱۲۸۶۶،
۳. پایگاه خبری - تحلیلی قادمون، همان
۴. نظر ۵ مرجع شیعه نسبت به ساخت فیلم انحرافی «یوم العذاب»، خبرگزاری فارس، قابل دسترسی در:
https://www.farsnews.com/news/۱۳۹۵۰۴۱۸۰۰۰۵۴۹
Iran (Islamic Republic of)
بدون نام
۲۱:۳۴ يکشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۸
دمش گرم
Iraq
بدون نام
۱۳:۲۸ چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹
ببخشید . چه ربطی به اختلاف داره . حق را مگه نباید گفت. وحدت به جای خود . وحدت در عقیده که نداریم
Germany
بدون نام
۱۵:۵۳ شنبه ۰۶ دی ۱۳۹۹
وحدت در عقیده نداریم اما انصاف داریم و دروغ. وتهوت نمیزنیم
Iran (Islamic Republic of)
بدون نام
۱۱:۲۸ يکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۹
اصلا بحث عقیده و...نیست شما توی خونه ی خودت هر کاری میخوای بکن اما وقتی در جمع میگین یه عده سوءاستفاده میکنن ومیرن هزار جور بلا سر شیعیان مظلوم جاهای دیگه میارن
Iran (Islamic Republic of)
علیرضا
۰۱:۳۶ سه‌شنبه ۰۳ تير ۱۳۹۹
والله شیعه مبرا از ماست
ما ظلم میکنیم ، بانک های ما ربا میخورن
تبعیض نژادی و.. چیز گناه آمیز از کافر ها بدتر
بخدا امام زمان عجل الله فرجه غوغا میکنه
Iran (Islamic Republic of)
بی نام
۰۱:۴۹ سه‌شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹
فیلمی که هنوز بیرون نیامده تحریم شده ؟؟این اقدام عجولانه چیزی جز این هست که عناد شما رو به شیعه میرسونه گفتن حق شده تشییع انگلیسی؟شده انحراف تا چه حد گستاخی ؟؟وحدت رو شما افراطی ها لوث کرده اید که کسی دیگه وحدت رو قبول نداره بزرگترین کسانی که ضربه به وحدت میزنند شمایید که افراطی گری میکنید و نمیگذارید حقایق شیعه گفته بشه
Iran (Islamic Republic of)
بدون نام
۲۱:۴۶ شنبه ۰۶ دی ۱۳۹۹
احسنت برشما
Iran (Islamic Republic of)
بدون نام
۱۱:۳۵ يکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۹
اولا *لوس* دوما کسی بزرگش نکرده وقتی موضوع فیلم معلومه ووقتی و تیزر وتبلیغاتش قبلش بیرون میاد
دوما شمایی که اینقدر دم از توهین و...میزنی خوب توی خلوت خودت هرکاری میخوای بکن چرا توی جمع میکنی ؟؟؟

بابا بالاتر از آیه قران که نیستین شما که میگن به مقدسات همدیگر توهین نکنید که به مقدسات شما توهین نکنند!!

سوما شما یه سرچ تو اینترنت بزن (حالا من الان اسمشو یادم رفت) بعد از توهین به عایشه به صورت عمومی توسط همین مردک داعش یه جنگی راه انداخت وگفت به خونخواهی مادرم عایشه "۱۷۰۰شیعه رو کشت ....شمایی که دم از تفرقه میندازی تو میخوای جواب اون ۱۷۰۰ تا شیعه ایی که به خاطر امثال تویی که در عموم فحش دادن شهید شدن رو بدی ؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
محب
۰۱:۵۶ جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۹
‌ام المؤمنین عایشه؟؟؟؟؟؟؟ واقعا جاب تاسف داره که کشوری که داعیه تشیع داره رسانه‌اش اینطوری حرف میزنه. فاطمه زهرا س جواب نگارنده این مطلب خواهد داد.
Iran (Islamic Republic of)
بدون نام
۱۱:۳۵ يکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۹
مجبورن بنا به مسائلی ....
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
عبدالزهراء
۰۳:۵۳ شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹
یاسرالحبیب که خودش یک احمقه ، اصلا کاری به نیتش نداریم ( که قطعا برا رضایت حضرت نیست) ساخت چنین فیلمی مثل شرابه ، ضررش بیش از نفعشه ، تعدادضررهاشو بخام بگم گوگل پر میشه،فقط یکیشو میگم برا اهلش ، همیکه یک زن معلوم نیس چیکارست جا حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها نشونده و.... ونشون میده ‌... همین جسارت عظیم به آیت الله العظمی حضرت زهراء سلام الله علیها هستش ،ضمنا انتقال خون حضرت اصلا با همچی فیلمهائی گرفته نمیشه ، ناخواسته چنان مقام حضدت رو پایین آورده که مورد لعن حضرت سلام الله علیها قرارمیگیره، مثل خوئی که چنان مقام حضرت سلام الله علیها رو پایین آورد که گفت : مجرد ایذاء حضرت زهراء دلیل بر حرمت فعل نیست .. این علماء مثلا بظاهر شیعه احمق قائلین به اجتهاد و قیاس کلا کارشون جسارت به حضرات علیهم السلام هست ، حالا یا میدونن چی میگن و مینویسن یا نمیدونن ، بله قائلین به قیاس، تعجب نکنید ! قائلین به اجتهاد قائل به قیاس هم هستند اما فقط اسمشو عوض کردند به تنقیح مناط و.... مفاسد این ها تمومی نداره ، اینایی که کارشون کلا تضعیف احادیثه ، و راه ابوحنیفه و عمری ها رو پیش گرفتن و احکام شرعی رو با بدعتهای عمری میبافن عجیبه که دم از حضرت سلام الله علیها میزنند.
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

روشنفکری مهمل و حقیقت تابع وضع روز

زندگی سرشار از عشق و ارادت

مولای لطافت

جهاد و شجاعت بی‌نظیر

چرا هر ساله برای شب قدر، ارج و منزلت خاصی قائل می‌شویم؟

اخلاق فردی و جمعی حاکم جامعه

دلیل عدم حضور امام حسن و امام حسین علیهماالسلام در مسجد

شب‌هایی برای توبه و انابه

تأمین آسایش مردم وظیفه حداقلی همه حکومت‌ها

طبیعت منازعات، تغییر بنیادی داشته است

سفره احسان امام‌حسن (ع) برای دانش‌آموزان

امامِ بخشش پیش از درخواست

نگاهی به مسئولیت‌پذیری زمامداران در نهج‌البلاغه

شیعه و سنی مدیون دلاوری‌های حضرت خدیجه (س) هستند

همسر پیامبر (ص) معنی کلمه ایثار است

چــرا بایـد روزه بگیریم؟

روایت شیخ صدوق از استغفار ملائکه برای روزه داران

وحدت اخلاقیِ ادیان و صلح در جهان

چه چیزی روزه را از ریاضت غیردینی متمایز می‌کند؟

جایی برای تردید نیست

نرمش در کلام، آموزه مهم سبک زندگی اسلامی است

جایگاه کمک به نیازمندان در سبک زندگی اسلامی

آوینی متفکر در میان اشیای نامتقارن