خدمات و عملکرد درخشان سپاه فقط به موضوع امنیت محدود نمی شود بلکه در تمام عرصه های فرهنگی، اجتماعی، سازندگی و خدمت رسانی و... نقش فعال و قابل توجهی دارد به طوری که نام انقلاب اسلامی با نام سپاه پیوند خورده است و هر موقع نام انقلاب اسلامی ایران در هر گوشه این کشور و منطقه شنیده می شود ناخودآگاه فداکاریها و رشادتها و خدمات سپاه نیز تداعی می شود.
به گزارش فرهنگ سدید؛ دکتر حسین امانلو به مناسبت چهلمین سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یادداشتی به تبیین عملکرد سپاه در ابعاد امنیتی، نظامی، خدمت رسانی و محرومیت زدایی پرداخت که در ادامه می‌آید:

بدون تردید انقلاب اسلامی ایران منشا تحولات شگرف و تاریخ ساز در قرن ۱۹ میلادی بوده و راه و مسیر آینده بشریت را تغییر داده است. این تحول و تغییر را می‌توان از جنبه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و نظامی بررسی و تحلیل کرد. انقلاب اسلامی منادی گفتمان متفاوت و جدیدی بود که پیکره و ساختار‌های موجود دنیا را به هم ریخت و تاثیرات فراوانی در سطوح بین المللی و منطقه‌ای بر جای گذاشت به طوری که تاثیرات آن را پس از گذشت چهاردهه به وضوح می‌توان مشاهده کرد. انقلاب اسلامی ایران نظریه‌ها و محاسبات صاحبنظران و اندیشمندان را در مورد انقلاب‌ها دگرگون کرد تا جایی که امروزه نظریات امثال آرنت با بازنمایی انقلاب اسلامی مورد خدشه قرار می‌گیرد.

یکی از نهاد‌های مهمی که برخاسته از انقلاب اسلامی بوده و در رشد و بالندگی، تکوین و تکامل، پویایی و طراوت، مانایی و زایایی، بسط و گسترش گفتمان انقلاب اسلامی نقش اساسی و موثر داشته، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است که در دهه پنجم انقلاب به استوانه‌ای محکم، شکست ناپذیر، عدالت طلب، سازش ناپذیر و همه جانبه تبدیل شده است. سپاه ضمن ایجاد امنیت کامل ملی توانسته است در عرصه امنیت منطقه‌ای و بین المللی نقش ایفا کرده و تکیه گاه مستحکم برای جهان اسلام و ملت‌های مسلمان و مستضعف تبدیل شود.

عملکرد درخشان سپاه فقط به موضوع امنیت محدود نمی‌شود بلکه در تمام عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، سازندگی و خدمت رسانی و... نقش فعال و قابل تامل و توجهی دارد به طوری که نام انقلاب اسلامی با نام سپاه پیوند خورده است و هر موقع نام انقلاب اسلامی ایران در هر گوشه این کشور و منطقه شنیده می‌شود ناخودآگاه فداکاری‌ها و رشادت‌ها و خدمات سپاه نیز تداعی می‌شود.

چهلمین سالگرد تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در حالی سپری می‌شود که رویارویی جبهه حق و باطل به اوج خود رسیده است. در یک سو جبهه استکبار به سرکردگی آمریکای جنایتکار و از سوی دیگر جبهه مستضعفان به رهبری جمهوری اسلامی ایران در نبردی سخت رو در روی همدیگر صف آرایی کرده اند. قطعا فرجام این صف آرایی پیروزی حق بر باطل خواهد بود؛ «و نرید أن نمن على الذین استضعفوا فى الأرض و نجعلهم أئمّة و نجعلهم الوارثین.» این روز مبارک را برتمامی سپاهیان اسلام در اقصی نقاط جهان به ویژه پاسداران انقلاب اسلامی تبریک می‌گوییم.

سپاه و امنیت
بدون شک ایران امن‌ترین کشور در منطقه و یکی از محدود کشور‌های امن در جهان است. امنیت ایران نه تنها از بعد تهدیدات خارجی بلکه در سطح داخلی هم مثال زدنی است. در بسیاری از کشور‌های مدعی دموکراسی مثل آمریکا، انگلیس و فرانسه روزانه ده‌ها نفر با سلاح سرد و گرم کشته می‌شوند. ناامنی‌های مذهبی، قومی و نژادی فقط بخش کوچکی از ناامنی برای مردم این کشورهاست. باتوجه به حجم تهدیدات علیه جمهوری اسلامی ایران و سازماندهی گروه‌های تروریستی و جنایت‌های بی سابقه تاریخ توسط دول تروریستی مثل آمریکا، رژیم غاصب صهیونیستی، عربستان و ... هنوز ایران امن‌ترین کشور منطقه است که این عظمت، آرامش و اقتدار مدیون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ایثار رزمندگان، بسیجیان و سربازان گمنامی است که در گوشه و کنار این جغرافیای مقدس زندگی می‌کنند.

سپاه و خدمت رسانی
سپاه در کنار ایجاد امنیت و دفاع در برابر تهاجمات، در عرصه‌های سازندگی و خدمات رسانی به محرومان و محرومیت زدایی نقش به سزایی ایفا کرده است. طرح‌های سازندگی و کار‌های مهندسی که در دنیا با نیم قرن زمان برنامه ریزی و اجرا می‌شوند در ایران با روحیه جهادی و انقلابی در طی دو دهه توسط سپاه اجرا شده است. قرارگاه سازندگی سپاه با اجرای هزاران پروژه بزرگ کشوری در بخش‌های نفت و گاز و پتروشیمی، آب و سدسازی، نیروگاهها، بنادر و سازه‌های دریایی و حمل و نقل و ... به سازندگی و پیشرفت کشور کمک شایانی کرده است. سپاه در رفع فقر و محرومیت زدایی، مهیانمودن زمینه‌های اشتغال در مناطق محروم، حمایت از ایتام، طرح‌های معیشتی، بهداشتی، ورزشی و... در مناطق محروم اقدامات فراوانی را تا به حال انجام داده است که نشان از عزم این نهاد انقلابی برای سازندگی و پیشرفت و آبادانی کشور است. سپاه همچنین در بخش کشاورزی و بهره برداری از منابع آبی و خاکی در سطح کشاورزی خدمت بزرگی به رونق کشاورزی و قوام روستا‌ها کرده است.

سپاه و مبارزه با تروریست
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و ناامید شدن جبهه استکبار از انقلاب اسلامی، دشمنان برای مقابله با ایران به فکر تشکیل و سازماندهی ارتش‌های در سایه و گروه‌های تروریستی و حمایت تمام عیار از آن‌ها کردند. از آنجا که ماهیت تروریسم ایجاد ترس و وحشت و انجام اعمال خشن و غیر انسانی است ابزار مناسبی برای نابودی یک کشور و یا وادار نمودن آن به تسلیم شدن در برابر خواسته‌های آنان است. اما بعد از ظهور تروریسم در منطقه، سپاه در دو بخش فکری و ایدئولوژی و نظامی با تروریسم مقابله کرده است. مقابله با گروه وحشی و تروریستی منافقین در اوایل انقلاب با وجود آن همه مشکلات و جنگ هشت ساله، دفاع از کشور سوریه و پیروزی بر آن، حمایت از گروه‌های مردمی و بسیج عراق و ... تنها بخشی از مبارزه با تروریسم بوده است.

سپاه و مقاومت
انقلاب اسلامی مولد مقاومت و سپاه مربی مقاومت بوده است. با پیروزی انقلاب اسلامی گروه‌های مبارز در لبنان و فلسطین هویت گرفته و در مقابل تجاوزات رژیم صهیونیستی مقاومت کردند به طوری که پیروزی‌های جنگ ۲۲ روزه و ۳۳ روزه در تاریخ ماندنی شد. قطعا این پیروزی‌ها با الهام از انقلاب اسلامی و توکل به خدا و حمایت و پشتیبانی سپاه از این نهضت‌ها بوده است. دیری نخواهد پایید که مبارزین یمن نیز بر شیاطین سعودی پیروز خواهند شد و این هلال مقاومت در منطقه در خشان‌تر از گذشته به راه خود ادامه خواهد داد. بدون شک تقویت مقاومت منطقه باعث دور شدن تهدید از مرز‌های جغرافیای ایران شده و عمق نفوذ استراتژیک ایران را نیز افزایش خواهد داد.

آنچه که گفته شد تنها بخش کوچکی از خدمات و عملکرد شکوهمند سپاه بوده است. اگر نیم نگاهی به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی سپاه بیندازیم ناگفتنی‌ها بسیار است. اگر سپاه در فضای رسانه‌ای حضور نداشت و تلاش‌های شبانه روزی پاسدارن فرهنگی در جنگ رسانه‌ای با دشمن نبود شاید دشمن در سیستم‌های امنیتی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کشور نفوذ می‌کرد که آنگاه معلوم نبود وضعمان چطور بود.

با تبریک چهلمین سال تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و با سلامی گرم به فرمانده سلامی که همزمان با شروع دهه پنجم سپاه، فرماندهی را از دستان بابرکت نائب امام زمان (عج) دریافت کردند. قطعا در گام دوم انقلاب، سپاه نیز گام دوم خود را قوی تر، جدی‌تر و با انرژی‌تر از گذشته برخواهد داشت. به امید روزی که پرچم سه رنگ و مقدس نظام جمهوری اسلامی ایران توسط همین رهبر فرزانه و حکیم و همین سپاه مقتدر و با صلابت به صاحب اصلی اش برسد. ان شاء الله
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: