اخیرا رئیس جمهور موضع گیری‌هایی کرده‌اند که در این باب نکاتی قابل تامل است، اولا ایشان مدعی است که صدا و سیما رسانه آزاد نیست لذا لازم است ایشان از کلی گویی دست بردارد و منظورش را از آزاد بودن تبیین کند تا مردم متدین، دیدگاه و باور کسی را که به عنوان رئیس جمهور انتخاب کرده اند در خصوص مقوله آزادی بدانند، که آیا آزادی به سبک غربی یا آزادی به سبک اسلامی مد نظر ایشان است.
گروه منابع اطلاعات فرهنگ سدید- دکتر مهدی جمشیدی: دوشنبه اول بهمن ماه بود که آقای رئیس جمهور در دیدار وزیر و معاونین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به جهت فرار از مسئولیت‌های سنگین خود به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای عالی فضای مجازی و در راستای سرپوش گذاری بر کم کاری های خود در این چند سال اخیر، سخنانی بیان کرده اند که در حقیقت بیانگر اراده ایشان مبنی بر فیلتر کردن سخنان حق مدافعان ارزش‌های دینی است.
ایشان گفته اند که رسانه آزاد نداریم و فقط یک صدا وسیمای دولتی داریم که مردم برای دسترسی آزادتر به اطلاعات به فضای مجازی هجوم آورده اند. این اظهارات موجب شد تا دو تن از مراجع نسبت به آن واکنش نشان دهند و حتی بحثی نیز در جلسه شورا عالی فضای مجازی روی دهد که آقای روحانی ترجیح دادند تا جای پاسخگویی جلسه را ترک کنند.
در این بیان شخص رئیس جمهور، نکاتی قابل تامل است، اولا ایشان مدعی است که صدا و سیما رسانه آزاد نیست لذا لازم است ایشان از کلی گویی دست بردارد و منظورش را از آزاد بودن تبیین کند تا مردم متدین، دیدگاه و باور کسی را که به عنوان رئیس جمهور انتخاب کرده اند در خصوص مقوله‌ آزادی بدانند، که آیا آزادی به سبک غربی یا آزادی به سبک اسلامی مد نظر ایشان است!
یقینا اگر ایشان دیدگاه و باورشان را از آزادی بیان کنند، مردم شریف ایران که برای آزادی از زیر بار ظلم دست نشاندگان نظام سلطه، خون پاک فرزندانشان را نثار کردند متوجه می‌شوند که منظور ایشان از آزادی چیست. برای آشنایی جناب آقای رئیس جمهور، صرفا به بخشی از جریان آزاد اطلاعات در جمهوری اسلامی اشاره می‌شود:
۱- فعالیت بیش از ۹۰۰۰ مطبوعه با پوشش همه سلایق فکری و سیاسی (گزارش دوره‌ای یو پی آر ۲۰۱۵-۲۰۱۶ ص. ۱۰۱ – گلستان انقلاب ص. ۲۸)
۲- فعالیت ۲۸۴ روزنامه و ۵۸۰۰ هفته نامه که به راحتی سیاست‌های حاکمیت را نقد می‌کنند. (گلستان انقلاب ص. ۳۰۶)
۳- انتشار ۸۰۰۰ نشریه دانشجویی دارای مجوز در کشور که آزادانه همه مواضع دستگا‌ها را به چالش می‌کشند.
۴- بیش از ۱۵۰ رسانه بین المللی در ایران اجازه تاسیس دفتر دارند و سالانه بیش از ۳۰۰ خبرنگار بصورت آزادانه از سراسر ایران گزارش تهیه و منعکس می‌کنند وحتی خبرنگار صدا و سیما در مقر سازمان ملل حق تردد خارج از ۴۰ کیلومتر را ندارد.
۵- تیتر‌های روزنامه‌ها در ایران، نشان دهنده آزادی بیان و انتقاد از جمهوری اسلامی است.
۶- حدود ۴۰۰۰ سازمان مردم نهاد فقط از وزارت کشور مجوز گرفته و در حال فعالیت هستند که تعداد بالایی از این سمن‌ها در حوزه حقوق بشر فعال اند.
۷- حدود ۳۰۰۰ سازمان مردم نهاد از وزارت ورزش و جوانان مجوز فعالیت دارند.
۸- چاپ یکصد هزار عنوان کتاب با تعداد ۱۷۳۱۰ کتابخانه در سراسر کشور
۹- قبل از انقلاب اسلامی فقط دو شبکه تلویزیونی سیاه و سفید وجود داشت که ۹۳ درصد برنامه‌های آن وارداتی بود و فقط ۷ درصد تولید داخلی بود و امروز ده‌ها شبکه تلویزیونی و ۷۰ شبکه رادیویی که بیش از ۸۰ % برنامه‌های آن تولیدات جوانان این مملکت است.
۱۰- فعالیت ۱۶۵۰ رسانه استانی و شهرستانی و ۴۷۳ رسانه منطقه‌ای حاکی از عدالت در رسانه و تبادل اطلاعات آزاد است. (پایگاه اطلاع رسانی وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی)
۱۱- در حال حاضر ۱۰۰ درصد روستا‌های بالای ۲۰ خانوار به شبکه ارتباطی متصل هستند. (سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات)
۱۲- بیش از ۲۳۰۰ پایگاه خبری و ۴۲ خبرگزاری در نظام جمهوری اسلامی ایران، خود بیانگر آزادی گردش اطلاعات است.
بنابراین موضع گیری‌های حضرات در برابر گردش اطلاعات آزاد از یک سو فقط بهانه‌ای است که به دست دشمنان این نظام می‌دهید و از سوی دیگر برای سرپوش گذاشتن بر کم کاری ها و بی تعهدی‌های مسئولین اصلی حوزه فضای مجازی مطرح شده است.

آقای رئیس جمهور به عنوان یک شهروند مایلم سوالاتی روشن بپرسم و بر اساس منشور حقوق شهروندی -که خود نوشتید اما عمل نکردید- به طور شفاف پاسخ دهید.
۱- چرا در دولت شما اینترنت ملی با پس رفت مواجه شد و علیرغم اینکه وزیر قبلی گزارش اجرایی شدن مراحل کار را داد اما در عمل خروجی کار صفر بوده است؟
۲- چرا علیرغم اینکه براساس گزارش سایت وزارت ارتباطات ایران تنها کشوری است که در منطقه دارای موتور جستجوگر و سیستم عامل است، از پیام رسان‌های داخلی حمایت جدی نمی‌شود؟
۳- چرا پیام رسان تلگرام که همه هزینه‌های سخت افزاری آن توسط دولت و با مالیات مردم ایران انجام شده است، تحت مدیریت غیربومی و خارج از کشور است؟ آیا این کار نمونه بارز بی توجهی به اصل استقلال کشور نیست؟
۴- چرا در شورای عالی فضای مجازی که ریاست آن با جنابتان است و  برخی اعضای آن از کارشناسان اصلی وزارت ارتباطات هستند، هیچ طرح اساسی و کاربردی جهت مصونیت جامعه به وی‍ژه جوانان در برابر هجوم ویرانگر و هجوم فرهنگی دشمن در فضای مجازی اجرا نمی‌شود در حالی که اکثر کشور‌های الگوی شما برای دسترسی جامعه به ویژه جوانان و کودکان محدودیت‌هایی ایجاد کرده اند و هر یک از پیام رسان‌ها که از قواعد عمومی این حوزه تخطی کند مورد پیگیری جدی قرار می‌گیرد از جمله:
الف- در آمریکا سال ۱۹۸۹ در قانون حمایت از کودکان مصوب شد که هر سایتی که موارد سکسی به کودکان ارائه دهد به ۵۰ هزار دلار جریمه و تا شش ماه حبس محکوم شود.
ب- در اروپا سال ۲۰۱۴ قانونی به اجرا گذاشته شد که به موجب آن موتور‌های جستجو گر در حکم کنترلی موظف شدند که همه در خواست‌های مربوط به اطلاعات مضر و نادرست را معدوم کنند؛ در موارد دیگر باید گفت که اکثر کشور‌های دنیا سطح دسترسی به موراد خطرناک را تحت کنترل دارند.
آقای روحانی آیا خواست عمومی مردم ایران، استقلال از مدیریت بیگانگان بر فضای مجازی نیست! آیا شایسته نیست که کشوری با این عظمت، که بعد از چهل سال انقلاب اسلامی در اکثر حوزه‌ها به استقلال رسیده است، در فضای مجازی نیز مستقل باشد و در برابر هجمه‌های فرهنگی، دینی و... دنبای غرب مصون شود.
آقای رئیس جمهور از شما انتظار این بود که در روز اول بهمن و در آستانه پیروزی نور بر ظلمت شما به عنوان رئیس جمهور این ملت بزرگ ضمن اشاره به دست آورد‌های انقلاب اسلامی به ارائه راهکار‌های فائق آمدن بر توطئه‌های دشمن به ویژه در مسائل اقتصادی بپردازید، اما متاسفانه اینگونه نشد و به نظر می‌رسد در حل مشکلات اساسی مردم اراده‌ای وجود ندارد.
در رابطه با حجاب می‌گوئید که ما حجاب را از دستگیری زنان شروع می‌کنیم در صورتی که قرآن از مردان شروع می‌کند در آیه ۳۰ سوره نور ابتدا به مردان می‌فرمایدای پیامبر به مردان با ایمان بگو چشم خود را (از ناروا) فرونهند و پاکدامنی ورزند که این روش برای آن‌ها پاکیزه‌تر است، بی گمان خدا از آنچه انجام می‌دهند آگاه است و بلافاصله در آیه ۳۱ می‌فرماید: (و نیز) به زنان با ایمان بگو چشم خود را از (ناروا) فرو بندند و پاکدامنی ورزند وزیور‌های خود را جز آنچه هویداست آشکار نسازند و باید روسری خود را بر گردن و سینه خود زنند و زیور‌های خود را جز برای شوهرشان یا پدرشان یا پدران شوهرانشان یا پسرانشان یا پسران شوهرانشان یا برادرانشان یا پسران بردارانشان یا پسران خواهرانشان یا زنان (همکیش) خود یا کنیزانشان یا خدمتکاران مرد (نما) که (اززن) بی نیازند یا کودکانی که بر اندام‌های جنسی زنان آگاهی نیافته اند آشکار نسازند و پا‌های خود را به زمن نکوبند تا آنچه از زیور هایشان نهان است آشکار شود.
در این آیات اگر چه ابتدا مردان با ایمان خطاب قرار گرفته اند لیکن نکاتی وجود دارد که در سبک زندگی اسلامی باید مورد توجه قرار گیرد.
در حفظ عفت و رعایت حجاب مردان و زنان هر دو مورد خطاب قرآن هستند لیکن تکالیف زنان در قرآن به طور مشروح تری بیان شده است زیرا که قدرت جذب زنان بیشتر از مردان است و خدای متعال آگاه‌تر از همه است.
در آیه ۵۹ سوره احزاب که مجددا زنان مورد خطاب قرار رگفته اند که این خطاب برای اصل حجاب است، بیانگر اهمیت حفظ پوشش کامل زنان با ایمان است که عدم پوشش سبب آزار و اذیت زنان خواهد شد؛ و حقیقت امر این است که ولنگاری زنان در جامعه مردان را به سمت هوس بازی سوق خواهد داد و لذا حفظ عفت و پوشش کامل فی نفسه، به عفت عمومی کمک خواهد کرد.
اما نکته مهم در لحن سخنان شما این است که، انگار آن‌هایی که برای حفظ عفت عمومی دلسوزی می‌کنند و به دنبال نهادینه کردن حجاب هستند، ضد ارزرش و ضد دین عمل کرده اند که از ناحیه کسی که در کسوت روحانیت است، گفتن چنین سخنانی بسیار تعجب آور است؛ و کلام گهر بار این تذهبون امام راحل (ره) را به ذهن متبادر می‌سازد و باید توجه کرد به گفته آن حکیم علی الاطلاق خمینی کبیر که می‌فرماید: از دامن زن، مرد به معراج می‌رود.
در جامعه اسلامی که زن و مرد فرقشان در ایمان و تقوایشان است البته باید به مسائلی که زیبنده زینت اسلامی و سبک زندگی اسلامی است توجه کنیم، دلسوزان و به قول شما دلواپسان می‌گویند: در جامعه اسلامی باید شرایطی را ایجاد کنیم که زنان در کار‌هایی ورود کنند که با جسم و روح و روان و ویژگی‌های زنان متناسب باشد.
باید دوره‌هایی در دانشگاه را به زنان اختصاص داد که در آن حوزه‌ها زنان توانایی بهتری دارند و به دیگر ویژگی‌های زنان مانند حفظ کرامت زنان توام با حفظ عفت زنان و حفظ شان مادری زنان لطمه وارد نکند.
آقای رئیس جمهور چرا هر بار که شما بر اثر کم کاری دولتمردان در دیگر صحنه هاکم می‌آورید، کاسه کوزه‌ها را بر سر نیرو‌های مدافع ارزش‌های انقلاب خرد می‌کنید. چرا به جوانانی که در عرصه‌های سترگ این ملت را جز کشور‌های انگشت شمار کردند ایمان و باور ندارید و امور را به آن‌ها نمی‌سپارید!
و کلام اخر اینکه در این شرایطی که ملت بزرگ ایران در اثر ظلم نظام سلطه و کم کاری و بی تدبیری دولت شما در مسائل اقتصادی زیر فشار است به جای اینکه همه توانایی رابرای حل مشکل اقتصادی صرف کنید همه‌ دغدغه تان این شده است که حرف‌های دشمن شاد کن بزنید. باز هم جا دارد در پایان تکرار کنم:‌این تذهبون؟!
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: