دستاورد‌های چهل‌ساله انقلاب اسلامی در حوزه «ادیان و مذاهب» که توسط «جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب کبیر اسلامی» جمع‌آوری و به محضر شریف مردم ایران گزارش‌شده است.
به گزارش فرهنگ سدید، انقلاب اسلامی ایران در حالی به چهلمین سالگرد پیروزی خود رسیده است که دستاورد‌ها و پیشرفت‌های آن در عرصه داخلی و بین‌المللی نمایان است. امروز انقلاب اسلامی ایران علیرغم هجمه همه‌جانبه استکبار جهانی و تحریم‌های ناجوانمردانه، در اعماق قلوب مردم آزادی‌خواه جهان جای گرفته و هرروز بر پیشرفت و عظمت آن افزوده می‌شود بنابراین پیشرفت  ایران اسلامی در طول این چهار دهه  بر کسی پوشیده نیست و بیان این دستاورد‌ها نیز در سطح جامعه موج امیدآفرینی و ایستادگی بیش‌ازپیش مردم در برابر این توطئه‌ها خواهد شد، ازاین‌رو «جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب کبیر اسلامی» دستاورد‌های انقلاب اسلامی طی چهار دهه گذشته در عرصه‌های مختلف را احصا و جمع‌آوری کرده است که در قالب سلسله نشست‌های «شنبه‌های انقلاب» این دستاورد‌ها را ارائه می‌کند. در این گزارش دستاورد‌های انقلاب اسلامی در طول این چهل سال در حوزه «ادیان و مذاهب» ارائه می‌شود که به شرح زیر است:

الف. - جایگاه ادیان توحیدی در دکترین انقلاب اسلامی

۱ - جمهوری اسلامی ایران الگوی عینی همبستگی و همدلی بین پیروان ادیان توحیدی است.

۲ - انقلاب اسلامی ایران،   ادیان الهی  را  در جهان  زنده کرد.

۳ - اندیشه‌ها و افکار امامین انقلاب، موجب همبستگی و همدلی میان پیروان ادیان توحیدی و نظام جمهوری اسلامی ایران شده است.

۴ - دیدار‌های متعدد مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) از خانواده‌های شهدا، جانبازان و آزادگان  اقلیت‌های دینی نمادی از احترام به پیروان ادیان توحیدی در نظام جمهوری اسلامی ایران است.

۵ -  در دکتریـن انقلاب اسلامی اختلاف میان پیروان ادیان توحیدی از لحاظ اخلاقـی محکوم است.

۶ - در جمهوری اسلامی ایران با وجود حاکمیت دینی، رفتار با اقلیت‌های دینی با کمال احترام و محبت بوده در حالی که در کشور‌های غربی که مدعی بی طرفی دینی هستند همواره تحریکات دینی را در دستور کار خود  قرار می‌دهند.

۷ - رفتار صمیمانه نظام جمهوری اسلامی ایران با پیروان ادیان توحیدی الگوی مطلوبی را از همزیستی مسالمت آمیز به جامعه بشری ارائه کرده است.

۸ - کشور‌های لیبرال در رفتار با اقلیت‌های دینی به منشور سازمان ملل و قوانین مختلـفی که خود وضع کرده اند هرگز پایبند نبوده اند، ولی جمهوری اسلامی ایران فراتر از این قوانین بهترین رفتار را با اقلیت‌های دینی داشته است.

۹ - اعمال خشونت علیه اقلیت‌های دینی در کشور‌های غربی امری رایج و روزمره است، اما آنان در ایران در صلح و آرامش زندگی می‌کنند.

۱۰ - کشور‌های غربی کانون اسلام هراسی، فِرق ضاله و افراطیون دینی هستند، ولی نظام جمهوری اسلامی ایران با برگزاری اجلاس‌های متعدد بین ادیانی  الگوی تعامل میان پیروان ادیان الهی  در جهان است.

۱۱ - در طول انقلاب اسلامی پیروان ادیان توحیدی همبستگی خود را با انقلاب اعلام کردند.

۱۲ -  با پیروزی انقلاب اسلامی، سرزمین ایران همواره محلی برای اخوت بین ادیان توحیدی شده است.

۱۳ -  اقلیت‌های دینی در ایران همواره در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حضور فعالی دارند.

۱۴ -  با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی رعایت حقوق اقلیت‌های دینی بر پایه همزیستی مسالمت آمیز به عنوان شـهروند ایرانـی همـواره مورد توجه بوده است.

۱۵ -  به رسمیت شناختن حقوق اقلیت‌های دینی در قانون اساسی یکی از افتخارات و دستاورد‌های جمهوری اسلامی ایران اسـت.

۱۶ -  بررسی مقایسه‌ای حقـوق اقلیت‌های دینی در آمریکا که در معرض خشونت، زورگیری، آزار و اذیت قرار می‌گیرند، نشانگر برخورد منصافه و عادلانه جمهوری اسلامی ایران با اقلیت‌های دینی است.

۱۷ -  در جمهوری اسلامی ایران آزادی انجام مراسم و شعائر دینی، امنیت معابد و اماکن مقدسه، حرمت شخصیت‌های روحانی، استقلال قضایی، فعالیت‌های اقتصادی و آزادی در روابط اجتماعی، به طور مساوی برای همه شهروندان از جمله پیروان اقلیت‌های دینی تضمین شده است.

۱۸ -  حقوقی که برای اقلیت‌های دینی در ایران وجود دارد، با تغییر دولت‌ها تغییری نمی‌کند؛ زیرا این حقوق برخاسته از قانون اساسی جمهوری اسلامی است.

۱۹ -  جهت ارتقاء حضور اقلیت‌های دینی در عرصه‌های مختلف تصمیم‌گیری و نیز مشارکت فعال آنان در نظام جمهوری اسلامی ایران، اقدامات اساسی در سطوح محلی و ملی در قالب قوانین اساسی و جاری انجام گرفته است.

۲۰ -  در جمهوری اسلامی ایران اقلیت‌های دینی همچون مسلمانان، از مزایای اقتصادی برخوردارند و مانعی برای فعالیت‌های آنان وجود ندارد.

۲۱ -  قانون اساسی به منظور حفظ و استمرار هویت گروه‌های اقلیت دینی، زمینه‌های مشارکت عمومی اقلیت‌های دینی را در حوزه‌های انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شورای شهر و روستا فراهم ساخته است.

۲۲ -  قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حقوق شهروندی اقلیت‌های دینی همچون تساوی در برابر قانون، محفوظ بودن جان، مال، شغل، مسکن، آزادی عقیده، انتخاب شغل، برخورداری از روند عادلانه دادرسی، داشتن تابعیت، مشارکت در اداره امور کشـور و ... را محترم شمرده است.

۲۳ - برخلاف کشور‌های غربی  و بخصوص آمریکا، که بر ساختن فیلم‌های سینمایی با هدف اسلام هراسی و واگرایی میان ادیان اصرار دارند، انقلاب اسلامی در این چهار دهه در تولیدات سینمایی خود به تکریم اقلیت‌های دینی  و همگرایی با آنان توجه داشته است.

۲۴ - حضور و جانفشانی  اقلیت‌های دینی  در جنگ تحمیلی، نشانه علاقه و غیرت آنان نسبت به انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

ب. - ارتقاء وضعیت حقوق اقلیت‌های دینی پس از انقلاب اسلامی

۱ - اقلیت‌های دینی در جمهوری اسلامی ایران از حق حضور  نماینده در مجلس شورای اسلامی بهره‌مند هستند.

۲ - اقلیت‌های دینی به طور مستمر و بدون هیچ گونه محدودیتی با مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران  ارتباط دارند و می‌توانند از طریق آنان، مسائل و مشکلات شان را مرتفع نمایند.

۳ - با وجود جمعیت اندک اقلیت‌های دینی در کشور آنان دارای ۵ نماینده در مجلس شورای اسلامی هستند. نکته قابل توجه اینکه ۵ نماینده مذکور حتی اگر جمعیت اقلیت‌های ایرانی کمتر از ۳ درصد هم شود، باز هم در تمام دوره‌های مجلس حضور دارند.

۴ - طبق  قانون اساسی اقلیت‌های دینی در نظام جمهوری اسلامی ایران  از حق تشکیل احزاب، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد برخوردار هستند.

۵ - وجود مدارس اختصاصی برای اقلیت‌های دینی در جمهوری اسلامی ایران  نشانه بارزی از وجود عدالت تحصیلی برای آنان است.

۶ - به برکت انقلاب اسلامی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آن‌ها در کنار زبان فارسی، در مدارس اقلیت‌های دینی آزاد است.

۷ - امروزه در راستای تحقق برابری و آزادی آموزشی برای همه افراد جامعه، اقلیت‌های دینی نیز می‌توانند مدارس غیرانتفاعی تأسیس نمایند.

۸ - در جمهوری اسلامی ایران  امتیاز تأسیس آموزشگاه فنی و حرفه‌ای  به اشخاص حقیقی یا حقوقی پیرو یکی از اقلیت-های دینی داده شده است.

۹ - پیروان اقلیت‌های دینی از حق ورود به دانشگاه و تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی برخوردار هستند.

۱۰ -  دانشجویان  اقلیت‌های دینی می‌توانند دروس مورد نظر خود را بدون هیچ گونه محدودیتی از بین کلیه دروس مندرج در جدول دروس عمومی معارف اسلامی انتخاب کرده و بگذرانند.

۱۱ -  به منظور بهبود کیفیت آموزش در مدارس ویژه اقلیت‌های دینی، سهمیه‌ای جهت استخدام معلم در نظر گرفته شده است که بیانگر توجه جمهوری اسلامی ایران  به حقوق آموزشی آنان می‌باشد.

۱۲ - اقلیت‌های دینی می‌توانند در محدوده فعالیت‌های اجتماعی خود، مراکز و موسسات فرهنگی تأسیس نمایند.

۱۳ - پیروان ادیان مسیحی، کلیمی و زرتشتی با داشتن کلیساها، کنیسه‌ها و آتشکده‌های متعدد، می‌توانند مراسم و آیین-های مذهبی خود را  بصورت فردی و جمعی آزادانه برگزار کنند.

۱۴ - نظام جمهوری اسلامی ایران   امکانات و فرصت‌هایی در راستای برگزاری مراسمات اقلیت‌های دینی در نظر گرفته است.

۱۵ - صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران   در راستای همبستگی با پیروان ادیان توحیدی مراسمات مذهبی آنان را پخش می‌کند.

۱۶ - سینمای اخلاق گرای انقلاب اسلامی همواره تولیداتی با موضوع ارج نهادن به اقلیت‌های  دینی داشته است («سرو زیر آب» ساخته محمدعلی باشه آهنگر؛   بهترین فیلم با نگاه ملی سی و ششمین دوره فیلم فجر).

۱۷ -  عالمان مذهبی اقلیت‌های دینی در سایر کشور‌ها نه تنها هیچ محدودیتی برای حضور در ایران و برگزاری مراسمات دینی ندارند بلکه جمهوری اسلامی ایران  برای حضور آنان تسهیلاتی نیز در نظر گرفته است.

۱۸ - دانش آموزان اقلیت‌های مذهبی شاغل به تحصیل در مدارس عادی مجاز خواهند بود از اعیاد مذهبی و مناسبت‌های ویژه خود استفاده نمایند.

۱۹ - در جمهوری اسلامی ایران  زندانیان پیرو هر یک از ادیان توحیدی علاوه بر مرخصی پیش  بینی شده می‌توانند در اعیاد رسمی مرخصی دریافت نمایند.

۲۰ - طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران  هر زندانی که دارای یکی از ادیان رسمی کشور باشد، می‌تواند در آسایشگاه عمومی یا انفرادی خود یک جلد کتاب آسمانی، کتاب دعا، سجاده نماز جهت انجام فرائض دینی داشته باشد.

۲۱ - هر یک از پیروان اقلیت‌های دینی می‌توانند نماینده مذهبی شان در زندان حضور یافته و در اجرای آداب و مسائل مذهبی، آنان را هدایت و ارشاد نماید.

۲۲ - کارمندان اقلیت‌های دینی می‌توانند علاوه بر مرخصی استحقاقی در موقع مراسم و اعیاد مذهبی خود با استفاده از حقوق و فوق العاده‌های مندرج در حکم کارگزینی از مرخصی برخوردار شوند.

۲۳ - اقلیت‌های  دینی در راستای آگاهی جامعه و هم کیشان خود دارای روزنامه و ماهنامه خاص خود می‌باشند.      

۲۴ - اقلیت‌های  دینی در نظام جمهوری اسلامی ایران  از حق اخذ مجوز چاپ و نشر کتاب برخوردار هستند.

۲۵ - اقلیت‌های  دینی با اخذ مجوز ۱۲ نشریه، مورد حمایت مادی و معنوی جمهوری اسلامی ایران هستند.

۲۶ - نخبگان و دانش  آموختگان اقلیت‌های  دینی از امکان اشتغال در پست ها‌ی دولتی و دانشگاهی بهره‌مند هستند.

۲۷ - پس از انقلاب اسلامی تسهیلاتی جهت مرمت و بازسازی اماکن مذهبی - تاریخی اقلیت‌های  دینی در نظر گرفته شده است.

۲۸ - در جمهوری اسلامی ایران  پیروان اقلیت‌های  دینی کشور از قبرستان ها‌ی اختصاصی بهره‌مند هستند.

۲۹ - امروزه به برکت انقلاب اسلامی موقوفات، کمک‌ها  و هدایای دریافتی نقدی و غیرنقدی انجمن‌ها  و هیئت ها‌ی مذهبی مربوط به اقلیت‌های دینی از پرداخت مالیات معاف هستند.

۳۰ - در جمهوری اسلامی ایران  معابد اقلیت‌های  دینی برای یک بار و یک انشعاب از پرداخت حق انشعاب آب، دفع فاضلاب، برق و گاز معاف می‌باشند.

۳۱ - کلیسا‌ها و معابد اقلیت‌های  دینی در نظام جمهوری اسلامی ایران  از حق الثبت معاف هستند.

۳۲ -  پیروان اقلیت‌های  دینی سردفتر ازدواج و طلاق خاص خود را دارند.

۳۳ - اقلیت‌های  دینی کشور می‌توانند مجوز پروانه کارشناسی رسمی دادگستری دریافت کنند.

۳۴ - اقلیت‌های  دینی از اسامی خاص متعلق به زبان خود در نامگذاری محصولات، موسسات و اماکن مربوطه استفاده می‌کنند.

۳۵ - اقلیت‌های  دینی می‌توانند عضو هیئت ها‌ی نظام پرستاری شهرستان‌ها  و شورای عالی نظام پرستاری باشند.

۳۶ - در نظام جمهوری اسلامی ایران  کلیه وقایع مدنی اقلیت‌ها  از جمله ازدواج، طلاق و ارث که مهمترین وقایع شخصیه تلقی می‌شوند، تابع اصول و قوانین فقهی دین آن‌ها ست.

۳۷ - اصناف و کسبه پیروان اقلیت‌های  دینی در نظام جمهوری اسلامی ایران  می‌توانند مجوز فعالیت دریافت نمایند.

۳۸ -  اقلیت‌های  دینی از حق خرید و فروش آزادانه و تملک اموال منقول و غیرمنقول برخوردار هستند.

۳۹ -  پیروان اقلیت‌های  دینی مانند دیگر افراد جامعه حقوق و مزایای بازنشستگی دریافت می‌نمایند.

۴۰ - پس از پیروزی انقلاب اسلامی اقلیت‌های  دینی علاوه بر بودجه و اعتبارات دولتی، از ردیف بودجه اختصاصی نیز بهره‌مند هستند.

ج. - نقش انقلاب اسلامی در تحقق همدلی و همبستگی با پیروان دین الهی کلیمی

۱ - به دلیل اندیشه‌های عدالت خواهانه انقلاب اسلامی، کلیمیان امکانات خود را در اختیار مبارزین  انقلابی قرار دادند.

۲ -  پرسنل بیمارستان سپیر متعلق به کلیمیان، در دوران مبارزه علیه رژیم ستمشاهی در جهت همبستگی و همدلی با سایر ملت انقلابی ایران خدماتی به مجروحین انقلابی ارائه  دادند.

۳ - پس از پیروزی انقلاب اسلامی به علت فراهم شدن فضای همدلی در کشور، بیمارستان سپیر برای همه ایرانیان خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌دهد.

۴ - علی رغم تعداد بسیار اندک کلیمیان در کشور، طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران  دارای یک نماینده در مجلس شورای اسلامی هستند.

۵ - به برکت انقلاب اسلامی کلیمیان در سراسر کشور دارای ۳۲ انجمن و سازمان مردم نهاد فعال هستند.

۶ - در دوره جمهوری اسلامی ایران نسبت به دوره پهلوی دیدگاه جامعه به کلیمیان مثبت شده است.

۷ - در نظام جمهوری اسلامی ایران  کلیمیان در سراسر کشور دارای حدود ۷۰ کنیسه فعال بوده و آزادانه به انجام مناسک مذهبی خود می‌پردازند.

۸ - امروزه کلیمیان در سراسر کشور دارای نشریات تخصصی  هستند (افق بینا و ...)

۹ -  کلیمیان ایران در سایه توجهات جمهوری اسلامی ایران  دارای کتابخانه تخصصی با بیش از ۲۰ هزار جلد می‌باشند.

۱۰ - کلیمیان در نمایشگاه‌های کتاب و مطبوعات جمهوری اسلامی ایران  محصولات خود را ارائه می‌کنند.

۱۱ - کلیمیان در نظام جمهوری اسلامی ایران  از حق تحصیل در مدارس اختصاصی خود بهره‌مند هستند (دو مدرسه دخترانه و سه مدرسه پسرانه)

۱۲ -  دانش آموزان کلیمی همانند سایر افراد جامعه دارای مدارس غیرانتفاعی هستند.

۱۳ -  ج. ا. ا. به خاطر برگزاری آیین و مناسک دینی ویژه کلیمیان روز شنبه را برای آن‌ها تعطیل اعلام کرده است.

۱۴ - کلیه اقشار کلیمی در جمهوری اسلامی ایران  از تعطیلات رسمی ویژه خود استفاده می‌کنند.

۱۵ - کلیمیان در دوران دفاع مقدس با ۱۱ شهید، ۳۲۸ جانباز و ۳۴ آزاده حضور فعالی داشتند.

۱۶ -  اعزام پزشک و پرستار به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل از فعالیت‌های مهم ستاد‌های پشتیبانی جبهه‌ها از سوی کلیمیان بود.

۱۷ - کلیمیان هر ساله در همبستگی با دیگر اقشار جامعه در راهپیمایی باشکوه ۲۲ بهمن  علیه استکبار  جهانی  شرکت می-کنند.

د. - نقش انقلاب اسلامی  در تحقق همدلی و همبستگی با پیروان دین الهی زرتشت

۱ - پیروان زرتشتی همگام با مردم انقلابی ایران با تشکیل کمیته هماهنگی زرتشتیان به نهضت امام خمینی (ره) علیه رژیم طاغوت کمک نمودند.

۲ -   علی رغم اندک بودن جمعیت زرتشتیان، این اقلیت دینی دارای یک نماینده در مجلس شورای اسلامی است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی پیروان زرتشتی نیز عضو شورا‌های شهر و روستا شدند.

۳ - امروزه سازمان زنان زرتشتی با هدف ارتقاء سطح اگاهی‌های دینی، فرهنگی، حقوقی، بهداشتی و در نتیجه بهبود وضع زندگی شخصی و اجتماعی آنان فعالیت پررنگی دارد.

۴ - زرتشتیان در قالب انجمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد، آزادانه به فعالیت‌های مختلف اجتماعی و مدنی در حوزه دینی خود می‌پردازند.

۵ - زرتشتیان علاوه بر تهران دارای انجمن‌های مختلف در سایر استان‌های زرتشتی نشین مانند اصفهان، کرمان، یزد، اهواز و ... هستند.

۶ - با حمایت جمهوری اسلامی ایران  زرتشتیان با انتشارات ویژه خود سالانه صد‌ها جلد کتاب در حوزه دینی خود چاپ و منتشر می‌کنند (مانند انتشارت فروهر، انتشارات چیستی و انتشارات راستی)

۷ - زرتشتیان  همواره در نمایشگاه‌های ملی و  بین المللی کتاب و مطبوعات جمهوری اسلامی ایران  حضور فعالی دارند.  

۸ - چاپ نشریه یکی از حقوق به رسمیت شناخته شده‌ی زرتشتیان در نظام جمهوری اسلامی ایران  است (نشریه وهومن و نشریه اَمرداد)

۹ - پس از پیروزی انقلاب اسلامی تعدادی از آتشکده‌های زرتشتی در فهرست آثار ملی قرار گرفته اند (آتشکده تهران، آتشکده یزد و...).

۱۰ - زرتشتیان دارای ۳۸ مدرسه  اختصاصی در سطح کشور می‌باشند.

۱۱ - نظام جمهوری اسلامی ایران  حق آزادی آموزش خط دین دبیره اختصاصی زردتشتیان را به آنان داده است.

۱۲ - جمهوری اسلامی ایران  در راستای همبستگی دینی اجازه برگزاری کنگره بزرگداشت سه هزار سال فرهنگ زرتشتی با حضور میهمانان زرتشتی از سراسر جهان را به آن‌ها داده است.

۱۳ - زرتشتیان ساکن در سراسر ایران  به صورت آزادانه آئین‌های مذهبی خود را بر پا می‌دارند (جشن سده، مراسم گاهنبار در تخت سلیمان تکاب).

۱۴ -  زرتشتیان ایران اعم از دانش آموزان، کارمندان و ... می‌توانند از تعطیلات ویژه خود استفاده کنند.

۱۵ -  بر اساس دکترین انقلاب اسلامی مبنی بر برابری حقوق تمام افراد جامعه، پیروان زرتشتی تاکنون به مناصب مختلف دولتی رسیده اند.

۱۶ - با حمایت نظام جمهوری اسلامی ایران زرتشتیان همواره نیرو‌هایی نخبه و متهعد به جامعه معرفی می‌کند (دکتر فرشاد فلاحتی از زرتشتیان ایران مدیر امور بیماری‌ها و مراکز تشخیص درمانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بهرام بختیاری؛ نخبه مخترع و...)

۱۷ -  انقلاب اسلامی با ارزش قائل شدن برای زرتشتیان نام برخی از خیابان‌های شهر‌های ایران را به بزرگان دینی و شهدای زرتشتی اختصاص داده است (خیابان زرتشت، کوی زرتشتیان، خیابان شهید فرهاد خادم، خیابان شهید فریدون  نژاد کی و   ...).

۱۸ -  زرتشتیان با همدلی و همبستگی مثال زدنی در هشت سال جنگ تحمیلی همپای رزمندگان کشور عازم جبهه‌های جنگ شدند (۳۲ شهید، ۲۰۹ جانباز و ۲۳ نفر آزاده).

۱۹ -  پس از انقلاب اسلامی به منظور ارج نهادن به شهدای اقلیت دینی همچون دیگر شهدای این مرز و بوم آثار متعددی منتشر شده است (کتاب «جای پای فرهاد» زندگینامه شهید زرتشتی فرهاد خادم  که  این اثر مورد توجه ویژه مقام معظم رهبری قرار گرفت).

۲۰ -  زرتشتیان هر ساله در همبستگی با دیگر اقشار جامعه در راهپیمایی باشکوه ۲۲ بهمن  علیه استکبار  جهانی  شرکت می‌کنند.

ه. - نقش انقلاب اسلامی در تحقق همدلی و همبستگی با پیروان دین الهی مسیحیت (ارامنه)

۱ - مسیحیان در نظام جمهوری اسلامی ایران  در چاپ مجله، روزنامه، هفته نامه، ماهنامه و فصلنامه آزاد هستند.

۲ - هفته نامه آراکس، دو هفته نامه هویس، فصلنامه پیمان و ... از ارگان‌های رسمی ارامنه ایران هستند.

۳ - به برکت انقلاب اسلامی تاکنون تعدادی از کلیسا‌ها و اماکن مقدس مسیحیان توسط سازمان میراث فرهنگی و شهرداری مرمت و بازسازی شده اند.

۴ - پس از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد زیادی از ابنیه مسیحیان در شهر‌های مختلف ایران در فهرست آثار ملی قرار گرفته اند.

۵ - در دوره جمهوری اسلامی ایران  سه کلیسای ارامنه ایران ثبت یونسکو شده است (قره کلیسا، کلیسای استفانوس مقدس و کلیسای زُر زُر).

۶ - ارامنه ایران با جمعیت حدود ۱۵۰ هزار نفر قریب به ۳۰۰ کلیسا دارند؛ یعنی به ازای هر ۵۰۰ نفر یک کلیسای ارمنی در ایران وجود دارد.

۷ - برخلاف دوره پهلوی که بسیاری از مدارس ارمنی تعطیل شدند، در نظام جمهوری اسلامی ایران  مدارس اقلیت‌های دینی رونق گرفتند.

۸ - پس از انقلاب اسلامی دگرگونی اساسی در مدارس ارمنی صورت گرفت و برخلاف رژیم شاهنشاهی به تدریج مدیران مدارس از میان اقلیت‌های دینی انتخاب شد.

۹ - پس از انقلاب اسلامی میزان ساعات درسی ارامنه در مدارس شان افزایش یافت.

۱۰ - در دوران ۴۰ ساله انقلاب اسلامی شرایط آموزش زبان مادری برای ارامنه ایرانی همواره مناسب‌تر از ارامنه سایر کشور‌ها بوده است.

۱۱ - امروزه در حدود ۵۰ مدرسه ویژه ارامنه، دروس دینی خاص آنان به زبان مادری تدریس می‌شود.

۱۲ - به برکت انقلاب اسلامی مسیحیان ارمنی در انجام مناسک مذهبی خود آزاد و در اعیاد و مناسبت‌های ویژه تعطیل می‌باشند

۱۳ - در نظام جمهوری اسلامی ایران  دانش آموزان و کارمندان  ارمنی  از تعطیلات خاص خود استفاده می‌کنند.

۱۴ - در دوران ۴۰ ساله انقلاب اسلامی بیش از ۹ دوره نشست بین ادیانی با محوریت همبستگی و همدلی ادیان توحیدی در کشور برگزار شده است.

۱۵ - در نظام جمهوری اسلامی ایران. ورزشکاران مسیحی در تیم ملی و باشگاه‌های ایران حضور گسترده و بدون محدودیتی دارند (ادموند بزیک، آندرانیک تیموریان در فوتبال، آرن داودی چگانی و اوشین ساهاکیان در بسکتبال و ...).

۱۶ - هنرمندان مسیحی در  عرصه‌های گوناگون هنری همچون سینما، موسیقی، تئاتر، رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی ایران  فعالیت برجسته و مستمری دارند (خانم پطروسیان، مرحوم زاون قوکاسیان، مرحوم لوون هفتوان، لوریس چکناواریان و ...).

۱۷ - پس از انقلاب اسلامی بسیاری از خیابان‌های کشور به نام شهدا و مفاخر مسیحی نامگذاری شده است (خیابان شهید گاگیک طومانیان، و ...).

۱۸ - امروزه  مسیحیان ارمنی در نظام جمهوری اسلامی ایران  فعالیت آزادنه و بدون محدودیت اقتصادی دارند (مانند تولیدی کت و شلوار هاکوپیان).

۱۹ - مسیحیان با شیعیان در ایام سوگواری ائمه اطهار (ع) همدلی و همنوایی دارند (ارامنه هر ساله  ماه محرم در میدان هفت تیر هیئت ثارالله را که متعلق به خود آن‌ها است، فعال می‌کنند، از برگزاری جشن و شادمانی در این ایام خودداری می-کنند و در تاسوعا و عاشورای حسینی هر ساله نذری می‌دهند).

۲۰ - مسیحیان کشور در طول ۸ سال دفاع مقدس به اعتبار دلبستگی به میهن دوشاودش هموطنان مسلمان خود اعم از شیعه و سنی در صحنه‌های دفاع از عزت ایران تاریخ سازی کردند.

۲۱ - آمار شهدای مسیحی اعم از ارمنی و آشوری  در جنگ تحمیلی ۹۰ نفر، جانبازان ۲۹۵ نفر و آزادگان مسیحی ۵۸ نفر می‌باشد.

۲۲ - ارامنه ایران با تقدیم ۲۰۰ شهید، جانباز و مفقودالاثر بالاترین آمار شهدا و جانبازان را در میان اقلیت‌های دینی دارا می‌باشد.

۲۳ - خلیفه ارامنه (شادروان اسقف اعظم آرداک مانوکیان)،   از همان نخستین روز‌های جنگ تحمیلی با تمام توان خود در خدمت نظام ج. ا. ا. بود.

۲۴ - در دوران دفاع مقدس نخستین ستاد‌های کمک رسانی توسط شورای خلیفه گری در شهر‌های تبریز، اصفهان، تهران و ارومیه تشکیل شد.

۲۵ - به دلیل جنگ تحمیلی، شورا‌های سه گانه خلیفه گری ارامنه ایران با انتشار اطلاعیه‌های رسمی، ارامنه ایران را از برگزاری مراسم جشن سال نو مسیحی بر حذر داشتند.

۲۶ - در دوران دفاع مقدس ۴۰۰ ارمنی که قبلاً دوران خدمت خود را سپری کرده بودند، به صورت داوطلبانه راهی جبهه-های حق علیه باطل شدند.

۲۷ - هر ساله در دهه فجر مراسم یادبود شهدای مسیحی (مهمانی لاله ها) در کشور برگزار می‌شود.

۲۸ - در چهار دهه انقلاب اسلامی هر ساله جهت برگزاری آیین مذهبی سالانه مسیحیان جهان در قره کلیسای چالدران امکانات خدماتی و رفاهی فراهم می‌گردد.

۲۹ - مسیحیان کشور به صورت آزادانه نسبت به برگزاری آئین‌های مذهبی خود اقدام می‌کنند (برگزاری آئین جهانی باداراک در قره کلیسای چالدران).

۳۰ - مسیحیان  اعم از ارمنی و آشوری هر ساله در همبستگی با دیگر اقشار جامعه در راهپیمایی باشکوه ۲۲ بهمن  علیه استکبار  جهانی  شرکت می‌کنند؛
 
و - نقش انقلاب اسلامی در تحقق همدلی و همبستگی با پیروان دین الهی مسیحیت (آشوری)            

۱ - آشوریان در نظام جمهوری اسلامی ایران  در چاپ مجله، روزنامه، هفته نامه، ماهنامه و فصلنامه آزاد هستند.

۲ - به برکت انقلاب اسلامی تاکنون تعدادی از کلیسا‌ها و اماکن مقدس آشوریان  توسط سازمان میراث فرهنگی و شهرداری مرمت و بازسازی شده اند.

۳ - پس از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد زیادی از ابنیه آشوری در شهر‌های مختلف ایران در فهرست آثار ملی قرار گرفته اند.      

۴ - تأسیس نهاد‌هایی همچون  دانشگاه ادیان و مذاهب، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و... نشانه اهمیت موضوع تقریب ادیان در جمهوری اسلامی ایران  است.

۵ - به برکت انقلاب اسلامی آشوریان کشور در انجام مناسک مذهبی خود آزاد و در اعیاد و مناسبت‌های ویژه تعطیل می‌باشند

۶ - در نظام جمهوری اسلامی ایران  دانش آموزان و کارمندان  آشوری  از تعطیلات خاص خود استفاده می‌کنند.

۷ - در دوران ۴۰ ساله انقلاب اسلامی بیش از ۹ دوره نشست بین ادیانی با محوریت همبستگی و همدلی ادیان توحیدی در کشور برگزار شده است.

۸ - پس از انقلاب اسلامی بسیاری از خیابان‌های کشور به نام شهدا و مفاخر آشوری  نامگذاری شده است (شهید آلفرد سرکیس اردوشاهی و ...).

۹ - آشوریان  کشور در طول ۸ سال دفاع مقدس به اعتبار دلبستگی به میهن دوشاودش هموطنان مسلمان خود اعم از شیعه و سنی در صحنه‌های دفاع از عزت ایران تاریخ سازی کردند.

۱۰ - آمار شهدای مسیحی اعم از ارمنی و آشوری  در جنگ تحمیلی ۹۰ نفر، جانبازان ۲۹۵ نفر و آزادگان مسیحی ۵۸ نفر می‌باشد.

۱۱ - جامعه ۳۰ هزار نفری آشوریان ۶۵ کلیسا در جمهوری اسلامی ایران  دارند. یعنی هر ۴۶۱ نفر یک کلیسا که این آمار در مقایسه با کشور‌های دیگر بی سابقه می‌باشد.

۱۲ - آشوریان دارای انجمن‌های متعدد فرهنگی- اجتماعی در سطح کشور هستند که نشانگر آزادی فعالیت‌های مدنی در جمهوری اسلامی ایران  می‌باشد.

۱۳ - در نظام جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای ادامه تحصیل جوانان آشوری وجود ندارد و مانند هر ایرانی دیگری می‌توانند مدارج علمی را طی کنند.

۱۴ - در دوره جمهوری اسلامی ایران جوانان آشوری برخلاف گذشته که بیشتر به مشاغل فنی و خدماتی روی می‌آوردند، به تخصص گرایی سوق پیدا کرده اند؛ یعنی دارای مشاغلی هستند که دروس تخصصی آن را در دانشگاه‌ها خوانده اند.

۱۵ - امروزه به برکت انقلاب اسلامی مدارس تخصصی در زمینه آموزش خط و زبان آشوری وجود دارد.

۱۶ - با حمایت و همراهی نظام جمهوری اسلامی ایران به طور متناوب  اجلاس سراسری جوانان کلیسای شرق آشور ایران در آذربایجان غربی برگزار می‌شود.

۱۷ - حضور همه ساله رهبر آشوریان جهان در میان آشوریان کشور نشانگر تعاملات دینی و آزادی فعالیت‌های مذهبی این اقلیت دینی در جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

۱۸ - مسیحیان  اعم از آشوری و ارمنی هر ساله در همبستگی با دیگر اقشار جامعه در راهپیمایی باشکوه ۲۲ بهمن  علیه استکبار  جهانی  شرکت می‌کنند.
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: