تجلی جامعیت رهبر انقلاب هنگام ایراد خطبه‌های نماز جمعه
رهبر انقلاب الگوی برتر امامت جمعه هستند؛
مسعود رضایی مورخ و پژوهشگر تاریخ معاصر، رهبر معظم انقلاب را امام جمعه‌ای در تراز انقلاب اسلامی دانست و گفت: حضرت آیت الله خامنه‌ای بهترین الگو برای ائمه جمعه داخلی و خارجی محسوب می‌شوند.
پیشنهادهای صدام برای توافق با ایران!
روزشمار «چهل‌ سالگی دفاع مقدس»؛
رژیم عراق ادعا می‌کند تنها کمتر از نصف آنچه را که طبق قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر با توافق ایران به عراق تعلق می‌گرفت وکنترل کامل شط‌العرب به دست آورده است، صدام برای بهبود روابط پیشنهاداتی داد.
سهم دیده‌نشده روحانیت در جریان‌سازی و راهبری
در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام سرلک مطرح شد؛
تصویر جامعه از روحانیت از آن دست موضوعات سهل و ممتنعی است که تحلیل آن، هم به‌خاطر حضور نسبتا پرتراکم روحانیون و طلبه‌ها در مراکز عمومی مثل مساجد محله‌ها، دانشگاه و مدرسه به نظر بسیار ساده می‌آید و هم به علت واسطه پرقدرتی به اسم «صداوسیما» در مدیریت بازنمایی وجهه روحانیت و البته رقبای پرانگیزه‌ای مانند سینما و رسانه‌های معاند که در سال‌های اخیر به این میدان وارد شده‌اند، عملا با پیچیدگی‌های لاینحلی روبه‌روست
محرک‌های انسان و جوامع بشری چیست؟
بررسی دیدگاه شهید مرتضی مطهری درباره محرک‌های یک جامعه؛
قرآن انسان و جوامع بشری را تک عاملی تفسیر نمی‌کند و در عین تأکید بر عوامل معنوی پذیرفته است که انسان تابع زندگی نیز است و اصلاً می‌توان گفت این چند جانبه نگری یکی از معجزات اسلام است. اسلام، انسان را انسان می‌بیند؛ نه او را حیوانی در نظر می‌گیرد که فقط به فکر مادیات است و نه او را فرشته‌ای مجسم می‌کند که محرکات مادی در او صفر باشد
«آرمان‌گرایی واقع‌بینانه» در بیانیه گام دوم
یادداشت// میلاد کیایی
ندروی دهشتناکی در سال‌های اولیه‌ی انقلاب رویداد و نه دچار کندروی در سال‌های بعد شد. امّا به حق بایستی متمایزترین ویژگی انقلاب ایران را تداوم و ایستادگی بر شعار‌های اولیه انقلاب بعد از گذشت چهار دهه دانست. موضوعی که برجسته‌ترین ویژگی و مفهوم محوری بیانیه‌ی گام دوم است.
آیا جهان شاهد آغاز یک نظم نوین جهانی است؟
کرونا و مرزبندی جدید فرهنگی-اجتماعی؛
ویروس کرونا برای کیسنجر و سایر همقطاران ایدولوژیکش شماری از نقاط ضعف سیستم جهانی را نمایان کرده که منبعی غیر از شرق و خاور دور برای آن قابل تصور نیست؛ حال آنکه، نکته قابل تأمل در پس ظهور این بیماری ویروسی شکل گیری نظم جهانی است که نه تنها ساختار قدرت بلکه مرزبندی‌های اجتماعی، سیاسی، و فرهنگی-آموزشی را جابه جا کرده است.
رجبی دوانی:
تحلیلگر مسائل تاریخی گفت: در گذشته سواد، معلومات و تحصیل در هیئت‌ها چندان مورد توجه نبود، اما به برکت انقلاب اسلامی امروز هیئت‌های دانشجویی و استاید در کشور تشکیل شده است و این نشان دهنده این است که هیئت‌ها می‌توانند در تمدن سازی بسیار مفید باشند.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی مطرح کرد
لازم است مسئله اول نظام را پیدا کرد و به آن اهتمام ورزید. این مسئله در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی جلوه‌گر است و موتور محرک آن نیز ایمان و معنویت است؛ مسئله یک انقلاب اسلامی را اراده اجتماعی بر ایستادگی و مقاومت درحرکت تمدنی است. این مردم هستند که باید تصمیم بگیرند ایستادگی کنند و مهم‌ترین عنصری در این مسیر که با ارتباط می‌گیرد هیئت است.
حسین حسن‌نژاد
برای همه‌چیز می‌توان طول عمر مفید و تاریخ مصرف فرض کرد، امّا شعار‌های جهانی این انقلاب دینی از این قاعده مستثنا است؛ آن‌ها هرگز بی‌مصرف و بی‌فایده نخواهند شد، زیرا فطرت بشر در همه‌ی عصر‌ها با آن سرشته است.