قرآن منهای اهل بیت به علاوه مدرنیته
تبارشناسی قرآنیون در تاریخ معاصر ایران؛
قرآنیون چه نسبت تاریخی با رنسانس در اروپا و تحولات فکری ایران و جهان اسلامی داشته و آیا متأثر از حاکمیت پارادایم پوزیتیویسمی بوده‌اند؟
بر دامان سقوط!
مروری بر تاریخچه فعالیت مسیحیت تبشیری در ایران؛
ترویج مسیحیت تبشیری پس از انقلاب به‌ویژه در چند سال اخیر که فعالیت خود را شدت بخشیده، رویکردی متفاوت از گذشته و کاملاً حرکتی سیاسی و امنیتی دارد که توجه دقیق و هوشیاری مراکز امنیتی کشور را در این خصوص می‌طلبد. مسیحیت تبشیری امروز جنبه‌های تازه‌ای به خود دیده که شاید پیش‌ازاین و در ابتدای راه، چنین اهدافی را در ذهن نمی‌پرورانده است!
وکیل مدافع «پزشک احمدی» در ردای پیامبری
آغاز و انجام «احمد کسروی» در گفتگو با «قاسم تبریزی»؛
ادعای پیغمبری که کسروی کرد موضوع مهمی درباره او است، اما وقتی که کتاب «شیعه‌گری» را علیه تشیع نوشت عده‌ای شکایت کردند و او کتاب «بخوانید و داوری کنید» را نوشت و در آن عنوان کرد که برخی می‌گویند من ادعای پیامبری کرده‌ام.
از قرآن گرایی تا ادعای پیامبری!
بررسی نسبت مدرنیسم، سلفی گری و وهابی‌گری با روشنفکران ایرانی؛
شریعت سنگلجی و سیداحمد کسروی از شاخص‌ترین داعیه‌داران جریان اصلاح دینی در دوره پهلوی اول بودند. در این متن به بررسی اجمالی اندیشه‌های این شخصیت پرداخته می‌شود.
دمی در مجلس اخلاق عیسوی
مروری بر احادیث؛
پیامبران بویژه پیامبران اولوالعزم، همچون حضرت موسی و عیسی (ع) سرمشق‌های نیک برای مومنان و مسلمانان هستند. البته کتب آسمانی موجود آنان با تحریف‌های لفظی و معنوی مواجه شده است. از این رو، مراجعه مستقیم به تورات و انجیل نمی‌تواند مفید و سازنده باشد و تنها راه آن است که فلسفه و سبک زندگی آنان را از طرق معتبری، چون قرآن و احادیث معتبر معصومان (ع) یعنی ثقلین به دست آوریم.
حکومت محمدرضا پهلوی در سایه تشکیلات بهائیت
نقش بهائیت در ساختار قدرت پهلوی دوم؛
حضور مهره‌های فعال و مؤثر بهائیت در قسمت‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی نشان‌دهنده عمق نفوذ این جریان استعماری در دوران حکومت پهلوی است؛ به عنوان مثال «تیمسارعبدالکریم ایادی»، از عناصرکلیدی و مهم تشکیلات بهائیت دردوران پهلوی، پزشک مخصوص شاه و با نفوذترین فرد دربار بود. حبیب‌الله عین‌الملک یکی دیگر از مهره‌های فعال و مؤثر بهائیت در سیستم حکومت پهلوی بود.
هم آوردی بهائیت و نهضت امام خمینی (ره)
بررسی نقش و عملکرد بهائیان در دوران پهلوی دوم؛
نقش و عملکرد بهائیان در دوران پهلوی دوم در ساختار حکومت چه بود؟ امام خمینی (ره) با آغاز نهضت خود چگونه به مبارزه با حکومت پهلوی و نفوذ و قدرت تشکیلات بهائیت و هوشیار کردن مردم در این زمینه پرداخت؟ این یادداشت در صدد پاسخگویی به این پرسش است.
کندالینی، راز مگوی یوگا
با بیداری کندالینی تا چه میزان آشنا هستیم؟
«ساچی داناندا» در کتاب «هاتایوگا» توضیح می‌دهد که هنگام تمرین‌های تنفسی «پرانایاما» با احتیاط عمل کنید، زیرا این تمرین بسیار خطرناک است مثل این که دارید با افعی بازی می‌کنید. خطرناک بودن یوگا دقیقا به بیداری کندالینی مربوط میشود و همان نیرویی که انتظار داریم برای ما سلامتی، آرامش و ذهنی نیرومند را به ارمغان آورد.
تئوریسین خشونت
علی محمد باب و پیروانش با مخالفین خود چه می‌کردند؟
در ابتدای شکل‌گیری فرقه، مواجهه باببیان و مخالفینشان همواره پرتنش و خونین بوده است. در این مقطع همواره بابیان دست به شورش مسلحانه زده‌اند. ممکن است گفته شود که، بابیان، تنها از جان خود دفاع می‌کردند و این، مخالفان آنان (اعم از دولت و ملت ایران) بودند که پاپیچ ایشان می‌شدند؛ و الا اگر تعرّض دیگران به آن‌ها نبود حادثه و آشوبی پیش نمی‌آمد.
نگاهی به نحوه شکل‌گیری یک فرقه نهان‌روش
بابیت و بهائیت در سفر پیدایش؛
در زمانی که علی محمد باب ادعا کرده بود خود قائم منتظر است با ملاحسین بشرویه‌ای دیدار کرد و در پس یک گفتگو، این ملای شیخیه ادعای علی محمد شیرازی را پذیرفت. علی محمد نیز که تا چندی قبل خود «باب» بود، او را «باب» خواند و برای دعوت به خراسان فرستاد تا مردم را گرد آورد و با درفش‌های سیاه خروج کند.