پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

جامعه و اقتصاد - گردشگری و زیارت
مقاوم سازی صنعت گردشگری چرا و چگونه؟
سید محمد موسوی
برای ورود گردشگر خارجی باید روی کشور‌هایی که بصورت بالقوه کمترین اثرپذیری سیاسی را برای ورود به کشورمان دارند سرمایه گذاری کرد تا در گردشگری بین المللی کمترین آسیب پذیری را داشته باشیم؛ لذا سیاستگذاران صنعت گردشگری کشور ابتدا باید همزمان با در نظر گرفتن تهدید‌های مختلف خارجی اثرگذار بر صنعت گردشگری کشور و همچنین شناخت ظرفیت‌های موجود گردشگری در داخل، فرصت‌ها و چالش‌های حوزه گردشگری را به صورت همه جانبه در نظر بگیرند
ضرورت توسعه گردشگری انقلابی
علیرضا محمدعلی زاده
توسعه گردشگری انقلابی در نظام جمهوری اسلامی باید مورد توجه سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان قرار گیرد تا هدف‌های کلان «عبرت‌آموزی» و «تعالی‌بخشی» که دین مبین اسلام نیز بر آن تأکید دارد را محقق کند و به نمایش گذاشتن شعائر انقلاب اسلامی در معرض دید گردشگران خارجی در گام دوم انقلاب، ضرورتی بیش از گذشته دارد، زیرا که نظریه نظام انقلاب اسلامی ایران، خودش جاذبه‌ای برای گردشگری است؛ استقلال، آزادی، عزت ملی، استکبارستیزی، آرمان خواهی، ارزش‌های انقلابی و ... برای گردشگران دنیا جالب توجه است.
ارزیابی راهپیمایی اربعین؛ ابر رویداد گردشگری مذهبی جهان
علیرضا محمدعلی زاده
دقت نظر مسئولین به ترویج گردشگری تعالی­ بخش در راهپیمایی اربعین به عنوان برجسته­ ترین جلوه معنویت در گردشگری جهان یک نکته اساسی است لذا با در نظر گرفتن شرایط کشور مقصد و مدیریت زوار توسط کشورهای مبدأ، فرصت و توان برنامه ریزی برای برگزاری هر چه با شکوه تر این راهپیمایی پر فیض و برکت حاصل می ­شود.
اربعین و اَبَر رویداد فرهنگی-اجتماعی قرن ۲۱
منوچهر جهانیان
پیاده‌روی اربعین و حضور باشکوه جمع کثیری از مسلمانان و دلدادگان شور و شعور حسینی از سراسر جهان توانسته است مسیر جدیدی را در توسعه گردشگری به‌عنوان یک برند گردشگری دینی به همراه داشته باشد.
گردشگری جنگ آیینه‌ای از ارزش‌های دفاع مقدس
سمیرا محمدی
گردشگری دفاع مقدس؛ تبلوری از شهدای کربلا، دریایی از عشق به وطن و ناموس پرستی و حمایت از بنیان‌های دین اسلام و انقلاب اسلامی، ایثار، فداکاری و از جان گذشتگی، رشادت، زیبایی و معجزات الهی و به استقبال شهادت رفتن، همدلی و یک رنگی همه ملت از پیر و جوان تا زن و مرد برای دفاع از منشور فکری نظام جمهوری اسلامی ایران و اهداف و آرمان‌های آن است و از این حیث با تمام جنگ‌های جهان متفاوت است.
درآمد ۱۲ میلیارد دلاری عربستان از زائران حج/ چالش‌های ایران در بزرگترین مکان گردشگری دینی جهان
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد
صاحب نظران گردشگری، حج تمتع را یکی از بزرگترین گردشگری دینی جهان لحاظ می‌کنند که سالانه بیش از دومیلیون گردشگر زیارتی را از سراسر دنیا در مکه مکرمه گردهم می‌آورد تا به مناسک حج در چارچوبدین اسلام عمل کنند و ضمن زیارت، تبادلات فرهنگی نیز شکل بگیرد.
گردشگری تابستانه؛ فراتر از یک تجربه صرفاً مادی
مهدیه شهرابی فراهانی
گردشگری به مفهوم هر کار دل بخواه، خودخواهی و تفریح صرف نیست، کما این که به تفریح و لذت از جمله مهمترین مبانی آن نگریسته می‌شود، با این حال سفر امری فراتر از یک تجربه صرف مادی است و می‌تواند برای انسان آورده‌های بسیاری به همراه داشته باشد.
دهن‌کجی به منشور اخلاقی گردشگری؛ از ابیانه تا سد لفور
منوچهر جهانیان
رفتار ناپسند برخی از گردشگران در بروز حوادثی همچون روستای ابیانه صرف این که آژانس مربوطه و یا تورلیدر بدون مجوز بوده و یا هنجارشکنی‌های صورت گرفته در سد لفور سوادکوه، توجیهی بر چگونگی مواجهه با جامعه بومی و محلی نیست. عدم رعایت حرمت‌ها و حریم مردمان بومی و محلی از سوی آنان امری زشت و نکوهیده و برخلاف دستورالعمل‌ها و کد‌های اخلاق جهانی گردشگری است که مورد تاکید و توجه همه کشور‌ها و به تبع آنان مجموعه‌های مختلف و ارائه دهندگان خدمات گردشگری است.