پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

جامعه و اقتصاد - ادارات و دولت
خطای خدمت به خود!
جعفر بلوری
موضوع خیلی ساده است، مسئولیت وضعی را که به وجود آورده‌اند نمی‌پذیرند، حاضر به تغییر رویه هم نیستند. برخی در این طیف بار‌ها و در تریبون‌های رسمی و غیر رسمی گفته‌اند، «همه» مقصرند الا آنها. ۴ سال اول را به یک شکل، ۴ سال دوم را هم به شکلی دیگر. باور بفرمایید اگر ۴ سال دیگر هم دولت در دستشان باشد، وضعیت همین خواهد بود و فقط بهانه‌ها تغییر خواهند کرد.
کاندیدای غنیمتی!
اکبر شکاری
گاهی همین افراد در دام یک سرمایه دار یا کارخانه داری افتاده و آن‌ها با تطمیع کردن و ارائه هدایا به کاندیدای مذکور، از او قول دریافت تسهیلات خاص، رفع موانع اداری و... را گرفته و بسیاری درخواست‌های نامشروع و پارتی بازی‌ها که از هر گونه قاعده شرعی، اجتماعی و انسانی به دور است
تحلیلی بر تناقض گویی‌های رئیس جمهور
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد
در مکاتب دست ساخته بشری و در عالم سیاست برگرفته از آن‌ها، سیاسی بازی و تربیت شخصیت ماکیاولی امری معمول است؛ حال اینکه بر اساس تعالیم و آموزه‌های قرآنی، صداقت و راست‌گویی از بزرگ‌ترین فضایل اخلاقی است که در دینی جایگاه ویژه دارد و در قرآن و روایات فراوان به آن سفارش شده است. اما چرا برخی از مسئولین دچار این تناقضات می‌شوند؟
بطالت اجتماعی
اکبر شکاری
بطالت اجتماعی اشاره به وضعیتی دارد که سهم افراد در رضایت مشترک گروهی قابل محاسبه و اندازه گیری نیست؛ از این رو، افراد تلاش کمتری [در ایفای نقش] می‌کنند. یکی از توضیحات چرایی آن «پخش مسئولیت» میان عده‌ای کثیر است. واژه «تنبلی اجتماعی» نیز معادل بطالت اجتماعی استفاده می‌شود.
تشکیل دولت اسلامی، مقدمه‌ای برای ساخت تمدن اسلامی است/ بدنه دولت به یک پوست اندازی جدی نیاز دارد/ جوان سازی اصلی‌ترین راهکار تحقق دولت اسلامی
فرمانده مرکز بسیج وزارت اقتصاد در گفت‌گو با «فرهنگ سدید»:
زمانی گفت: امروز در شرایطی هستیم که باید آمادگی خود را برای مقدمات تمدن اسلامی فراهم کنیم و در بیانیه ۶۱۰۰ کلمه‌ای رهبر معظم انقلاب اشاره شده که حتما به یک پوست اندازی در بدنه دولت نیاز داریم. منظورمان از دولت کل نظام اجرایی اعم از قوه قضاییه، قوه مجریه و قوه مقننه است.
تهاجم فرهنگی-سیاسی انقلاب اسلامی به غرب در سال ۵۷/ کارآمدی ایدئولوژی نظام، انقلاب را چهل ساله کرد/ در گام دوم انقلاب باید ساختار‌های اداری-اجتماعی کشور جوان شود/ یکی از دلایل ناکارآمدی کشور عدم ارتباط بین اسناد توسعه است/ عدم همراهی کارگزارن نظام و نخبگان فرهنگی با شاخص‌های تبیینی رهبر انقلاب مانع تحقق دولت اسلامی شد
یک استاد دانشگاه در گفت‌وگو با «فرهنگ سدید» مطرح کرد
غلامی گفت: انقلاب اسلامی در سال ۵۷ یک تهاجم فرهنگی به غرب بود و تغییرات انقلاب اسلامی در ساختار سیاسی، الگوی فراموش نشدنی برای اندیشمندان جهان بود، اما متاسفانه خیلی خوب نتوانستیم تهاجمی به ساختار‌های اداری، اجتماعی و اقتصادی ساختار رژیم قبل داشته باشیم.
نگرش بین المللی؛ عاطفه یا انعطاف!
حجت الاسلام اکبر شکاری
نگرش، یک موضوع دارد که می‌تواند عینی (مثل پول و ثروت) یا انتزاعی بوده (واقعی مثل آزادی، دموکراسی، قدرت و... یا تخیلی مثل فیلمنامه یا یک داستان)؛ این موضوع می‌تواند یک ارزش یا ضد ارزش نیز باشد.
نفوذی‌ها، همرنگ ناپایدار
حجت الاسلام اکبر شکاری
«اطاعت به بهترین وجه»، این اصطلاح، مصداق همرنگی ناشی از کسب پاداش و احتراز از مجازات است که این همرنگی ناپایدار است. یعنی این رفتار تا زمانی دوام دارد که وعده پاداش یا تهدید تنبیه موجود باشد.
روش سوداگران قدرت برای رسیدن به اهداف ناصواب
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد
روش دست بالا گرفتن یا به مرگ بگیر تا به تب راضی شود «door in the face effect» این موضوع در چهارچوب روش‌های جلب اطاعت و فرمانبرداری به عنوان بحثی مهم و اساسی از مباحث روانشناسی اجتماعی است.