پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

-
کرونا، نظام آموزشی را متحول می‌کند؟
لزوم تحول در ساختار آموزشی کشور بعد از شیوع کرونا
اگرچه ممکن است برای آموزش مجازی؛ زیرساخت، امکانات و ابزار‌های آن در تمام بخش‌های جامعه وجود نداشته باشد، اما شیوع ویروس کرونا فرصتی را برای تحول در نظام آموزشی کشور فراهم کرده است. فرصتی که ممکن است در شرایط عادی کشور چندان به آن اهمیت بدهیم. اکنون حدود ۱۰۰‌روز به آغاز سال تحصیلی جدید مانده است و وزارت آموزش‌و‌پرورش در حال مطالعه بر روی سناریو‌های مختلفی است که احتمالا در پاییز امسال رخ دهد.
محبوب‌فر در گفتگو با «سدید»:
پژوهشگر علوم اجتماعی با اشاره به اینکه بی سوادی عامل تهدیدکننده سلامت اجتماعی و روانی جامعه محسوب می‌شود، گفت: آمار بالای بیسوادی جامعه و حساس نبودن به رفع سریع و عمیق آن، در درازمدت سایه سنگین خود را بر توسعه علمی خواهد انداخت.
شریفی در گفتگوی تفضیلی با «سدید»:
یک جامعه شناس با اشاره به اینکه علاوه بر عامل فردی و خانوادگی، عامل اجتماعی تاثیر زیادی بر تحصیل فرزند می گذارد، گفت: بسیاری از دانش آموزان از اینکه بسیاری از بستگان آن‌ها که مدرک تحصیلی بالایی دارند اما بیکار هستند به سمت ترک تحصیل می‌روند.
گزارش «فرهنگ سدید» از مشکلات و معضلات آموزشی و ارائه راهکار
امروز دانش‌آموزان ایرانی در مدارس به جای لذت بردن از دوران کودکی و یادگیری مهارت‌های کاربردی زندگی ناچارند برای گرفتن مدرک تحصیلی هفت‌خان رستم را پشت سر بگذارند اما در کشور‌های توسعه یافته، فرد از کودکی تا دبیرستان شادترین لحظات زندگی خود را در مدرسه می‌گذراند.
فاطمه سامعی
نماینده مجلس شورای اسلامی که نظراتی درباره سهمیه‌ها در کنکور دارد، معتقد است سهمیه‌‌ 5 درصدی حق داوطلبان آزاد را ضایع نمی‌کند اما ایراداتی به سهمیه‌ 25 درصدی وارد است که شورای عالی انقلاب فرهنگی باید تمام سهمیه‌ها را سامان‌دهی کند.
اما و اگر‌های طرح آموزشی شناسایی و هدایت تحصیلی استعداد‌های برتر
حدود ۱۲ سال از نوشته شدن طرح ملی شهاب می‌گذرد، طرحی که باید تا سال ۱۴۰۴ به‌صورت کامل اجرایی شود؛ این طرح قرار است، امسال در پایه چهارم به صورت ۱۰۰ در صدی در مدارس کشور اجرایی شود، اما این برنامه ملی همچنان با، اما و اگر‌هایی مواجه بوده که ممکن است، موفقیت آن را با چالش‌های جدیدی مواجه کند.
پایانی بر سال‌ها دوگانگی
اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت کشور از انتشار بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور حمایت از ادغام اتحادیه‌های قرآنی در استان‌ها و کشور قدردانی و تشکر کرد.
سهم آموزش و پرورش تنها ۱۰درصد
به باور کارشناسان، اوقات فراغت جوانان به مثابه شمشیری دو لبه است که اگر به طور اصولی و با برنامه‌ریزی صحیح همراه باشد نه تنها راهگشاست، بلکه زندگی با برنامه، منسجم و هدفدار را پیش روی افراد قرار می‌دهد در غیر این صورت ممکن است زمینه‌های بروز آسیب‌های اجتماعی را فراهم آورد.