پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

اُف بــــه رانـــــت
محمد رسول‌اف برنده خرس طلایی جشنواره برلین چگونه فیلمساز شد؟

اُف بــــه رانـــــت

واقعیت این است که حیات سینمایی فیلمسازانی همچون جعفر پناهی و محمد رسول‌اف در جشنواره‌هایی مثل برلین و کن، به فضاسازی‌های سیاسی که از آن‌ها می‌شود، ارتباط مستقیم دارد. مهم نیست که فیلم‌هایشان چقدر بین مردم کشور خودشان شناخته شده باشد یا حتی در سینما‌های ایران اکران شود. این‌ها فیلمسازانی هستند که با ژست‌های سیاسی و به نام دفاع از جامعه ایرانی، از جشنواره‌های خارجی کسب اعتبار می‌کنند. کافی است از مخاطبان سینمای ایران سوال شود که کدام‌یک از آثار این دو فیلمساز، ارزش دیدن را دارد و آیا حاضر است برای تماشای آن پول بلیت سینما بدهد. طبیعی است وقتی کارگردان یک اثر همه موفقیتش را در دریافت جایزه از دستان داوران یک جشنواره سیاسی ببیند، دیگر مخاطب و جامعه ایرانی برایش مهم نیست.
«نفوذ» ترسیم نقش مخرب آمریکا در سال‌های اول انقلاب است
آغاز مجدد تصویربرداری یک سریال استراتژیک؛

«نفوذ» ترسیم نقش مخرب آمریکا در سال‌های اول انقلاب است

جواد شمقدری کارگردان مطرح سینما و تلویزیون کشور که مدتی است در تلاش برای تولید سریال استراتژیک «نفوذ» با موضوع تسخیر لانه جاسوسی است از آغاز تصویربرداری مجدد این سریال بعد از مدت ها وقفه خبر داد.
ماجرای سریالی که
چرا تلویزیون "شوق‌پروازها" را فراموش کرده؟

ماجرای سریالی که "شهاب حسینی" را عوض کرد

دختر شهید بابایی با اشاره به ماندگاری سریال «شوق پرواز» از عدم ساخت و استمرار نمایش شخصیت‌های بزرگ و قهرمانان معاصر گلایه کرد و گفت: نمی‌دانم چرا در این روزگار، «شوق‌پروازها» فراموش شده‌‎اند؟
حال ناخوش «نسیم» و «تماشا»
شبکه‌های‌تخصصی‌سیمادچار افت‌کیفی‌شده‌اند

حال ناخوش «نسیم» و «تماشا»

صداوسیما از اواخر دهه80 به ایجاد و راه‌اندازی شبکه‌های متعدد تلویزیونی اقدام کرد. بیشتر این شبکه‌های جدیدالتاسیس، تخصصی بودند.
به‌سوی جهنم! / آنتن صداوسیما بهانه مجری کم‌کار ورزشی برای پیوستن به شبکه ماهواره‌ای ایران اینترنشنال
تأملی‌بر مهاجرت‌های شکست‌خورده به‌شبکه‌های بیگانه به‌بهانه شایعه مهاجرت مزدک‌میرزایی

به‌سوی جهنم! / آنتن صداوسیما بهانه مجری کم‌کار ورزشی برای پیوستن به شبکه ماهواره‌ای ایران اینترنشنال

نگاهی به تجربه‌های پیشین مهاجرت اهالی رسانه و هنر می‌توان به‌راحتی مشاهده کرد هیچ‌کدام از مهاجرت‌های رسانه‌ای و هنری موفقیت‌آمیز نبوده و این بی‌راهه تنها باعث شده مسیر حرفه‌ای فعالیت آن فرد از جریان اصلی خود دور شود. از اهالی سینما و تلویزیون تا ورزش هرکدام مسیری برای مهاجرت از ایران و حضور در شبکه‌های بیگانه برعهده‌گرفته‌اند شکست محتوم، سرنوشت مشترک تمام آن‌ها بوده است.
«جان لوکاره» ما کجاست؟
محمد صرفی

«جان لوکاره» ما کجاست؟

سریال گاندو را می‌توان یکی از جنجالی‌ترین سریال‌های تاریخ صدا و سیما دانست. حجم و کیفیت واکنش‌ها و جنجال‌های مرتبط با این سریال غیرمنتظره نبود، تا جایی که پای آن به جلسه هیئت دولت نیز کشیده شد و واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور پس از این جلسه و در جمع خبرنگاران بطور مفصل سریال را نواخت.
چرا صدا و سیما بودجه ندارد!
محمدكاظم انبارلویی

چرا صدا و سیما بودجه ندارد!

صداو سيماي جمهوري اسلامي ايران براي مقابله با تهاجم و شبيخون فرهنگي تنها 50 شبكه بي‌رمق دارد كه اغلب اين شبكه‌ها تكراري و همپوشاني هم دارند. دولت براي اينكه يك فكري براي مظلوميت بودجه صدا و سيما بكند يك بودجه اضطراري به‌علاوه بر آنچه كه در بودجه سالانه صدا و سيما آمده براي آن در نظر گرفته است.
۱