پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

انقلاب و شروع از «نقطه‌ی صفر فرهنگی» در بیانیه‌ی گام دوم
دکتر مهدی جمشیدی

انقلاب و شروع از «نقطه‌ی صفر فرهنگی» در بیانیه‌ی گام دوم

انقلاب اسلامی در همه‌ی زمینه‌ها، از «نقطه‌ی صفر» آغاز کرد، و ازجمله در قلمرو فرهنگ. جامعه‌ی ما از اواسط دوره‌ی قاجار به‌این‌سو، دستخوش تحولات تجددمدارانه‌ای شده بود که به اساس و کیان هویتی آن‌، گزندها و آسیب‌های فراوان رسانده بود.
امر فرهنگی در گام‌های دوگانه‌ انقلاب
دکتر مهدی جمشیدی

امر فرهنگی در گام‌های دوگانه‌ انقلاب

رهبر انقلاب، در حکم «عقل انقلاب» است و می‌خواهد به نوعی «خودآگاهی تاریخی و انقلابی» در ما ایجاد کند تا دریابیم که در کدام نقطه‌ی تاریخی ایستاده‌ایم و به کجا می‌رویم و چه مسئولیت‌هایی بر عهده‌داریم. «پیر طریق» و «عقل کل» ما، ایشان است و ایشان این بار به مناسبت چهل‌سالگی انقلاب، «ارزیابی‌های راهبردی» خود را درباره‌ی گذشته‌ی انقلاب و «تجویزهای راهبردی» خود را درباره‌ی آینده‌ی آن، در اختیار ما قرار داده است.
عزيز خدا
دکتر علیرضا معاف

عزيز خدا

معمولاً جلسات ایشان با سکوت ممتد و فکر عمیق و جلسه ختم صلوات آغاز می‌شد و افراد در بدو ورود بدون کمترین کلامی و پس از سلامی، مشغول ذکر شریف صلوات می‌شدند و هر فرد می‌بایست نثار یکی از ذوات مقدسه چهارده معصوم حداقل هزار صلوات می‌فرستاد. این سکوت به مصداق «علیکم بالسکوت فان‌ها مفتاح الجنه»، «الصمت یورث العصمه و الصمت باب من ابواب الحکمه» در میانه پرسش‌ها و پاسخ‌ها نیز اتفاق می‌افتاد و در زمانی که کسی حقیقتاً سؤالی برای کشف مجهولی نداشت همه اهل جلسه به سکوت و تعمق و تفکر در پاسخ‌های استاد مشغول می‌شدند و این درس عملی صدق و صداقت بود.
استعمارگریِ گرام‌ها؛ از تلگرام تا اینستاگرام
سهیل تقوی

استعمارگریِ گرام‌ها؛ از تلگرام تا اینستاگرام

حضرت آقا در جلسه با فعالان علوم شناختی دوباره هشدار دادند که وقتی عقب بمانیم، طبیعتاً استعمار می‌شویم. قبلاً هم در متن حکم و پیوست‌های آن برای اعضای شورای عالی فضای مجازی، بارها روی رصد دقیق و کامل روندهای خارجی و داخلی تأکید کرده‌اند تا بتوانیم «مواجهه فعال و مبتکرانه» با رخدادها، تحولات و تصمیمات در حوزه فضای مجازی، داشته باشیم.
سياست ورزي عارفانه
گزارشی از مستند ديدني "آن زمستان" روايت يك فصل از زندگي آيت الله مصباح يزدي

سياست ورزي عارفانه

به نظر می رسد توجه به یک نکته مهم قبل از پرداختن به خود مستند ضروری باشد. از دوره اصلاحات تا کنون تصویری که در رسانه ها و فضای سیاسی کشور از شخصیت آیت الله مصباح بازنمایی شده است،تصویر یک کنشگر سیاسی است. کنشگری که از قضا عالم دین هم هست.
جلال آل قلم، در میقات خسی و در ادبیات کسی بود
شرحی بر اسفار اربعه جلال به بهانه تولدش

جلال آل قلم، در میقات خسی و در ادبیات کسی بود

جلال که به گفته خود «مرده سفر» است سفرهای فراوانی داشته از تات و خارک و اورازان تا روسیه و آمریکا و اروپا ولی سفرهایی که جلال را به تعبیر مقام معظم رهبری، تبدیل به یک «نعمت بزرگ» کرد از جنس دیگری بود.
یک راه دراز؛ از شاملو و جلال تا ژوله و ابر
تغییر نگران‌کننده مرجعیت اجتماعی در ایران

یک راه دراز؛ از شاملو و جلال تا ژوله و ابر

نگران کننده تر از تغییر فرهنگ و سلیقه عمومی در بین جوانان و نوجوانان؛ تغییر مراجع اجتماعی در بین آنهاست.روزگاری شاملو و جلال آل آحمد مرجع اجتماعی ایرانیان بودند.
از مدیریت بر پارادایم‌ها غفلت نکنیم
حمید رضا خاکسار

از مدیریت بر پارادایم‌ها غفلت نکنیم

آیا سازمان هایی را مشاهده کرده اید که با تلاش بسیار، برنامه ریزی راهبردی انجام می دهند ولی تاثیر چندانی بر عملکرد آنها حاصل نشده است؟ شاید لازم باشد که قبل از تغییر راهبردها، پارادایم هایشان را تغییر دهند.
جولان «باحجابان بی‌حیا» در رسانه ملی!
وقتی در تلویزیون هنجارها شکست می‌شود

جولان «باحجابان بی‌حیا» در رسانه ملی!

در سايه غفلت، برخي از خانم‌ های مجري‌ تلويزيون مهارت‌های اعجاب‌برانگيزي را در همراهي انواع رفتارها و نشانه‌هاي غیر عفیفانه باحجاب اسلامي کامل خود توليد کرده‌اند. این‌گونه؛ حجاب در بسياري از اجراهاي تلويزيوني در زمينه‌اي فارغ از عفاف به تصوير درمي‌آيد.
۱