پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

راهبرد - گفتمان اعتقادی
موضع امام باقر(ع) و امام صادق(ع) در برابر بازگشت جاهلیت در صدراسلام
از سیره امام باقر و امام صادق (ع) چنین استفاده می‌شود که آن بزرگواران در پی سازندگی فکری و سازمان‌دهی مکتب بوده‌اند و مواضع آنان را در برابر انحرافات زمانه در محور‌های «مبارزه با تحریف»، «زمینه‌سازی برای نابودی امویان» و «ایجاد تشکل» می‌توان خلاصه کرد.
شلاقِ بی دینی را به سر مردم نکوبیم!
نگاه به آخرین وضعیت دینداری در جامعه ایرانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در گفتگو با دکتر تقی آزاد ارمکی؛
جامعه شناس و استاد دانشکده علوم اجتماعی گفت:کاش مداوم شلاقِ بی دینی را به زمین نکوبیم و دم از دچار شدن مردم به بی دینی نزنیم. البته من دلسوزان دینداری را تخطئه نمی‌کنم، اما باید دینداری را به صورت درست و دغدغه‌مند پیگیری کرد و رقابت‌های دیگر را در این عرصه وارد نکرد.
پذیرایی از دین در پستو!
نگاهی به مفهوم دینداری در جامعه ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی؛
دینداری مفهومی پیچیده است که می‏توان برای آن ابعاد مختلفی قایل شد و هر گونه داوری در مورد دینداری مردم کاملاً به تعریف و نوع شاخص‏‌های سنجش دینداری بستگی دارد؛ برای یک مطالعه مقایسه‌ای میان وضعیت دینی و دینداری در ایران کنونی، با ایران سال‌های اول پیروزی انقلاب اسلامی، می‌توان عناصر و مولفه‌های دین داری را به چهار بخش تقسیم کرد و وضعیت هر بخش را در شرایط کنونی با شرایط سالیان پیش سنجید.
شیعه مذهب عقل و عدل است
مهدی نصیری
اخیرا بار دیگر بحث نسبت «عدالت» با «ولایت» در میان برخی محافل در گرفته و عده‌ای سخن از اصالت و تقدم ولایت فقیه بر عدالت گفته اند.
بیماری زمان‌پریشی در اتهام‌زنی به پیامبر اعظم (ص)
محسن سلگی
اخیراً در فضای مجازی با عنوان اتهام آمیز حرمسرا، زندگی تجملی و نظیر اینها، تخریب چهره آسمانی پیامبر اسلام (ص) مقصود قرار گرفته است. در گروه تلگرامی فرهیختگان به مدیریت دکتر عبدالله صلواتی-مجری سابق برنامه زاویه و معاون فرهنگی کنونی دانشگاه شهید رجایی- بحثی با یکی از طرح کنندگان اتهام مذکور درگرفت که انگیزه نوشتن متن پیشِ رو شد
تناقضات رفتاری و فکری علی‌اکبر رائفی‌پور
پرونده‌ای در نقد برخی سخنرانی‌های مدیر موسسه «مصاف ایرانیان»؛
گستره بالای موضوعات سخنرانی‌های رائفی‌پور و سبک خاص این سخنرانی‌ها ویژگی تقریبا منحصربه‌فردی برای مدیر مصاف ساخته است و نکته‌ای که در بررسی اولیه دایره وسیع اظهارات و عملکرد جناب رائفی‌پور به چشم می‌آید مجموعه‌ای از تناقض‌ها و اشکالات بدیهی علمی و منطقی است.
اهانت به معصومین به قیمت افزایش وجهه اجتماعی!؟
رسول حسنی
عده‌ای از سلبریتی‌هایی که نه درد دین دارند و نه درد وطن، سعی می‌کنند با اهانت به اعتقادات مردم خود را به هر شکل مطرح کنند. یکی از این موارد، اهانت صریح «صبا کمالی» به امام حسین (ع) است که اگر مانند موارد مشابه برخورد شود، باید منتظر تکرار دوباره چنین مواردی باشیم.
منبر باید زمینه‌ساز تمدن نوین اسلامی باشد/سهم معارف انقلاب اسلامی از منبر‌های امروز، بسیار کم است
حجت‌الاسلام فاطمی ارفع:
مرثیه‌خوانی و ذکر مصیبت معصومین و بیان معارف اهل بیت (ع) یا به اصطلاح همان روضه و روضه‌خوانی را از عوامل زنده ماندن دین اسلام و پیوند روحی و عاطفی انسان‌ها با اولیای دین می‌دانیم؛ اما همین مجالس که با هدف تبلیغ آموزه‌ها و معارف اسلامی و در نتیجه هدایت، رشد و ارتقای فکری و معنوی برگزار می‌شود، گاه دچار انحراف و آسیب هم می‌شوند.