پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

راهبرد - گفتمان اجتماعی
هزاران فرسنگ زیر خط انسانیت
نوید مؤمن
«دیوید هاروی» استاد دانشگاه نیویورک و یکی از مهم‌ترین نظریه‌پردازان در عرصه مسائل اجتماعی جهان در نقد نئولیبرالیسم و بنیان‌های آن، به نکته قابل تاملی اشاره می‌کند: «نئولیبرالیسم به صورت ماهوی یک پروژه طبقاتی است. در این پروژه، سلطه طبقاتی به جامعه تحمیل می‌شود».
جوانان و نوجوانان از دهه ۹۰ به بعد کاربر هستند نه مصرف کننده 
بررسی علل تغییر گروه‌های مرجع
از سال‌های ۸۰ به بعد که رسانه‌های جمعی، مجلات، روزنامه ها، اینترنت و خصوصاً ماهواره فراگیر شدند، جوانان و نوجوانان به سمت مصرف رسانه‌ای و کنشگر‌هایی که تولید کننده مصرف رسانه‌ای بودند، پیش رفتند. اما در دهه ۹۰ شبکه‌های اجتماعی فضا را متفاوت کردند. در این مقطع با مصرف کننده صرف مواجه نیستیم و با کاربر مواجه هستیم.
انگلستان؛ از تاسیس وزارت تنهایی تا تاسیس وزارت خودکشی! / آیا مشکل اصلی خودکشی در غرب اقتصادی است؟ / نصب ۸۴ مجسمه بر فراز بام استودیوی شبکه تلویزیونی ITV در مرکز لندن/ لکه ننگی بر دامن انگلستان/ سیر صعودی خودکشی در غرب
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد
نکته جالبی که به‌تازگی در انگلستان اتفاق افتاده است تأسیس یک وزارتخانه‌ای برای خودکشی است. در اواخر سال 2018 میلادی «ترزا می» نخست‌وزیر انگلستان، در پی افزایش آمار خودکشی در این کشور، یک نفر را به‌عنوان وزیر پیشگیری از خودکشی انتخاب کرد. به‌نوعی این نخستین بار در جهان است که یک کشور، وزیری را برای پیشگیری از خودکشی انتخاب می‌کند.
بیانیه گام دوم؛ لزوم تشکیل دستگاهی کارآمد برای مبارزه با فساد
حجت الاسلام فاخری
اجرای عدالت و مبارزه با فساد دو امری هستند که یکی از آن‌ها بدون دیگری معنا نخواهد داشت؛ لذا هم باید در جامعه عدالت باشد و همین اینکه تحقق عدالت بدون مبارزه با مفاسد امکان نخواهد داشت و لذا گام اول در تحقق عدالت مبارزه با فساد است؛ اما چه کسی باید با فاسدان و مفسدین برخورد کند؟
بای ذنب قتلت؟!/ آماده برای برگزاری چله ذکریای شهید
در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر و بایکوت رسانه‌های عربی-غربی انجام می‌شود
۱۱ بهمن (۳۱ ژانویه) ماه امسال خبر اولیه ای از قتل یک کودک شش ساله عربستانی بر روی خروجی‌های رسانه‌های سعودی قرار گرفت، خبری که هرگز کامل نشد و هیچ اطلاعیه و یا اعلامیه‌ای در خصوص آن منتشر نشد.
از نهضت نمادها تا منازعه نمادین
بررسی خاستگاه نمادهای انقلابی و اهمیت بازآفرینی آن‌ها
تحلیل کمی و کیفی شعارهای مردمی با نگاهی به کتاب «جامعه‌شناسی شعارهای انقلاب اسلامی ایران»
مغالطات رئیس‌جمهور برای توجیه لیبرالیسم رسانه‌ای
دکتر مهدی جمشیدی
بسیار تأسف‌برانگیز است؛ چه ازلحاظ انحراف و التقاط ایدئولوژیک وی و چه ازلحاظ عدم صداقتش نسبت به واقعیت‌ها. این سخنان، به‌وضوح نشان می‌دهند که او از یک‌سو، به‌عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی کشور، تعهد و تقید به ایدئولوژی اسلامی و انقلابی ندارد و آشکارا، به‌جانب ایدئولوژی لیبرالیستی متمایل شده است و مواضعش به هیچ رو، در چارچوب گفتمان انقلاب اسلامی قرار نمی‌گیرد و ازسوی‌دیگر، او کوشیده حقایق را تحریف کند و وارونه گزارش کند. من در اینجا، تنها به پاره‌ای از گفته‌ها و ادعا‌های مغالطه آمیز وی، پاسخ می‌دهم.
عواقب گناه و آثار زیانبار فردی و اجتماعی آن/ انقراض تمدن ها، کیفر گناهکاران است/ جامعه مصیبت‌زده در مسیر امتحان یا مجازات الهی؟!
از نظر آموزه‌های قرآن، سنت‌ها و قوانینی بر هستی از جهان و جان و جامعه حاکم است که شناخت آنها می‌تواند در فهم حوادث و رخدادها و سفارش‌های مربوط به آن موثر و مفید باشد. از این رو خدا بارها در قرآن به سنت‌های گوناگون و متنوع الهی‌اشاره می‌کند و حتی مصادیقی از تاثیر آن را بیان کرده و توصیه‌هایی در قالب عبرت گیری بیان می‌کند تا براساس خیر و شر آثار، توجه خاصی به علل و عوامل آن داشته باشیم و عامل زشتی را تکرار نکنیم که آثار زشتی را به دنبال دارد.
روابط مشروط/ فرانسه: ایران عذرخواهی کند!
پشت پرده عدم حضور سفرای ایران و فرانسه در پاریس و تهران
بیش از 4 ماه از عدم معرفی سفیر جدید فرانسه در تهران می‌گذرد. فرانسه حدود 2 هفته بعد از ادعای واهی دستگاه امنیتی بلژیک مبنی بر تلاش ایران برای بمب‌گذاری در همایش منافقین، سفیر خود در ایران را فراخواند و تاکنون نیز سفیر جدید معرفی نکرده است.
اجرا ۱۵۰ هزار پروژه اقتصاد مقاومتی، با منابع مالی و انسانی بسیج/ انجام شدن بیش از ۱۳۲ هزار پروژه کوچک محرومیت‌زدایی در کشور/ بسیج در تمام عرصه‌ها پابه‌رکاب انقلاب بوده است
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور در گفت‌وگو با «فرهنگ سدید»:
غلامی گفت: بیش از ۱۵۰ هزار پروژه اقتصاد مقاومتی با منابع مالی و انسانی بسیج اجرا و از این طریق بسیج توانسته است طرح‌های اشتغال‌زایی گسترده‌ای در کشور ایجاد کند.