پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

راهبرد - گفتمان سیاسی
پرسۀ عبدالکریم سروش و جریان روشنفکری دینی پیرامون رسانه‌ها!
چرا رسانه های اصلاح طلب در پی بازنمایی فضای «بازگشت» روشنفکران دینی هستند؟
کنش اخیر جریان روشنفکری دینی به طور کلی، و عبدالکریم سروش به طور خاص، از یک سو، و بازنمایی رسانه‌های داخلی وابسته به جریان اصلاحات از سوی دیگر، باید از دو منظر تحلیل شود؛ نخست، میل جریان روشنفکری دینی به بازگشت و سپس میل رسانه‌های داخلی اصلاح‌طلب به جذب و بازگرداندن اعضای منتسب به این جریان به فضای رسانه‌ای داخل.
قدرت یا غرب
یادداشت// جعفر حسن خانی
الگوی اول سر تا پا غربی شدن و رفتن ذیل غرب را پاسخ میل بهبودخواهی خود می‌دانستند و الگوی دوم پیشرفت درون‌زا و استحکام ساخت درونی قدرت را راه‌چاره و پاسخ به میل بهبودخواهی ایرانیان می‌دانستند؛ یکصد سال گذشته دوره تاریخ‌آفرینی این دو الگو در تاریخ معاصر ایران بود. یکصد سالی که عده‌ای بر «غرب» تاکید داشتند و دیگرانی بر «قدرت» ملت.
نگاهی روش شناسانه به همه‌گیری ویروس کرونا
بررسی منشا و مقصد، تهدید و فرصت یک بیماری
تحلیل پیشرو در تلاش است تا از دریچه روش‌شناسی نگاهی به مسئله همه‌گیری ویروس کرونا داشته باشد و تحلیل‌های جهانی در خصوص این بیماری را به صورت مجمل مورد بررسی و مرور قرار دهد.
انقلاب دائمی
یادداشت// کمیل نقی پور
تحول دائمی یکی از ویژگی‌های اساسی «جامعه انقلابی» به حساب می‌آید. «انقلاب» مفهومی نیست که محدود به یک دوره زمانی‌ای شود که منجر به پیروزی قیام‌های مردمی شده است، انقلاب مفهومی ساری و جاری است که وقوع انقلاب و تغییر ساختار سیاسی و... یکی از مقاطع آن به حساب می‌آید و «صیرورت انقلاب» هر زمان متوقف شود به معنای «ایست انقلاب» یا همان «شکست انقلاب» است.
چقدر حاجی‌زاده شبیه حاج قاسم شده است
علیرضا معاف
محال است اجازه دهیم جنایت پیشگانی که حاج قاسم را ترور شخص کردند، حاجی زاده را ترور شخصیت کنند، پهپاد‌های آمریکا بدن مطهر حاج قاسم را اربا اربا کردند، نمی‌گذاریم پهپاد‌های آمریکاپرستان، آبروی مطهر حاجی زاده را هدف بگیرند؛ مسوولیت پذیری، اخلاص، حضور به موقع و در هر بزنگاهی که انقلاب نیاز دارد، جوانمردانه سپر بلای زیردستان شدن، شهامت حق گویی، شجاعت سرشار، صراحت دینی و غیرت انقلابی، حاجی زاده را از همیشه به حاج قاسم، شبیه‌تر کرده است.
گزارش «سدید» از واکنش اهالی فرهنگ به اقدامات جهادی سپهبد شهید قاسم سلیمانی؛
در پی شهادت سرلشکر قاسم سلیمانی در جریان حمله به کاروان حشدالشعبی هنرمندان، بازیگران و کارگردانان در سراسر جهان در اظهارنظرهای جداگانه، احساس خود را نسبت به سردار قاسم سلیمانی بیان کردند.
ده مجلس، ده تصویر
«سدید» از وضعیت مجلس در ادوار مختلف گزارش می‌دهد
اکنون بعد از گذشت چهل سال از انقلاب، و پشت‌سر گذاشتن ده مجلس، می‌توان گفت هر کدام از این «مجلس»‌ها از دو حیث «از مردم بودن» و «برای مردم بودن» برای خود روایت و داستانی مجزّا دارند و به همین نسبت در اذهان، تصویر و ادراک متفاوتی را ساخته‌اند. از آنجا که تصویر، برساخته‌ای کاملاً فردی است، در این مقاله تصویر‌های برداشتی پژوهشگر که بعضاً ناشی از یک اتفاق برجسته یا برآیندی از وقایع و اقدامات است، در مورد مجلس‌های اول تا دهم روایت شده است
اجبار ولی زمان به مذاکره جبهه حق را تضعیف و تحقیر می‌کند/در شرایط جنگ احزاب هستیم
رجبی دوانی در گفتگو با «سدید»:
رجبی دوانی در برشمردن مهمترین مذاکرات انجام گرفته توسط پیامبر مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه اطهار(علیهم السلام) ابتدا به تشریح مذاکره پرداخت و گفت: مذاکره در موقعیت دارا بودن حکومت معنا و مفهوم پیدا می کند لذا اگر می خواهیم مذاکرات با دشمن را در زمان پیامبر مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه معصومین (علیهم السلام) مورد بررسی قرار دهیم باید دوران پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و امیرالمؤمنین(علیه السلام) و امام حسن مجتبی(علیه السلام) را ارزیابی کنیم چون سایر ائمه(علیهم اسلام) در جایگاه قدرت و رهبری جامعه و نظام نبوده اند.
عقب نشینی باعث فشار حداکثری دشمن می‌شود/اصلاح سبک زندگی و رونق تولید کلید پیشرفت کشور
قدیری ابیانه در گفت‌وگو با «سدید»:
محمدحسن قدیری ابیانه سفیر اسبق ایران در مکزیک و استرالیا درباره بکارگیری سیاست فشار حدکثری بر ایران گفت: در هر جبهه‌ای اعم از فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و نظامی اگر یک طرف احساس کند که یکی از سلاح‌های او روی دشمن اثر بیشتری دارد نه تنها آن سلاح را کنار نمی‌گذارد بلکه آن سلاح را توسعه داده و علیه دشمن استفاده می‌کند.