پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

راهبرد - گفتمان ایثار و شهادت
از شهادت تکفیری تا شهادت تفکری
یادداشت// محسن سلگی
شهید بهشتی چه مثالِ مثالی و تمثالی برای شهادت همراه با شهود عقلی و شهود قلبی و شهود عملی است. او بهشت شهود و بهین و مهین است؛ او مهِ میهن است؛ ستاره استوار، رخش درخشانِ تعقل و تعبد و شهدِ شهدای هفت تیر است؛ عصاره عصر طلوع و عصیان علیه عصیان به‌منزله تندرویی و کج‌خویی بود.
مدافعان حرم در ساحت جدال احسن و مقام حکمت
گزارشی از ضرورت حضور نظامی ایران در منطقه؛
در مقام جدال احسن باید عنوان کرد که علاوه بر آنکه امنیت ایران مدیون حضور نظامی در سوریه است بلکه حتی رفاه و رشد اقتصادی-سیاسی ایران نیز در گروه همین مقوله وجود دارد، از طرف دیگر در ساحت حکمت دال مرکزی حضور نظامی ایران در منطقه، مقوله صدور انقلاب، دفاع از مظلوم، حفظ حریم اهل بیت و مبارزه با کفر جهانی است.
اگر «کرونا» میان رزمندگان دفاع مقدس شایع می‌شد
حامد افروغ
رفتار رزمندگان اسلام در دفاع مقدس که در بحران‌ها بدون تک‌روی و خودخواهی گوش به فرمان ولایت بودند نشان می‌دهد که اگر آن‌ها به ویروس «کرونا» گرفتار می‌شدند، عمل به توصیه‌های مسئولان مربوطه را طبق اصل ولایت‌پذیری، سرمشق رفتار و واکنش‌های خود قرار می‌دادند.
حاج قاسمی که من می‌شناسم
حجت الاسلام علی شیرازی
در سال ۱۳۷۶ فرمانده نیروی قدس شد؛ در افغانستان حماسه آفرید و بار‌ها تا نزدیک شهادت رفت؛ یک بار در فرودگاه طالبان به زمین نشست؛ زود متوجه شد خلبان اشتباه گرفته است. هواپیما با سرعت از زمین برخاست؛ اما حاج قاسم خم به ابرو نیاورد. ترس را محاصره کرده بود. عاشق شهادت؛ از مرگ سرخ استقبال می‌کرد. در جنگ ۳۳ روزه، چهل روز در لبنان ماند. پابه‌پای سیدحسن نصرالله سوخت و رفت.
به اذعان نخبگان غربی؛ امکان براندازی نظام جمهوری اسلامی وجود ندارد/ حمله به ایران نیازمند ملزوماتی است که وجود ندارد
سردار نایینی در گفتگو با «فرهنگ سدید»:
رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه گفت: آنچه که در دولت‌های مختلف آمریکا مطرح شده و می‌شود از جنس تهدید نظامی و رجزخوانی و لفاظی است و بیشتر از جنس عملیات روانی است؛ اقدام نظامی زمانی انجام می‌شود که الزامات آن فراهم باشد.
در میانه آتش
ناگفته‌های جنگ ۳۳روزه در گفتگوی اختصاصی با سرلشکر حاج قاسم سلیمانی
همین که روی صندلی نشست، گفت بیست سال است که گفتگوی مطبوعاتی انجام نداده؛ با یک محاسبه‌ی سرانگشتی می‌شود از زمانی که فرماندهی سپاه قدس به او واگذار شده است. این بار اما موضوع گفتگو سبب شد تا حاج قاسم به درخواست ما پاسخ مثبت بدهد.
نفوذ ایدئولوژی انقلاب اسلامی در قلب ملت‌ها/ ایران هزینه جنگ برای کشور‌های متجاوز را بسیار بالا برده است
سردار شعبانی در گفتگو با «فرهنگ سدید» مطرح کرد:
عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) گفت که امروز امریکا و متحدانش علاقه‌ای به جنگ با ایران ندارند زیرا اگر شروع کننده جنگ باشند، بی‌شک پایان دهنده آن نیستند و این جنگ خسارات بسیار زیادی برای آن ها خواهد داشت و این کشورها افزایش برد تسلیحات ایران از ۳۰۰۰ متر در کلاشینکف به ۳۰۰۰ کیلومتر در موشک‌های بالستیک ساخت ایران را خوب درک می کنند.