پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

راهبرد - موضوعات گفتمانی
شیعه علوی با عدل و توحید شناخته می‌شود
بررسی نسبت فقه و عدالت در اندیشه شهید مطهری؛
آیا دین مقیاس عدالت است یا عدالت مقیاس دین؟ مقدسی اقتضا می‌کند که بگوییم دین مقیاس عدالت است، اما حقیقت این‌طور نیست. این نظیر آن چیزی است که در باب حسن و قبح عقلی میان متکلمین رایج شد و شیعه و معتزله عدلیه شدند، یعنی عدل را مقیاس دین شمردند نه دین را مقیاس عدل.
رابطه عقلانیت دینی و عدالت
حجت الاسلام و المسلیمن دری در گفتگو با «سدید» تشریح کرد؛
یکی از دلایل لغزش برخی از روشنفکران بدگمانی به شارع بوده و به خاطر همین کاملا به عقل خود رجوع کرده اند. باید به آیات و روایات به مثابه یک معلم نگاه کنیم. سریع نگوییم خلاف عدالت است پس آنرا کنار می‌گذاریم.
درآمدی بر نسبت فقه و عدالت
آیا ولایت بر عدالت تقدم دارد؟!
یکی از عناصری که به تازگی پای آن به این مجموعه از مباحث کشیده است مقوله ولایت و به عبارت دیگر نسبت عدالت و ولایت است؛ البته در این سلسله از مباحث به طور مستقیم قصد ورود به دوگانه عدالت و ولایت را نخواهیم داشت بلکه به مسئله‌ای بسیار شبیه به آن یعنی نسبت فقه و عدالت خواهیم پرداخت.
آپارتاید آمریکایی
گزارش تحلیلی «سدید» از ریشه های اجتماعی و فرهنگی اعتراضات امریکا؛
اختلافات بین دو نژاد سفید و سیاه نه تنها به صورت ساختاری به دلیل نژادشان بوده، بلکه به دلیل سطح زندگی ان‌ها و فرهنگ آمریکایی نیز بوده است.
نمره نامطلوب دولت‌ها در باب عدالت
واکاوی جایگاه عدالت در سیاست‌های ۵ دولت جمهوری اسلامی ایران
«باید اذعان کنیم که در دهه پیشرفت و عدالت، نمره مطلوبی در باب عدالت به دست نیاورده‌ایم.» این اشاره صریح رهبر انقلاب در توصیف وضعیت عدالت اجتماعی در چهل‌ودومین سال انقلاب اسلامی حکایت از آن دارد که علی‌رغم گردش قدرت و حضور نگاه‌های مختلف مدیریتی در حوزه سیاستگذاری و اجرا، آرمان عدالت همچنان آن‌گونه که باید محقق نشده و هنوز راه زیادی تا تحقق آن باقی مانده است.
شهرآشوبِ خیال پرداز
مروری بر مهم‌ترین نظرات سعید حجاریان
کتاب «شاه در شطرنج رندان» نوشته سعید حجاریان دربردارنده مجموعه مقالاتی از نویسنده است که در مجلات مختلف به چاپ رسیده اند؛ اگرچه چندان جدید نیستند، اما کنار هم قرار گرفتن آن‌ها در یک کتاب و انتشار آن در قالب یک مجموعه منسجم به واسطه اهدافی صورت گرفته است؛ به ویژه آن که چاپ این مقالات در قالب کتاب، با توصیه و پیگیری مصطفی ملکیان بوده است.
دولت سازی با کدام رهیافت؟
جعفر حسن خانی
پرسش بنیادین امروز جامعه ما این است که کدام رهیافت می‌تواند در دولت سازی اسلامی موفق باشد؟ برای رسیدن به پاسخ این پرسش باید دوگانه‌هایی را مورد توجه قرار داد و بر این مبنا که چه میزان از این دوگانه‌ها باید مورد توجه قرار گیرد از میان آن‌ها دست به انتخاب زد تا در پس آن رهیافت قابل اتکا برای دولت سازی اسلامی صورت بندی نظری درستی بیابد و حاصل آن کارآمدی نهاد دولت در جامعه ایران باشد.
پرواز به ناکجاآباد
بررسی ادراک سازی رسانه‌های خارجی از مهاجرت ایرانیان
مهاجرت به‌عنوان واژه‌ای پرتکرار، همواره محل بحث محافل اجتماعی بوده و جستجوی این واژه فراخور مناسبت‌های مختلف با افزایش همراه بوده است، به طوری که در آبان ماه ۹۸ به بیشترین حد خود در طول دهه اخیر رسیده است. اما به راستی علت این مسئله چیست و چه عواملی در پشت پرده در تلاش هستند تا کلیدواژه «مهاجرت» را در ذهن ایرانیان برجسته سازند؟
تعصب تعقلی و تعصب تعلقی
یادداشت// محسن سلگی
برخی از مخاطبان و اهل نظر پرسیده‌اند تمایز تعصب تعقلی و تعصب تعلقی را بگویم. این پرسش ناظر به خارج از متنی بود که بر مطلب «تناقضی دیگر از چهره محبوب روشنفکری» نوشته بودم.
بازگشت عقلانی به قران و حدیث
نگاهی به یک دایره المعارف دینی؛
الحیات به دنبال ترسیم مختصات و نقشه راه رسیدن به یک حاکمیت سالم است چرا که هیچ آرمان والایی بدون حاکمیت ارزش‌ها تحقق نمی‌پذیرد و اساسا دین نیز در اصل دعوت به پیریزی یک حاکمیت است.