پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

برای امامی که رهش «(ره)» نشود
محسن سلگی

برای امامی که رهش «(ره)» نشود

در این حال ناشایست اداری و لب‌ریز از ناکسان که نه خبر چندانی از تخصص می‌توان یافت و نه از تعهد و تدین، از امام خمینی (ره) بنویسم. امامی که، چون در حیات نیست، این قلم به عشق او زندگی می‌کند.
۱۲ دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
علیرضا معاف

۱۲ دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین

مواضع دقیق و راهگشای رهبر انقلاب درباره اجرای سهمیه‌بندی بنزین در روز یکشنبه از یک منطق حِکمی و عقلانی قوی برخوردار بود که ضرورت دارد این منطق تبیین شود اول؛ عدم‌تغییر در تصمیمات براثر فشار اعتراض و آشوب؛ دوم؛ اعتباربخشی به ساختار رسمی کشور و قانون؛ سوم؛ مشی مبتنی بر اخلاق، فتوت و جوانمردی، چهارم؛ دسته‌بندی و تفکیک نظرات کارشناسی و مردم معترض؛ پنجم؛ دفاع از ساختار‌های حاکمیتی، نه جزئیات طرح؛ ششم؛ ضرورت حفظ رسمیت دولت مستقر در شرایط فتنه و آشوب؛ هفتم؛ قاعده مشورت و توجه به نظرات مدیران در اداره نظام اسلامی؛ هشتم؛ رفتار‌های چندضلعی و چند منبعی؛ از ضروریات مدیریت و رهبری و...
مروری بر اشغال لانه سیاه؛

هیمنه‌ای که شکست و راه نفوذ را بست

نمایش قدرت انقلاب نوپای ایران، قاطعیت و اقتدار آن در برابر دشمن ازجمله دستاوردهای 13 آبان ماه سال 1358 است که بحمدالله با رشادت‌های جوانان انقلابی و تدابیر رهبری انقلاب اسلامی همچنان پابرجاست و امید است این اقتدار همچنان حفظ‌شده و نفوذ آمریکا و اجانب آن را در سایه معاهدات و توافقنامه‌های بین‌المللی به ملت ایران تحمیل نکند زیرا همان‌طور که رهبری فرمودند: «خواسته‌های امریکا هیچ‌گاه تمامی ندارد» لذا نباید ارزش‌های انقلاب را فدای رابطه با امپراطوری دروغ کرده و راه‌های نفوذ را بازکنیم.
تمدن‌سازی و قرائت حداکثری از دین
فرزاد جهان‌بین

تمدن‌سازی و قرائت حداکثری از دین

چندی پیش و به‌دنبال برگزاری نشستی با موضوع آب و تمدن نوین اسلامی توسط میز تمدنی دفتر تبلیغات اسلامی، دکتر رسول جعفریان در دو مرحله به بهانه پرداختن به موضوع آب، دیدگاه‌هایی را درباره دین و تمدن، علم و دین و... مطرح کردند. به جهت مراقبت از گفتمان تمدن نوین اسلامی و جلوگیری از خلط مباحث، چند نکته را متذکر می‌شوم.
طراحی منطق فرهنگی دولت جوان حزب‌اللهی
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

طراحی منطق فرهنگی دولت جوان حزب‌اللهی

رهبر معظم انقلاب در بخشی از بیانات اخیر خود در دیدار دانشجویان بر این نکته تاکید کردند که «زمینه را برای روی کار آوردن یک دولت جوان و حزب‌اللهی آماده کنید». در گزارش پیش رو تلاش شده است تا منطق فرهنگی دولت جوان حزب اللهی ارائه شود.
راه بازِ خدمت
حجت فاخری

راه بازِ خدمت

چند وقتی است ظاهراً رئیس جمهور متصدی بیان مشکلات و نقص‌هایی شده است که البته عمده آن مربوط به وظایف و عملکرد خود دولت است در همین خصوص در سال گذشته بعداز سخنان آقای روحانی، رهبری بیان داشتند مخاطب عمده باید‌هایی که گفته شد خود رئیس جمهور و همکارانش هستند. در اقدامی مشابه امسال هم رهبر انقلاب اشاره‌ای به سخنان رئیس جمهور داشتند.
رونق تولید و بازسازی فرهنگ اقتصادی
مهدی جمشدی

رونق تولید و بازسازی فرهنگ اقتصادی

براساس نظریۀ اصالت فرهنگ معتقدیم که تمام ساحت‌ها و عرصه‌های زندگی انسان، متناسب با اقتضائات و دلالت‌های امر فرهنگی، صورت‌بندی می‌شوند و این فرهنگ است که باید بنیان و زیربنا به‌شمار آید. به‌این‌ترتیب، می‌توان از موضع و منظر فرهنگ به مسألۀ رونق تولید نگریست و تجویز‌ها و توصیه‌هایی را ساخته‌و‌پرداخته کرد.
وظیفه جوانان انقلابی در رویاروی با مشکلات جاری کشور
حجت فاخری

وظیفه جوانان انقلابی در رویاروی با مشکلات جاری کشور

ابتدای سال ۱۳۹۸ مانند سالیان گذشته با پیام آیت الله خامنه‌ای و اعلام شعار سال «رونقِ تولید» آغاز گردید. ایشان در ضمن فقره‌ای از سخنانشان به صورت ضمنی به این نکته اشاره کردند که شروع فعالیت و حرکت در سال ۱۳۹۸ از همین لحظه باید آغاز گردد و همه تلاش خود را برای تحقق شعار سال باید به کار بگیرند، اگرچه ممکن است عده‌ای هم مشغول به سرگرمی و تفریح فقط باشند!
مواجهه مطلوب با چالش‌های فرهنگی/ بازسازی فرهنگی دوگانه‌های مفهومی امام خامنه‌ای
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

مواجهه مطلوب با چالش‌های فرهنگی/ بازسازی فرهنگی دوگانه‌های مفهومی امام خامنه‌ای

در این مقاله، یازده دوگانه‌ مفهومی متضاد، تحلیل و تفسیر شدند که ناظر به نحوه‌ مواجهه‌ انقلاب با چالش‌های فرهنگی هستند. تأمّلات این مقاله، از جنس مباحث «نظری» و همچنین «راهبردی» بود، به‌این‌صورت‌که هم تاحدّی درباره‌ خاستگاه‌ها و دلایل نظری این دوگانه‌ها سخن گفته شد.
جایگاه جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب
حجت‌الاسلام مهدیان

جایگاه جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب

مخاطب بیانیه‌ی رهبر انقلاب، جوانان بودند. در این بیانیه هر جا که مشکل و معضلی در مسیر انقلاب تبیین شده، حل آن به جوانان سپرده‌شده است و روح اصلی همه‌ی این راه‌حل‌ها که روح اصلی کل این بیانیه نیز هست، «امید» است؛ «امیدِ صادق» که در گفت‌وگو با جوانان، خود را بیشتر به ظهور کشیده و حتی سلام آخر نیز خطاب به جوانان است؛ اما چرا این میزان تأکید بر امید و بر جوانان؟
۱