پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

راهبرد - اندیشه ولایت
آثار هنری به امضای روح الله
نگاهی به زندگی امام خمینی (ره) در اپیزود شعر و هنر و شور
زندگی امام خمینی (ره) به‌غیراز سیاست پر بوده از شعر و هنر و شور؛ مواردی که کمتر به آن‌ها اشاره می‌شود؛ فرصت مغتنمی است تا ضمن مطالعه درباره اندیشه‌ها و آرمان‌های معمار انقلاب، کمی هم با جنبه‌های خانوادگی و شخصی‌تر ایشان آشنا شویم.
امام و امت
تحول در مفاهیم و ساخت دنیای جدید بر پایه فطرت انسانی در درون دنیای مدرن انقلاب اسلامی؛
گذر از چله انقلاب اسلامی و پدیدار شدن نظم سیاسی تثبیت‌شده در کالبد نظام جمهوری اسلامی، فرصتی را فراهم می‌کند تا به سنجش موقعیت آغازین، کنونی و آینده پیشاروی انقلاب اسلامی بپردازیم.
«۹ پیشنهاد عملیاتی» برای جهش تولید
نگاهی به الزامات سیاست‌گذاری اقتصادی جهت تحققِ شعار سال:
به‌تصریح رهبر انقلاب، «تولید» ستون فقرات اقتصاد مقاومتی است. اقتصادی که متکی بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی است و عملیاتی شدن آن در کشور، ضمن به ارمغان آوردن رفاه و رفع مشکلات معیشتی مردم، باعث جلوگیری از خسارت‌آفرینی‌های دشمنان و ضربات‌شان بر پیکره‌ی اقتصاد ملی می‌شود. از سوی دیگر، واقعیت‌های موجود در اقتصاد ایران در زمینه‌ی حمایت از تولید ملی و رشد و رونق آن نشان می‌دهد که کشور از این جهت هنوز به نقطه‌ی قابل قبول نرسیده است لذا حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سال ۱۳۹۹ را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند تا هم مسئولین دولتی و هم عموم ظرفیت‌های نیروی انسانی کشور در جهت تقویت حداکثری تولید نقش‌آفرینی کنند.
برای امامی که رهش «(ره)» نشود
محسن سلگی
در این حال ناشایست اداری و لب‌ریز از ناکسان که نه خبر چندانی از تخصص می‌توان یافت و نه از تعهد و تدین، از امام خمینی (ره) بنویسم. امامی که، چون در حیات نیست، این قلم به عشق او زندگی می‌کند.
۱۲ دلیل بر حکیمانه بودن مواضع رهبر انقلاب در ماجرای سهمیه‌بندی بنزین
علیرضا معاف
مواضع دقیق و راهگشای رهبر انقلاب درباره اجرای سهمیه‌بندی بنزین در روز یکشنبه از یک منطق حِکمی و عقلانی قوی برخوردار بود که ضرورت دارد این منطق تبیین شود اول؛ عدم‌تغییر در تصمیمات براثر فشار اعتراض و آشوب؛ دوم؛ اعتباربخشی به ساختار رسمی کشور و قانون؛ سوم؛ مشی مبتنی بر اخلاق، فتوت و جوانمردی، چهارم؛ دسته‌بندی و تفکیک نظرات کارشناسی و مردم معترض؛ پنجم؛ دفاع از ساختار‌های حاکمیتی، نه جزئیات طرح؛ ششم؛ ضرورت حفظ رسمیت دولت مستقر در شرایط فتنه و آشوب؛ هفتم؛ قاعده مشورت و توجه به نظرات مدیران در اداره نظام اسلامی؛ هشتم؛ رفتار‌های چندضلعی و چند منبعی؛ از ضروریات مدیریت و رهبری و...
مروری بر اشغال لانه سیاه؛
نمایش قدرت انقلاب نوپای ایران، قاطعیت و اقتدار آن در برابر دشمن ازجمله دستاوردهای 13 آبان ماه سال 1358 است که بحمدالله با رشادت‌های جوانان انقلابی و تدابیر رهبری انقلاب اسلامی همچنان پابرجاست و امید است این اقتدار همچنان حفظ‌شده و نفوذ آمریکا و اجانب آن را در سایه معاهدات و توافقنامه‌های بین‌المللی به ملت ایران تحمیل نکند زیرا همان‌طور که رهبری فرمودند: «خواسته‌های امریکا هیچ‌گاه تمامی ندارد» لذا نباید ارزش‌های انقلاب را فدای رابطه با امپراطوری دروغ کرده و راه‌های نفوذ را بازکنیم.
تمدن‌سازی و قرائت حداکثری از دین
فرزاد جهان‌بین
چندی پیش و به‌دنبال برگزاری نشستی با موضوع آب و تمدن نوین اسلامی توسط میز تمدنی دفتر تبلیغات اسلامی، دکتر رسول جعفریان در دو مرحله به بهانه پرداختن به موضوع آب، دیدگاه‌هایی را درباره دین و تمدن، علم و دین و... مطرح کردند. به جهت مراقبت از گفتمان تمدن نوین اسلامی و جلوگیری از خلط مباحث، چند نکته را متذکر می‌شوم.
آشتی آتشی
بازخوانی واکنش امام نسبت به میانجی‌ها در ماجرای تسخیر سفارت
در سیزدهم آبان ماه سال ۱۳۵۸ ه. ش. و در سالگرد روز دانش آموز و روز تبعید امام خمینی از ایران به ترکیه، سفارت آمریکا در تهران به تسخیر دانشجویان پیرو خط امام درآمد. این واقعه که حضرت امام خمینی از آن به عنوان انقلابی بزرگتر از انقلاب نخست یاد کردند پس از آن روی داد که دانشجویان با دریافت خط استکبار و تحلیل روش‌های جاسوسی آمریکا در کشور ایران، در صدد حذف آثار این نماد پلید در جامعه ایران بر آمدند. اسناد به دست آمده از لانه جاسوسی آمریکا در تهران نشانگر این مطلب است که در سفارتخانه‌های آمریکا در جهان واحدی به نام واحد عملیات وجود دارد که رهبری عملیات جاسوسی در کشور‌های محل سفارت را داراست.
طراحی منطق فرهنگی دولت جوان حزب‌اللهی
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد
رهبر معظم انقلاب در بخشی از بیانات اخیر خود در دیدار دانشجویان بر این نکته تاکید کردند که «زمینه را برای روی کار آوردن یک دولت جوان و حزب‌اللهی آماده کنید». در گزارش پیش رو تلاش شده است تا منطق فرهنگی دولت جوان حزب اللهی ارائه شود.