پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

-
مروری بر ابعاد مناظره ناصر رفیعی و حسن آقامیری در لایو اینستاگرام
انصاف نیست اگر تاثیر خبر مناظره ناصر رفیعی با حسن آقامیری در فضای مجازی را با عبارتی غیر از «ترکیدن توپ خبر» توصیف کنیم. نزدیک ۵۰ هزار مخاطب آنلاین در لایو اینستاگرام این مناظره و دو روز، بالا ماندن هشتگ «رفیعی-آقامیری» در توییتر را نشانه‌ای از کدام اتفاقات باید دانست؟
این روز‌ها مسابقه جذاب و دیدنی «شهروند مافیا» از شبکه سلامت صداوسیما در حال پخش است. بازی جذاب که بسیاری از جوانان را ترغیب کرده تا در کافه‌ها و دورهمی‌های خانوادگی، دو تیم شهروند و مافیا را تشکیل داده و به بازی بپردازند.
استاد سید محمدمهدی میرباقری:
رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت نیمه‌ی شعبانِ امسال و با اشاره به مشکلاتی که به‌خاطر کرونا برای برخی مردم پیش آمده، فرمودند: «ماه رمضان، ماه انفاق و ایثار و کمک به مستمندان است؛ چه خوب است که یک رزمایش گسترده‌ای در کشور به وجود بیاید برای مواسات و همدلی و کمک مؤمنانه به نیازمندان و فقرا که این اگر اتّفاق بیفتد، خاطره‌ی خوشی را از امسال، در ذهنها خواهد گذاشت.»
متن و ترجمه؛
خواندن دعای جوشن کبیر در کنار دیگر اعمال شب‌های قدر پرفضیلت است و بازخوانی آن در هر سه شب نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم سفارش شده است.
دعای شب‌های نوزدهم، بیست‌ویکم و بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان
یقیناً که فرصت ماه رمضان فرصتی استثنایی است که اگر انسان‌ها وارد این سفره کریمانه بشوند می‌تواند از برکات الهی استفاده کند و هرکس که از این سفره غافل بماند از آن بی‌بهره می‌شود. اما اعمال شب قدر به چه صورت است؟
درباره رمان «توطئه در شهرک» که اثری برای مخاطب نوجوان است
«توطئه در شهرک» اثری با این خصوصیات است؛ رمانی برای مخاطب نوجوان که توسط علی آقاغفار نوشته شده و قصه‌ای جاسوسی-معمایی دار؛ جنس روایت آقاغفار در این کتاب، بشدت تصویری است.
بحث‌ها بر سر مزایا و تبعات فیلتر اینستاگرام بالا گرفت؛
لایوهای پر بازدید تعدادی از شاخ های فاسد مجازی موجی از حاشیه را در فضای رسانه ای کشورمان ایجاد کرده است و برخی معتقدند که باید از این فرصت استفاده کرد و پرونده اینستاگرام را از طریق فیلترینگ برای همیشه بست اما در مقابل این گروه برخی دیگر مخالف مسدود سازی این شبکه اجتماعی هستند و معتقدند که فیلترینگ اینستاگرام تبعات منفی بیشتری برای جامعه ما دارد.
آیا فیلم‌های روی پرده قرار است در فضای اینترنت دیده شوند؟
سینما‌ها تعطیل است؛ نه‌تن‌ها در ایران که در همه کشور‌های درگیر کرونا. اکران فیلم‌های مهم‌ترین کمپانی‌های فیلمسازی یکی پس از دیگری به تعویق می‌افتد. برخی دیگر از کمپانی‌های فیلمسازی گفته‌اند هیچ چشم‌اندازی برای اکران فیلم‌های‌شان ندارند. در ایران هم از آغاز شیوع ویروس کرونا سینما‌ها تعطیل اعلام شد.