پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

فرهنگی شدن ویروس‌کرونا
دکتر فرشاد مهدی پور

فرهنگی شدن ویروس‌کرونا

 گودزیلای کرونا از شرق عالم سربرآورده و هفته‌ای است که ایران را زیر ضربه گرفته؛ هراس اجتماعی فراگیر از این بیماری ویروسیِ ویروسی شده را می‌توان در تعداد اشخاص ماسک زده، چشمان نگران مسافران مترو دید.
فرصت‌های ماه رجب را دریابیم!
اعمال و مستحبات ماه رجب

فرصت‌های ماه رجب را دریابیم!

ماه رجب از شرافت بالایی برخوردار بوده و فرصتی برای خودسازی است. معمولا افراد از اول ماه رجب چله می‌گیرند و وجود و باطن خود را با استغفار پاکیزه کرده و خود را آماده مهمانی خدا می‌کنند.
سینما چگونه به هجو کشیده شد
واکاوی پرفروش‌شدن فیلم‌های سخیف طنز در سینمای ایران

سینما چگونه به هجو کشیده شد

مطرب، هزارپا، رحمان‌۱۴۰۰، تگزاس، نهنگ عنبر، من سالوادر نیستم و... ممکن است برخی از این فیلم‌ها را دیده باشید یا حداقل نام‌شان به گوش‌تان خورده باشد. این‌ها بخشی از پرفروش‌ترین کمدی‌های سینمای ایران هستند. فیلم‌های کمدی سینمای ایران به نسبت فیلم‌های دیگر موفقیت بیشتری در گیشه داشته و دارند و رقم‌های فروش‌شان گواه این موضوع است. فیلم‌هایی که به زعم بسیاری از تهیه کنندگان و سالن‌داران توانستند رونق بسیار خوبی را به سینما‌ها برگردانند و شاید گفتن این جمله که فیلم‌های کمدی تا حد زیادی توانسته اند از افت مخاطب سینما جلوگیری کنند، بی‌راه نباشد.
دردسر‌های بزرگ تک فرزندی در جامعه و خانواده
هدیه‌ای آسمانی از جنس فرزند خوب

دردسر‌های بزرگ تک فرزندی در جامعه و خانواده

باید به این موضوع توجه داشته باشیم فرزندی که تنها بزرگ می‌شود، نه خواهر و نه برادری خواهد داشت و نه فرزندانش صاحب عمو، عمه، خاله، دایی خواهند شد، پسر عمو، پسر دایی، ... به یک افسانه تبدیل خواهد شد، این در حالی است که در دهه‌های شصت گستردگی این موضوع موجب الفت و انسجام روابط فامیلی فراوانی شده بود، هم بازی‌های دوران کودکی احساس قرابت و نزدیکی در بزرگسالی داشتند و این پیوند‌های اجتماعی آثار و برکات فراوانی از جنس صله رحم را برای خانواده‌ها به دنبال داشت.
کسی بر فیلم‌های جشنواره فجر نظارت نمی‌کند؟! / ترویج دخانیات با ژست روشنفکری

کسی بر فیلم‌های جشنواره فجر نظارت نمی‌کند؟! / ترویج دخانیات با ژست روشنفکری

با گذشت چند روز از برگزاری جشنواره فجر، حاشیه‌های این جشنواره ادامه دارد، نمایش بی باکانه مصرف مواد مخدر و دخانیات در فیلم‌های سینمایی و سایر آثار بصری می‌تواند آفت بزرگی برای هنر ایران به شمار برود. این آفت در ابعاد گسترده‌ای در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر دیده شد.
رسانه‌ها در برابر کرونا
گزارشی از پیوست رسانه‌ای مدیریت بحران در بحران کرونا در ایران

رسانه‌ها در برابر کرونا

کرونا به ایران رسید؛ دقیقا دو شب قبل از انتخابات مجلس شورای اسلامی. همین باعث شد برخی سوگیری‌های رسانه‌ای این ماجرا با یکدیگر تداخل پیدا کنند و در خلأ رسانه‌ای که به‌طور دقیق و متمرکز اطلاع‌رسانی کند، جریان به دست رسانه‌های خارج کشور و البته کانال‌های مجازی بی‌نام و نشان بیفتد. البته از دو روز گذشته فضای اطلاع‌رسانی بهبود پیدا کرده است. در این گزارش به این مساله می‌پردازیم که در این بحران، نگاه رسانه‌ای به ماجرای کرونا چگونه بود.
فعالیت‌های فرهنگی امام هادی (ع) (بخش اول)

فعالیت‌های فرهنگی امام هادی (ع) (بخش اول)

در دوران امام هادی (ع) مکتب‏های عقیدتی گوناگونی، چون (معتزله و اشاعره) گسترش یافته و پراکندگی آرای فراوانی در سطح فرهنگی جامعه پدید آمده بود. امام با همه این مکاتب مبارزه کردند، آنحضرت با موضعی صریح و جدی، ضمن برائت و دوری جستن از آنان، به دیگران هم امر به برائت جستن می‌کردند.