پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

-
یادداشت// سجاد هوشمندی
«آسیه» در لغت‌نامه دهخدا، زن اندوهگین معنا شده و این معنا به طرزی شگرف با حادثه‌ای که چندی پیش در منطقه فدک کرمانشاه رخ داد و طی آن بانویی به نام آسیه پناهی جان خود را از دست داد عجین شده است.
یادداشت// سیدمصطفی محقق‌داماد
ماجرای قتل دختر نوجوان تالشی توسط پدرش در شبکه‌های اجتماعی با بازتاب‌های گسترده‌ای مواجه شده است. خبر این است: رومینا دختر ۱۴ ساله تالشی به دلیل فرار با دوست پسرش به شکل فجیعی با داس توسط پدرش در خواب به قتل رسید. قاتل پس از ارتکاب جرم توسط پلیس دستگیر شد. خبرنگار روزنامه ایران با انتشار عکسی نوشته است: با افتخار اسم همه مردان فامیل را در اعلامیه تحریم نوشته‌اند. چون لکه ننگ را پاک کرده‌اند و حالا می‌توانند مردی‌شان را فریاد بزنند!»
دکتر کدخدایی:
سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه حکم حکومتی یا استیذان به عنوان آخرین راهکار باید باشد، گفت: اگر این کم‌کاری‌ها جبران بشود و در زمان مقرر وظایف خودمان را انجام بدهیم، استفاده از حکم حکومتی هم به حداقل می‌رسد.
در نشست تخصصی «شورای نگهبان و مبارزه با فساد» مطرح شد
نشست تخصصی «شورای نگهبان و مبارزه با فساد» سه‌شنبه ۸ مردادماه ۹۸، در سالن همایش‌های سازمان تبلیغات اسلامی قم، با محوریت نقد و بررسی کارنامه شورای نگهبان برگزار شد.
عماد نجار
موضوع معامله قرن خیانتی است بس بزرگ که از دیدگاه ژرف‌اندیش حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آن‌چنان با اهمیت است که ایشان فرمودند: امسال راهپیمایی روز قدس از اهمیت بیشتری برخوردار است و حضور مردم در راهپیمایی جهانی روز قدس را مهم‌تر از گذشته دانستند.
مهدی جشمیدی
اقدام نابخردانه آمریکایی صهیونیستی در قرار دادن نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سیاه تروریست نشانگر حقایقی است که در چهل سال گذشته با اخلاص پاسداران در تحقق اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی به سرانجام رسیده است و البته این اقدام امر جدیدی نیست.
علی بهادری جهرمی
سند بودجه سال 1398 بجای آنكه در متن بررسی كارشناسی و تخصصی بدنه­ ی علمی كشور قرارگيرد، متأسفانه مطابق روال معمول‌ در حاشیه سایر جریانات سیاسی و رسانه ­ای قرار گرفت ولی ۲۰ نکته اساسی درباره این بودجه از اهمیت اساسی برخوردار است.
محمد صادق فراهانی
با نگاهی گذرا به لایحه‌ بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور می‌توان به سادگی دریافت که حدود ۱۲۰۰ هزار میلیارد از ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه‌ کل کشور به شرکت‌های دولتی اختصاص یافته است. رقمی بیش از ۷۰ درصد کل بودجه‌ سالانه‌ کشور!
دکتر مهدی جمشیدی
پیام حکیمانه و امیدوارانه حضرت امام خامنه‌ای به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، منشوری بی بدیل است در توصیف عالمانه دست آورد‌های چهل ساله انقلاب اسلامی و ریل گذاری مدبرانه و عالمانه برای افق چهل سال آینده است که برای تحقق این منشور نکاتی ضروری است.
دکتر مهدی جمشیدی
اولین حرکت انقلابی دانشجویان پیرو خط امام در مقابله با زیاده خواهی‌های نظام سلطه در تسخیر لانه جاسوسی معلوم شد که این نهضت به اصطلاح آزادی دل در گروی مطامع دشمنان این ملت دارد و فرار را بر قرار ترجیح دادند (استعفای دولت موقت) و بر اساس همین آمال آن‌ها بود که در ادامه اقدامات آن جریان غربگرا حضرت امام نامه تاریخی خود را به وزیر وقت کشور نوشتند.