پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

آیین و اندیشه - فرق
عرفان‌های نوظهور عموما زاییده سیاست هستند/ هندوییسم کی و چگونه تشکیل شد؟
بررسی چگونگی شکل گری جریان‌های معنوی نوظهور در بستر تاریخ در گفتگو با حجت الاسلام عرب
نویسنده کتاب بی‌نقاب گفت که نظام سلطه برای سلطه‌طلبی خود از خلأ معنویت استفاده می‌کند؛ از همین رو فرقه‌ای تأسیس می‌کند که آموزه‌های نظام سلطه را تبلیغ کند؛ برای نمونه زمانی که فرآیند استعمار هند آغاز شد، مهمترین مانع بر سر استعمار بریتانیا و سایر استعمارها، حاکمیت مرکزی مسلمانان و دین اسلام بود بدین منظور سیاست بریتانیا بر این اساس قرار گرفت که پیروان هندو را در مقابل آن‌ها تقویت شود؛ تا پیش از ورود انگلستان به هند آیینی به نام هندوییسم وجود نداشت؛ و این اسم در دنیا نبود.
پدیده‌ای عجیب و نوظهور در صنعت مد
استایل‌های محرمی از کجا سر و کله‌شان پیدا شد؟
شاید نوع پوشش مراسمات عزاداری یا نحوه برگزاری مراسم در برخی نقاط دنیا آن هم به صورت استثنائی متفاوت باشد، اما اصل بر این است که فرد غم‌دیده ناراحت است و یا دست‌کم به احترام غم دیگران خود را ناراحت نشان می‌دهد، از آن ‌طرف این یک اصل بدیهی و پذیرفته شده در مناسبات اجتماعی است که فرد غم‌ زده خود را نمی‌آراید. عدم آرایش و پیرایش در فرهنگ ایرانی و اسلامی برای مدت‌ها به نشانه عزاداری، نشانه احترام به فردى است که از دنیا رفته است.
تعیین مجازات برای مروجین فرقه و گروه‌های ضاله در مجلس شورای اسلامی
لزوم وضع قوانین مقابله با فرق و جریان‌های انحرافی
عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه در شرایط کنونی کشور با خلاء های قانونی مقابله با فرق و جریان های انحرافی مواجه هستیم، بر لزوم برخورد قانونی و قضائی با این گونه از جرائم در مجلس شورای اسلامی خبر داد.
نقدی بر سبک و محتوای شعری برخی مداحان
اشعار سخیف مداحانی که انسان را شوکه می‌کند!
با فرارسیدن محرم و برپایی هیئت‌های عزاداری، مداحان به ‌دنبال انتخاب اشعار عاشورایی برای ارائه در مجالس هستند، اما آنچه در این ‌سال‌ها آزاردهنده شده، خواندن اشعار سبک و سطح پایین توسط برخی مداحان در این محافل است که برخی از این اشعار آن چنان سخیف است که انسان را شوکه می‌کند.
سریال تناقض گویی‌های قطب سالخورده دراویش نعمت اللهی گنابادی
هواخوري روزانه «نورعلي تابنده» در «حصر»
چندی پیش قطب سالخورده دراویش نعمت اللهی گنابادی در سخنرانی هایش به طور ضمنی به «حصر» خود اشاره کرده بودند در حالی که هفته گذشته سفر یک روزه ای به اطراف تهران داشت و هم اکنون به شهر بیدخت گناباد رفته اند.
تغيير تاكتيكي افراطيون؛ از «حصر» به «تبعيد»
تجمع اعتراض آمیز مردم گناباد به سفر قطب فرقه دروایش نعمت اللهی به گناباد
بار دیگر مردم همیشه در صحنه گناباد با حضور به موقع در صحنه؛ سعی در مقابله با اهداف مورد نظر فرقه ضاله دراویش را دارند.
شیعه انقلابی یا تشیع انگلیسی!
مسلم منفرد
اخبار روزهای گذشته را که مرور می کردم ناگهان تیتر خبری توجهم را جلب کرد: "دیدار سخنگوی جنبش انصارالله یمن با رهبر انقلاب اسلامی"؛ سخنان سخنگوی جنبش انصار الله یمن در مورد ولایت فقیه و عشق و اعتقاد ایشان به رهبر تنها نظام شیعی جهان را که خواندم، با خود گفتم اگر محمد عبدالسلام و مجاهدان یمنی شیعه هستند پس کسانی که در لباس تشیع و روحانیت و در خاستگاه تنها انقلاب شیعی جهان، دست به توهین به ولایت فقیه و تخریب این نظام مقدس می زنند چگونه می توانند نام شیعه به خود دهند؟