اخبار رسانه
ارزیابی ناشران از نمایشگاه کتاب سی‌ودوم؛

نمره نمایشگاه کتاب چند بود؟! / ناشران: برنامه‌ریزی نمایشگاه افت کرده بود اما کیفیت مخاطبان بالاتر رفته بود

امسال نمایشگاه کتاب علاوه بر حواشی زیادش درگیر مسأله اقتصادی هم بود. بسیاری از مردم به‌دلیل قدرت خرید کم ناچار می‌شدند بین کتاب‌ها دست به انتخاب بزنند و این باعث می‌شد ناشران هم در بحث فروش دچار مشکلات شوند. در گفت‌وگویی کوتاه، با تعدادی از ناشران درباره ارزیابی‌شان از نمایشگاه کتاب صحبت کردیم و از آن‌ها خواستیم به نمایشگاه کتاب در همه ابعاد از یک تا ده نمره بدهند.
شاعر جوان انقلاب، با زبانی امروزی از عهدی ازلی سخن می‌گوید

اهل امروزم، ولی دردی که دارم تازه نیست/ سامانی، شاعری جوان که پخته شعر می‌گوید

نام سجاد سامانی هشت سال پیش با شعرخوانی‌اش در محضر رهبری سر زبان‌ها افتاد. غزل او قوت بیشتری از هم‌سن و سالانش داشت. لحن رندانه آن غزل نوید تولد شاعری نازک‌خیال را در قبیله شعرای انقلاب می‌داد؛ شاعری که واژه‌های معاصر شعرش از بلای عصریت مصون بود. سامانی خود به اقتضائات تمدن جدید آگاه است و به تنگنا‌های عصر صنعت توجه دارد. او می‌داند که لحظه شاعرانه در جهان ما به سختی پیدا می‌شود.
گزارش «فرهنگ سدید» از تازه‌های نشر سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

کتاب‌هایی که برای اولین بار در نمایشگاه عرضه می‌شود/ از چاپ کتاب افسران جنگ نرم تا ابوالحسن بنی­ صدر

سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ۴ اردیبهشت با حضور ۳۲۰۰ ناشر و ۴۴۰ هزار عنوان کتاب رسما کار خود را آغاز کرد و کتابهایی برای اولین بار در نمایشگاه بین المللی کتاب عرضه شد.
گزارش تفصیلی «فرهنگ سدید» از سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب به بهانه برگزاری سی‌ودومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

در نمایشگاه کتاب سال ۹۷ تهران چه گذشت؟ / روند دنباله‌دار عدم حضور رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه و اختتامیه نمایشگاه کتاب! / سیر نزولی حضور ناشران خارجی به سی‌ودومین نمایشگاه هم می‌رسد؟!

با توجه به اینکه لازم است تا نقاط قوت و ضعف هردوره از نمایشگاه کتاب بررسی و عرضه شود تا در دوره بعد شاهد تقویت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف باشیم، گزارش پیش‌رو، نگاهی اجمالی و در عین حال کامل به برگزاری سی‌ویکمین دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران دارد.
با حضور شاعران برجسته برگزار خواهد شد

رونمایی از کتاب فاتحه در موزه‌ی هنر‌های دینی امام علی (ع)

کتاب «فاتحه» شامل مجموعه غزل‌های امیر تیموری به‌تازگی توسط نشر نزدیک‌تر منتشر شده است. قرار است کتاب فاتحه پنج‌شنبه ۲۹ فروردین ماه، ساعت ۱۶ در موزه‌ی هنر‌های دینی امام علی (ع) توسط شاعرین و مخاطبین کتاب رونمایی شود. مراسم با حضور مرتضی امیری اسفندقه و حامد عسگری و با شعرخوانی شاعرین جوان برگزار خواهد شد.
سه تن از کارشناسان از رسالت‌های هنر انقلاب اسلامی گفتند

هنر بعد از انقلاب جریان ساز شد/ غفلت از ابزار هنر در بسط فرهنگ انقلاب

به مناسبت هفته «هنر انقلاب اسلامی» با سه تن از فعالان عرصه هنر در خصوص تبیین ابعاد انقلابی عمل کردن هنرمندان گفت و گویی صورت گرفته است که در متن زیر تقدیم می‌شود.
رجبی دبیر علمی نمایشگاه نقاشی انقلاب هنر:

پژوهش درباره هنر انقلاب مغفول مانده/ پس از شعر، هنر‌های تجسمی انقلاب را تجلی داده است

محمدعلی رجبی دوانی دبیر علمی نمایشگاه نقاشی «انقلابِ هنر» این نمایشگاه را آغازی بر فعالیت‌های پژوهشی در حوزه هنر انقلاب اسلامی دانست.
برگزیده جایزه ادبی‎جلال‌:

«چتربازی در امواج» را در نمایشگاه کتاب رونمایی می‌کنم/ برخی ناشران طمع‎کار شده‌اند؛ زبان گلایه نداریم

محمدعلی گودینی گفت: ناشران ما کار خوب را تبلیغ کنند نه اینکه روی هر کتابی سرمایه گذاری کنند؛ گاه اینقدر کتاب و نویسنده‌ای را بزرگ می کنند که خود او هم میترسد دیگر دست به کتابی ببرد.
«فرهنگ سدید» به بهانه روز هنر انقلاب اسلامی گزارش می‌دهد

استقلال هنری، ضرورت وجودی هنر انقلاب اسلامی/ آبشخور فعلی تعلیم و تربیت، هنرجو‌ها را به تولیدات دگر اغیار فرهنگی سوق می‌دهد

آنچه در گزارش پیش رو خواهید خواند در باب استقلال هنری بیان شده، سه بخش اول معطوف به مقوله‌ای به‌نام هنر، یعنی مرتبط به چیستی مبانی و ذات هنر، بخشی از آن با فاعلِ فعلِ هنری و هنرمند است، و بخش دیگر به فعل هنرمند تحت عنوان اثر هنری، مرتبط می‌شود. در گام پایانی نیز به بعدچهارمی خواهیم پرداخت که می‌تواند این چرخه را کامل کند. تمام آنچه را که هنر نامیده می‌شود و فعل و انفعالات مرتبط با این عرصه، بدون توجه به این بعد چهارم ابترخواهد ماند.
یک فیلم ضد ایرانی در امریکا اکران می‌شود

روایت اسرائیلی از اختلال در فناوری هسته‌ای ایران روی پرده سینما

فیلم سینمایی «مأمور مخفی» که یک تریلر جاسوسی است، به زودی در سینما‌های ایالات متحده اکران می‌شود تا باز هم آثار سینمایی ضدایرانی در امریکا مورد حمایت قرار گیرد.
۲