اخبار رسانه
کارشناس فضای مجازی در مصاحبه با سایت «فرهنگ سدید»:

اقدامات خوبی در جهت آموزش سواد رسانه‌ای در کشور مشاهده نمی‌کنیم

کارشناس فضای مجازی گفت: فضای فعلی نه بانی درست‌وحسابی دارد و نه فعالیت قابل‌توجهی در آن انجام می‌شود. به نظر بنده در مرتبه اول، تا آموزش و پرورش و صدا سیما به معنی واقعی کلمه، پای‌کار نیایند، یقیناً اتفاق خاصی را نمی‌توانیم درزمینه سواد رسانه‌ای داشته باشیم.

آدرس غلط به نام"شکست فیلترینگ"

اکنون فضای مجازی به محیطی آزاد برای حضور کم هزینه‌ فراغتی کودک و نوجوان تبدیل شده و مداخله‌ی این ابررسانه‌ مدرن در تربیت فرزندان بر کارکردهای سنتی خانواده، مدرسه و جامعه سایه انداخته است.
پرونده ویژه «فرهنگ سدید» درباره رفتار متناقض برخی از رسانه‌ها در مواجهه با مفاسد اقتصادی- (۸)

نقوی حسینی: برخورداری برخی از مفسدان اقتصادی از امتیاز نشریه و روزنامه/ هدف از تطهیر مفاسد اقتصادی، بازگشت دوباره آن‌ها به چرخه اقتصاد است/ سیستم بانکی شفافی نداریم/ یکی از اهداف و آرمان‌های انقلاب اسلامی استقلال اقتصادی بود/ عامل اصلی فساد و رانت در اقتصاد کشور، رسوخ مدیران غرب‌گرا است

نقوی حسینی گفت: معمولاً فساد اقتصادی پشتوانه رسانه‌ای دارد. وقتی دنبال می‌کنیم کانون‌های فساد اقتصادی را مشاهده می‌کنیم که یک رسانه‌های پرقدرت پشت آن است و از آن‌ها حمایت می‌کند.
دبیرکمیته فضای مجازی انجمن علمی حوزه های علمیه در گفت‌وگو با «فرهنگ سدید»:

چرا در فضای مجازی استاندارد، کنترل و مهارتی برای کسب موجود نیست/مدیریت فضای مجازی نیاز به یک انقلاب دارد/ در حوزه سواد رسانه ای، انرژی فعالان صرف تعارض گفتمانی می‌شود

دبیرکمیته فضای مجازی انجمن علمی حوزه های علمیه گفت: اگر بخواهیم یک اتومبیلی بخریم، حتماً باید قبل از رانندگی گواهینامه آن را کسب کنیم کارت ماشین و معاینه فنی را دریافت کنیم و بعد از آن به رانندگی بپردازیم، یعنی رانندگی یک اسباب و لوازمی دارد که باید کسب و تهیه شود چرا در فضای مجازی استاندارد، کنترل و مهارتی برای کسب موجود نیست.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

مقایسه تاثیرات رسانه و فضای مجازی با سلاح های شیمیایی

براساس پژوهش های انجام شده بمب شمیایی سلاحی برای کشتن، وارد کردن صدمات جدی و یا ایجاد انواع معلولیت ها است. این سلاح‌ها بر اساس اثرات مختلفی که بر بدن افراد می گذارد.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

وضعیت مطبوعات، قبل و بعد از انقلاب اسلامی/ امام خمینی (ره) به دنبال شکست انحصار امپریالیسم رسانه‌ای و هویت بخشی به سبک رسانه‌ای جدید بود/ مطبوعات باید یک مدرسه سیار باشند

در سال‌های ۵۶ و ۵۷ که اوج نهضت انقلابی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) بود، مطبوعات که پس از یک دوره تعطیلی، به آزادی نسبی رسیده بودند، به ویژه در دوره شریف امامی، ازهاری و بختیار در جعل حوادث و اخبار و منفی جلوه دادن اقدامات انقلابی و بزرگ کردن اهداف رژیم پهلوی کوشا شدند، همچنین نقش مطبوعات وابسته در این دوره افزون‌تر است. با تعطیلی مطبوعات در دوره ازهاری و با روی کار آمدن بختیار و با رونق کار انقلابی ها، مطبوعات نقش تهاجمی تری نسبت به مردم ایفا کردند.
حقوق بشر و آزادی بیان آمریکایی!

مجری و خبرنگار «پرس‌تی‌وی» در آمریکا بازداشت شد

شبکه «پرس‌تی‌وی» گزارش داد، «مرضیه هاشمی» مجری مسلمان آمریکایی این شبکه که برای دیدار با خانواده خود به این کشور رفته بود، در فرودگاه «سنت‌لوئیز» بازداشت و به زندانی در پایتخت این کشور منتقل شده است.
پرونده ویژه «فرهنگ سدید» درباره رفتار متناقض برخی از رسانه‌ها در مواجهه با مفاسد اقتصادی- (۷)

رحمانیان: فردی که محکوم شده است نباید فرصتی پیدا کند تا کارهای گذشته خود را انجام دهد و وارد قدرت شود/ اگر در جامعه‌ای نتوان عیب‌ها را شمرد، آن جامعه فاسد است/تصمیم‌گیری مسئولان در اتاق‌های شیشه‌ای و شفاف، راه برون‌رفت از فساد/ در دنیا رسانه‌هایی که فساد را افشا می‌کنند، امتیاز می‌گیرند/ اگر می‌خواهیم با فساد مبارزه جدی شود باید رسانه‌های مستقل و آزاد باشند/ما اعتقاد نداریم که آقای کرباسچی فاسد بوده!!!

رحمانیان گفت: زمانی که جامعه به سمتی می‌رود که آدم‌های فاسد در آن برجسته می‌شوند؛ در حقیقت تجلی یک جامعه افراد سالم آن هستند و اگر جای آنکه چهره افراد سالم نمایان شود، چهره افراد ناسالم متجلی شود، یک سلسله آموزش غیررسمی و غیر نهادی صورت می‌گیرد.
پرونده ویژه درباره رفتار متناقض برخی از رسانه‌ها در مواجهه با مفاسد اقتصادی- (۶)

نوباوه: رسانه وابسته به دولت، فکر حقوق ملت نیست/ برخی از رسانه‌ها شرایط تطهیر مفسدین را آماده می‌کنند/ دسترسی عده‌ای به اطلاعات دولتی، ایجاد فساد می‌کند

نوباوه گفت: رسانه به‌طور علنی نمی‌تواند مفسدین را تطهیر بکند لیکن شرایط را برای آن آماده می‌کند. خود رسانه در واقع نمی‌تواند این کار را انجام دهد بلکه رسانه یک وسیله است و تصمیمات در جای دیگری گرفته می‌شود. رسانه‌های دولتی به حقوق ملت فکر نمی‌کنند بلکه دولتی فکر می‌کنند تا این‌که کارگزار خود راضی نگه دارند.
پرونده ویژه «فرهنگ سدید» درباره رفتار متناقض برخی از رسانه‌ها در مواجهه با مفاسد اقتصادی- (۵)

ندیمی: مجلس ۲۹۰ نفر بودجه نویس دارد که به‌جای اهداف جهانی و ملی، اهداف محلی را دنبال می‌کنند/ بزک مفسدین اقتصادی در برخی از رسانه‌ها یا بُعد اعتقادی دارد یا به هزینه‌ها و درآمد‌ها برمی‌گردد/ رسانه خرج دارد که اگر با اقبال مردمی، از لحاظ مالی تامین نشود، تبدیل به انتشاردهنده انحراف می‌شود

ندیمی گفت: رسانه‌ها باید چند ویژگی داشته باشند تا قابل‌اعتماد شوند، اولاً علم رسانه‌ای بدانند یعنی ممکن است بسیار افراد قلم‌زن و تحلیل‌گر در بعضی از رسانه‌ها حتی اطلاعات اولیه را نداشته باشند و بنا به دلایل متفاوت دیگر وارد این عرصه شده باشند.دومین مورد اینکه فرد قصد مبارزه با موضوع رانت و فساد را داشته باشد.
۲