اخبار رسانه
محمد صرفی

«جان لوکاره» ما کجاست؟

سریال گاندو را می‌توان یکی از جنجالی‌ترین سریال‌های تاریخ صدا و سیما دانست. حجم و کیفیت واکنش‌ها و جنجال‌های مرتبط با این سریال غیرمنتظره نبود، تا جایی که پای آن به جلسه هیئت دولت نیز کشیده شد و واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور پس از این جلسه و در جمع خبرنگاران بطور مفصل سریال را نواخت.
سخنان حسن یوسف‌زاده پیرامون سواد رسانه در دیدار رهبر انقلاب

نقش حوزه علمیه در فضای مجازی

حجت‌الاسلام حسن یوسف‌زاده، دکترای ارتباطات و عضو هیأت علمی جامعة المصطفی و فعال عرصه رسانه درباره موضوع «نقش حوزه علمیه در فضای مجازی» به ایراد سخن پرداخت که متن کامل آن به شرح زیر است:
عضو شورای تألیف کتاب درسی «تفکر و سواد رسانه‌ای» در گفتگو با «فرهنگ سدید»:

سواد رسانه‌ای لزوما به معنای مصون سازی نیست/ در حوزه حکمرانی فضای مجازی ضعف جدی داریم

حق پناه: ضعف جدی در حوزه فضای مجازی و سواد رسانه کشور، در لایه تصمیم سازان و سیاست‌گذاران است. خیانت‌ها و غفلت‌های جدی در این میان وجود دارد که ناشی از عدم درک درست از فضای مجازی است. متأسفانه افراد تصمیم‌ساز هنوز فضای مجازی را متناظر با یک نوع رسانه مثل دیگر رسانه‌ها می‌دانند. یعنی درکشان از فضای مجازی وب است.
اطلاعیه شماره ۲ «نهضت ملی کردن فناوری اطلاعات و ارتباطات»

وزارت ارتباطات، مدیریت و حاکمیت فضای مجازی کشور را به دشمنان ملت ایران تفویض کرده است

«نهضت ملی کردن فناوری اطلاعات و ارتباطات» در بیانیه شماره ۲ خود نوشت: نقض حاکمیت ملی و دست اندازی سازمان‌های مخوف استعمارگر صهیونیستی به حیطه مدیریت کشور و شرم آورتر از آن شکستن حریم خصوصی ایرانیان و ورود اجانب به گوشی‌های تلفن همراه و حذف و اضافه موارد دلخواه دولت‌های متجاوز عمق آسیب پذیری کشور از مدیریت بیگانگان بر شبکه‌های ارتباطی ایران را آشکار ساخت.
معرفی کتاب سواد رسانه‌ای/ (۱)

«رسانه یا والدین دیگر» کمتر از هجده ماه به چاپ شانزدهم رسید

کتاب «رسانه یا والدین دیگر» به قلم ابراهیم مهرانی تالیف شده و با پشتوانه مطالعه، تحقیق، همچنین تجربه کاری مولف در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، به عنوان کارشناس آسیب‌های اجتماعی و مربی آموزش همگانی تدوین شده که نتیجه و چکیده تجربیات نویسنده از خلال بررسی پرونده‌های گوناگون و مصاحبه بزه‌دیدگان و متهمان به دست آمده است.
گزارش «فرهنگ سدید» درباره بهره برداری صهیونیست از رسانه/ (۳)

سد رسانه‌های مقاومت مقابل اشتهای صهیونیست‌ها در نفوذ رسانه‌ای

با سیری در نفوذ و تسلط یهود بر رسانه‌های جهان طی دو قرن اخیر به راحتی می‌توان درک کرد که صهیونیست بین الملل در پی تسلط و تحت کنترل گرفتن تمامی رسانه‌های جهان بوده و با این اقدام اهداف بزرگی را پایه ریزی می‌کند، اما در این میان برخی از ملت‌های آزاد اندیش بدون توجه به انواع محدودیت‌ها در امکانات مادی و معنوی و هجمه‌های تبلیغی صهیونیست بین الملل در برابر این ویروس نابود کننده ملت‌ها قد برافراشتند.
گزارش «فرهنگ سدید» درباره بهره برداری صهیونیست از رسانه/ (۲)

ظرفیت رسانه‌های صهیونیست در خدمت ترویج و تثبیت فریبکاری

صهیونیست ها همواره تلاش بسیار زیادی در تحریف تاریخ ادیان و ساخت داستان‌های دروغین درباره پیامبران الهی دارند به طوری که پیامبران دین یهود نیز از این امر مستثنی نمانده اند. در این راستا ترویج فریبکاری و امور منفور در بین مردم و تثبیت این امور ناپسند در اذهان آن‌ها یکی از وظایف کهن و اصلی رسانه‌های صهیونیست از گذشته تاکنون بوده که در هر دوره با استفاده از روش‌های همان دوره صورت می‌گرفته است.
اصغری در گفتگو با فرهنگ سدید:

ضرورت ورود مجلس به موضوع "سواد فضای مجازی"

یک پژوهشکر عنوان داشت: یکی از اقدامات اساسی در این حوزه مطالبه گری از مجلس است که با قانون‌گذاری مناسب و تعیین ردیف بودجه کافی به این حوزه به‌خصوص آموزش‌وپرورش، بتوانیم موضوع سواد فضای مجازی و رسانه‌ای را به‌طوری جدی از کودکی در آموزش‌وپرورش نهادینه کنیم.
مهدی حق وردی طاقانکی

پشت پرده بازی بتلفیلد ۳ فاش شد

یک کارشناس به نقد و بررسی بازی‌های ویدئویی بتلفیلد3 پرداخته و پرده از برخی از اهداف سیاسی پشت پرده این بازی برداشته، بازی رایانه ای ضد ایرانی که خاصا به مقوله سپاه قدس و سردار سلیمانی فرمانده این نیرو پرداخته است.
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

هشتگ #من_هم_سپاهی_ام ترند شد/ کشور در حمایت از پاسداران انقلاب اسلامی به خط شد

کاربران توییتر در واکنش به اقدام خصمانه آمریکا در تروریستی نامیدن سپاه پاسداران هشتگ #من_هم_سپاهی_ام را ترند توییتر فارسی کردند. پایش و تحلیل دیگر پیام رسان‌ها همچون تلگرام و اینستاگرام و پیام رسان‌های داخلی نیز نشان می‌دهد که واژه‌های مرتبط با سپاه پاسداران و رویداد‌های مربوط به آن پرکاربردترین بوده است.
۲