پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

در سالروز شهادت «خالد اسلامبولی»؛

صدای مجاهد شهید مصر خاموش نشده است

«فرهنگ سديد» گفتمان حاكم بر سياست خارجي دولت هاي يازدهم و دوازهم را بررسي مي كند

انفعال در حد اعتدال!

درباره‌ی انقلاب هویتی سید شهیدان اهل قلم:

آوینی پساانقلاب، همان آوینی اصیل است

گزارش فرهنگ سدید از لایه‌های گفتمان «حمایت از کالای ایرانی»:

در مذمت فرهنگ ناموجه مصرف کالای غیر ایرانی

یادداشت
اخبار رسانه
گزارش«فرهنگ سدید»ازچگونگی فراگیرسازی گفتمان جهاد و شهادت

هم الگوسازی از شهید هم الگوی سازی از خانواده شهید

در قسمت اول پس از ذکر مقدمات و کلیات بحث، چشم انداز، آرمانها و رسالتهای رسیدن به وضع مطلوب فراگیرشدن گفتمان جهاد و شهادت در جامعه اشاره نمودیم. اینک و در قسمت پایانی بیانات رهبر انقلاب درباره ماموریت ها و وظایف آحاد گروه های خودجوش مردمی و انقلابی و نهادها و سازمانهای فرهنگی برای معطر شدن فرهنگ جامعه به عطر جهاد و شهادت ذکر گردیده است.
گزارش«فرهنگ سدید»از چگونگی فراگیرسازی گفتمان جهاد و شهادت در بیانات رهبر معظم انقلاب (1)

زنده‌ نگه‌ داشتن‌ نام‌ شهدا؛ راهبردی حقیقی و ضروری برای جامعه ایرانی

در مقاله پيش‌رو قصد داريم به چگونگی فراگيرسازي فرهنگ جهاد و گفتمان شهادت و ترسیم الگوی مطلوب این فراگیر شدن در بیانات امام خامنه ای، بپردازيم.
«فرهنگ سديد» ابعاد پيام نوروزي رهبر معظم انقلاب را بررسي مي كند

حمايت از كالاي ايراني؛ از نقش مردم تا وظايف قواي سه گانه

نکته مهمی در پیام نوروزی رهبر انقلاب وجود داشت و آن ارتباط آسیبهای اجتماعی با مسأله اقتصاد و تولید ملی بود. راه حل بسیاری از آسیبهای اجتماعی بسیار ساده و روشن است و نیاز به تحلیلهای پیچیده اجتماعی و فرهنگی ندارد؛ کافی است شغل مناسبی برای فرد یا سرپرست خانواده پیدا شود، بقیه مشکلات به ظاهر فرهنگی هم حل خواهد شد.
«فرهنگ سدید»گزارش می‌دهد

سال 1396 پیروزی‌های تماشایی انقلاب اسلامی بر آمریکا

اول فروردین امسال هنگامی که امام خامنه ای سال 96 را سال اقتصاد مقاومتی-تولید و اشتغال،نامگذاری فرمودند حتما دوست داشتند که پیروزیهای بزرگ ملت ایران در امسال به اسم مقامات اجرایی و قانونگذاری بویژه تصمیم گیرندگان عرصه اقتصاد ثبت شود اما این اتفاق نیفتاد و ما امروز در این زمینه کارنامه قابل قبولی برای ارائه به پیشگاه ولایت ومردم عزیزمان نداریم البته خوبی کار در سال ۹۶ این بود که اگر در زمینه اقتصاد مقاومتی کار نکردند با سخنرانی های پی در پی در این مورد و نسبت دادن هر کار بی ربط اقتصادی حتی ضد مقاومتی به اقتصاد مقاومتی اعصاب مردم را بهم نریختند ۰ اما آیا این بی عملی ها و یا کارشکنی نفوذی ها نتیجه بخش بود و آنطور که آنها برنامه ریزی کرده بودند موجب خسته شدن ملت و تسلیم آنها و شکست ملت ایران شد؟برعکس کاملا برعکس
سردار نقدی در دیدار با خانواده شهید محمدحسین حدادیان:

محمد حسین‌ها حجت خدا و ستاره های درخشان ما هستند / استفاده انگلیس از نفوذی‌ها برای اغتشاش یعنی استعمار به ته خط رسیده/نورعلی تابنده آمر قتل است

سردار محمد‌رضا نقدی گفت: در شهید حدادیان عشق به ولایت بوده و سرمایه­ اش این دستاورد بزرگ است ما مدیون شهدا و خانواده­ آنها هستیم چرا که پیام رسان شهدا هستند.
تفسیر آفتاب

الگویی تازه برای تحلیل فرمایشات امام خامنه ای(مدظله)

حضرت امام خامنه ای در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان، با اشاره به جایگاه بی نظیر و استثنایی این مجلس در نظام اسلامی، مجلس خبرگان را مجلسی استثنایی و بی‌نظیر از لحاظ ترکیب، کارکرد و وظایف خواندند که در کنار وظایف کنونی آن، باید یک نگاه و ارزیابی کلان و راهبردی به مسیر و حرکت انقلاب اسلامی داشته باشد. از آنجا که سخنان معظم له از ابعاد مختلف مورد توجه و تحلیل و بهره برداری است در این نوشتار الگویی نو برای استنباط و تحلیل راهبردی و استخراج راهکارهای عملیاتی ارائه می شود. امید است فرمایشات ایشان با این الگو استنباط و مورد تحلیل و تبیین قرار گیرد.
حجت الاسلام رضایی‌نیا در گفت‌وگو با «فرهنگ سدید»:

انتقاد من از امام جمعه ایلام، شخصی نبود بلکه با هدف تقویت ایشان و جریانی بود/پرادو سواری برای یک امام جمعه مصداق اشرافیگری است/ یکسال دوستانه ایشان را نصیحت کردم اما نپذیرفتند/ روحانیت دنیازده از دیگران به مراتب مضرتر است

حجت الاسلام علی رضایی‌نیا تصریح کرد:از مصادیق بارز امر به معروف که لازم است به آن پرداخته شود روحانیون دنیازده است، علت شروع کردن عدالت خواهی از روحانیون و ائمه جمعه روشن است زیرا انقلاب اسلامی کشور به نام روحانیت است و قیام امام با وجود روحانیت شکل گرفته است. روایت است، اذا فسد العالِم فسد العالَم هر زمان عالمان دین فاسد شدند عالم را فساد در بر می گیرد.
تحليل«فرهنگ سدید»ازآسيب‌هاي اجتماعي/4

«لیبرالیسم‌فرهنگی»‌دولت هاشمی، ریشه بسیاری از آسیبهای اجتماعی امروز

نيروهاي فکري و فرهنگي جبهة انقلاب، از يک سو با جبهة روشنفکري شبه‌ديني و سکولار مواجه بودند و از سوي ديگر و در سطح حاکميّت سياسي، نمي‌توانستند در برابر سياست فرهنگي دولت سازندگي خاموشي گزينند و «چرخش رسمي و آشکار» از خط و گفتمان فرهنگي انقلاب را تحمّل کنند. اگرچه در اثر فشارها و مخالفت‌ها، خاتمي مجبور شد در خردادماه سال 1371 استعفا دهد، اما «ريل‌هاي پهن‌شده» و «مسيرهاي طراحي‌شده» توسط او در طول اين سال، تغيير نکرد و دولت سازندگي در حوزة فرهنگ، همان مسير را با شتاب و نمود کمتر ادامه داد. اگرچه جهت‌گيري عمدة دولت سازندگي، مبتني بر «اقتصاد» و معطوف به آن بود و فرهنگ امري «مظلوم» و «مهجور» بود، ولي در حوزة فرهنگ نيز هاشمي‌رفسنجاني و خاتمي (که وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي وي در سال‌هاي 71-1368 بود)، «علايق ليبراليستيِ» مشترکي داشتند که موجب گشت تا فضاي عمومي جامعه از نظر فرهنگي، «باز»تر و «آزاد»تر شود.
«فرهنگ سدید» گزارش می دهد

شاخص‌های سبک‌زندگی کارگزاران نظام مردم سالار دینی ایران

یکی از دغدغه ها و نارضایتی های اصلی مردم که این روزها در محافل فکری و در تجمعات خیابانی خود را نشان می دهد اختلاف زندگی بین مسئولان و مردم، اشرافی گری و فاصله گرفتن از طبقات جامعه است به طوری که هر روز بر دامنه این نارضایتی های حاصل از اشرافی گری برخی مسئولان و کارگزاران نظام افزوده می شود. براین اساس در این نوشتار به دنبال ارائه شاخص هایی هستیم که راه را بر مدیرانی که دل در گرو نظام و ارزش های اسلامی و سبک زندگی پاک و خداپسندانه و انسان دوستانه دارند نشان داده و حجت را بر مدیرانی که خدای ناکرده در پی اشرافی گری و ثروت اندوزی و ... هستند آشکار نماید. انشالله
استدلال‌های امام خمینی در برابرِ مغالطاتِ حسن روحانی:

علومِ‌ انسانیِ‌ اسلامی؛‌هم‌ ممکن،‌ هم‌ مطلوب

بعضی گمان کردند که کسانی‌که اصلاحِ دانشگاه‌ها را می‌خواهند و می‌خواهند دانشگاه‌ها اسلامی باشد، [...] توهم کردند که [...] هر علمی، دو قِسم است. [برای مثال،] علمِ هندسه، یکی اسلامی است، یکی غیرِ اسلامی؛ علمِ فیزیک، یکی اسلامی است یکی غیرِ اسلامی است. از این جهت، اعتراض کردند به این‌که علم، اسلامی و غیرِ اسلامی ندارد .
۱