پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد/ بخش دوم

شکل‌گیری شکاف نسبی میان دولت و ملت در دوره هاشمی

مرور «فرهنگ سديد» بر بيانات رهبر معظم انقلاب در روز مبعث

الگویی تازه برای تحلیل فرمایشات امام خامنه‌ای

اخبار رسانه
«فرهنگ سدید» گزارش می‌دهد

BBC؛ از پروپاگاندا برای پروژه دختران خیابان انقلاب تا سکوت درباره وزارت تنهایی انگلیس!

پروژه‌ای که با شعار "نه به حجاب اجباری" در جهت آزادی‌های جنسی، با حمایت انگلیس و خط خبری بی‌بی‌سی آغاز شد، در حقیقت قدم گذاشتن در مسیر شکست‌خورده انگلیس است، که مایکل لوپن پروفسور روان شناسی دانشگاه نجوم آلمان وضعیت کنونی مدرنیته در جهان را این‌گونه توصیف می‌کند: «یک چرخه فلاکت»
«فرهنگ سدید» گزارش می دهد

مادي گری و منفعت انديشي فرهنگي در دولت سازندگی/1

سياست اقتصادي دولت سازندگي که سياست «تعديل اقتصادي» نام داشت، خواه‌ناخواه بر سياست فرهنگي‌اش تأثير جدي مي‌نهاد. در اين چارچوب، سودگرايي و فردگرايي و خويش‌مرکزبيني انسان در اقتصاد ليبراليستي، به حوزة فرهنگ نيز سرايت کرد و اخلاق و روحيات عموم به سوي ماترياليسم فرهنگي سوق پيدا نمود؛ به اين معني که «ايثار» و «ارزش‌مداري» جاي خود را به «خودمحوري» و «منفعت‌پرستي» داد. روشن است آن‌گاه که در دولت، اقتصاد، اصالت و کانونيت مي‌يابد، نمي‌توان توقع داشت که ساير حوزه‌ها همچون جزيره‌هاي مستقلي، راه خود را بپويند و به رنگ آن پهنة استراتژيک درنيايند.
در سالروز شهادت «خالد اسلامبولی»؛

صدای مجاهد شهید مصر خاموش نشده است

ساعت دوازده و چهل دقیقه که تقریباً نیمی از رژه تمام شده بود، ناگهان مقابل جایگاه، کامیونی که یک تفنگ 130 میلیمتری ضد تانک روسی را یدک می‌کشید، توقف کرد. رانندگان دیگر که تصور کردند، مشکل مکانیکی برای آن به وجود آمده، مسیر خود را کج نمودند و از پهلوی آن عبور کردند. لحظاتی بعد 3 مرد مسلح از عقب کامیون، بیرون پریدند و جایگاه را به رگبار بستند.
«فرهنگ سديد» گفتمان حاكم بر سياست خارجي دولت هاي يازدهم و دوازهم را بررسي مي كند

انفعال در حد اعتدال!

نومحافظه‌کاري که با نماي اعتدالگرايي در ايران نمايان شده، محصول پيوند 2 گروهي است که پس از خرداد 76 به‌واسطه سرمستي افسارگسيخته پيروزان انتخابات در مقابل يکديگر قرار گرفته بودند؛ انفکاکي که نه براساس انديشه متفاوت که بيشتر به واسطه قدرت‌طلبي، منفعت‌جويي و انحصارطلبي بيشتر اين دو گروه بود و مرزهاي دقيقي نداشت.
درباره‌ی انقلاب هویتی سید شهیدان اهل قلم:

آوینی پساانقلاب، همان آوینی اصیل است

تا پیش از این اگر درباره‌ی شهیدسیدمرتضی آوینی سخن می‌گفتیم، در ذهن مخاطب جز یک متفکر قدیس و نظریه‌پرداز سالک که آخرین پرده از زندگی‌اش، طعمِ شیرین شهادت را نیز چشید و به کاروان شهیدان کربلایی پیوست، چیزی نقش نمی‌بست، اما چندی‌ست که این تصویر، قدری مخدوش و مکدر شده است. کسانی به گمانِ خود در سال‌های اخیر کوشیده‌اند، تمام آوینی و تصویر مغفول و پنهان‌شده‌ی وی را نمایان کنند و نشان دهند که آوینی، آن نیست که تاکنون، بازنمایی و ستایش شده است، بلکه هویت و حیات او، وجوه و اضلاع مهمِ دیگری نیز دارد که در قضاوت ما از او، تأثیر جدی می‌گذارد.
گزارش فرهنگ سدید از لایه‌های گفتمان «حمایت از کالای ایرانی»:

در مذمت فرهنگ ناموجه مصرف کالای غیر ایرانی

یکی از نوع‌آوری‌های رهبر انقلاب که با اهداف خاصی جهت رویکرد و حرکت نظام و مردم در پس آن نهفته این است که؛ ایشان بنابر شرایط و وضعیت کشور در ابتدای هر سال آن سال را به شعاری کوتاه و پر مضمون مزیین می‌کنند.
گزارش«فرهنگ سدید»ازچگونگی فراگیرسازی گفتمان جهاد و شهادت

هم الگوسازی از شهید هم الگوی سازی از خانواده شهید

در قسمت اول پس از ذکر مقدمات و کلیات بحث، چشم انداز، آرمانها و رسالتهای رسیدن به وضع مطلوب فراگیرشدن گفتمان جهاد و شهادت در جامعه اشاره نمودیم. اینک و در قسمت پایانی بیانات رهبر انقلاب درباره ماموریت ها و وظایف آحاد گروه های خودجوش مردمی و انقلابی و نهادها و سازمانهای فرهنگی برای معطر شدن فرهنگ جامعه به عطر جهاد و شهادت ذکر گردیده است.
گزارش«فرهنگ سدید»از چگونگی فراگیرسازی گفتمان جهاد و شهادت در بیانات رهبر معظم انقلاب (1)

زنده‌ نگه‌ داشتن‌ نام‌ شهدا؛ راهبردی حقیقی و ضروری برای جامعه ایرانی

در مقاله پيش‌رو قصد داريم به چگونگی فراگيرسازي فرهنگ جهاد و گفتمان شهادت و ترسیم الگوی مطلوب این فراگیر شدن در بیانات امام خامنه ای، بپردازيم.
«فرهنگ سديد» ابعاد پيام نوروزي رهبر معظم انقلاب را بررسي مي كند

حمايت از كالاي ايراني؛ از نقش مردم تا وظايف قواي سه گانه

نکته مهمی در پیام نوروزی رهبر انقلاب وجود داشت و آن ارتباط آسیبهای اجتماعی با مسأله اقتصاد و تولید ملی بود. راه حل بسیاری از آسیبهای اجتماعی بسیار ساده و روشن است و نیاز به تحلیلهای پیچیده اجتماعی و فرهنگی ندارد؛ کافی است شغل مناسبی برای فرد یا سرپرست خانواده پیدا شود، بقیه مشکلات به ظاهر فرهنگی هم حل خواهد شد.
«فرهنگ سدید»گزارش می‌دهد

سال 1396 پیروزی‌های تماشایی انقلاب اسلامی بر آمریکا

اول فروردین امسال هنگامی که امام خامنه ای سال 96 را سال اقتصاد مقاومتی-تولید و اشتغال،نامگذاری فرمودند حتما دوست داشتند که پیروزیهای بزرگ ملت ایران در امسال به اسم مقامات اجرایی و قانونگذاری بویژه تصمیم گیرندگان عرصه اقتصاد ثبت شود اما این اتفاق نیفتاد و ما امروز در این زمینه کارنامه قابل قبولی برای ارائه به پیشگاه ولایت ومردم عزیزمان نداریم البته خوبی کار در سال ۹۶ این بود که اگر در زمینه اقتصاد مقاومتی کار نکردند با سخنرانی های پی در پی در این مورد و نسبت دادن هر کار بی ربط اقتصادی حتی ضد مقاومتی به اقتصاد مقاومتی اعصاب مردم را بهم نریختند ۰ اما آیا این بی عملی ها و یا کارشکنی نفوذی ها نتیجه بخش بود و آنطور که آنها برنامه ریزی کرده بودند موجب خسته شدن ملت و تسلیم آنها و شکست ملت ایران شد؟برعکس کاملا برعکس
۱