پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

تغییر نگران‌کننده مرجعیت اجتماعی در ایران

یک راه دراز؛ از شاملو و جلال تا ژوله و ابر

به مناسبت رحلت «آیت‌الله پسندیده» در ۲۲ آبان

ولایت‌پذیری برادر بزرگ‌تر از برادر کوچک

اخبار رسانه
درباره دیکتاتوری که با فرهنگ ایران جنگید،‌ و با فرار ذلیلانه‌اش آغاز اشغال ایران شد

رضاخان... نه!

رنج خواندن برخی صفحات تاریخ را به جان می‌خری و تلخی‌اش را حوصله می‌کنی و با دردهایش همراه می‌شوی. همه لحظاتش را تصور می‌کنی؛ از کاخی به کاخ دیگر، از مجلسی به مجلس دیگر و از معرکه‌ای به معرکه‌ای دیگر، دالان تاریخ را زیر و رو می‌کنی و خود را در میان همه اتفاقات حاضر می‌بینی! خود را شاهد همه آنچه بر سر تاریخ آمده می‌بینی! اینک تو هستی و تصاویری که از تاریخ در ذهن داری و گاهی چقدر غصه می‌خوری اما مگر آب رفته به جوی زمان بازمی‌گردد؟ نه! بازنمی‌گردد و تو 2 انتخاب داری: خود تجربه تاریخی باشی یا از تجربه تاریخ و آنچه خوانده‌ای بهره ببری!

متن کامل و بدون تحریف سخنرانی سردار نقدی در جمع خبرنگاران استان همدان منتشر شد

با توجه به تحریف و تقطیع سخنان سردار محمدرضا نقدی در 18 مردادماه 97 در جمع خبرنگاران استان همدان از سوی برخی از رسانه‌ها، دفتر معاون فرهنگی-اجتماعی سپاه، متن کامل و بدون تحریف این سخنرانی را منتشر کرد.
گزارشی از متن و حاشیه‌ی دیدار نخبگان و استعدادهای برتر علمی

گزارشی برای بازرسان آژانس!

پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های غیر دست ساخته عالم امکان که هرکدام صدها برابر بمب‌های هسته‌ای انرژی دارند، صدها بار قوی‌تر، هزاران بار مؤثرتر، میلیون‌ها بار عمیق‌تر که قلبشان را نمی‌شود بتن گرفت، اجازه بازدید هم نمی‌دهند و بازرسان آژانس خودشان را هم که بکشند نمی‌توانند راهی برای مقابله با آن ها بیابند.
معاون فرهنگی سپاه پاسداران:

رابطه با غرب مشکلی را حل نخواهد کرد

معاون فرهنگی سپاه پاسداران گفت:می توانیم با تولید ملی مشکلات را برطرف کنیم و تا زمانی که به دنبال روابط با غرب باشیم هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد.
نظر نمایندگان مجلس درباره طرح حذف دلار از معادلات:

دلار امریکا در حال افول است/ باید از وابستگی به دلار در مبادلات بین‌المللی خلاص شویم/ تصویب طرح تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم ها موجب تسهیل فروش نفت می شود / تصویب طرح حذف دلار از معاملات بین المللی قدمی به سوی خودکفایی/ نقش اقتصادی ایران در دنیا قابل حذف نیست/ نمایندگان به طرح حذف دلار رای خواهند داد

مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون گذار برای تسهیل اقدامات پیشگیرانه دولت طرح ها و پیشنهاداتی را در پیش دارد که می توان از آنها تحت عنوان آماده باش مجلس برای مقابله با تحریم ها یاد کرد. طرح هایی که هر یک به نوبه خود می تواند اولا از آسیب های احتمالی تحریم های جدید آمریکا جلوگیری کرده و از طرفی دیگر، قدمی برای مقابله با اقدامات خصمانه ترامپ علیه ایران باشد.
دکتر موسی نجفی:

انقلاب اسلامی، حلقه وصل گذشته و حال و آینده ایران است

نجفی گفت: انقلاب اسلامی با گذشته‌ی تاریخی ما ارتباط دارد و قطع ارتباط نکرده است؛ چون هم گذشته داریم و هم امروز در صحنه‌ی جهانی اعتبار داریم
کارشناس مسائل سیاسی:

حکم زندان «حسن عباسی» وعده‌ رئیس‌جمهور مبنی بر روان شدن قلم‌ها را محقق کرد

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به وعده رئیس‌جمهور مبنی بر روان شدن قلم‌ها و رعایت حقوق شهروندی، گفت: حکمی که برای آقای عباسی صادر شده، مصداق تحقق این وعده آقای روحانی است.
گزارش «فرهنگ سدید» از چرایی افزایش مشکلات معیشتی

فقدان اراده در دولت، ریشه اصلی بحران اقتصادی امروز است/ تصمیم و تکلیف روشن است اما اجرا در کار نیست/قوای سه‌گانه گزارش عملکرد خود را منتشر کنند

برخی می‌پرسند «چرا رهبر انقلاب در موضوعات اقتصادی حکم حکومتی نمی‌دهند»؛ خب آیا مشکل نبود حکم حکومتی است؟
حجت‌الاسلام دکتر طاهری‌آکردی:

آقای زیباکلام شما هم طلبه شو!

حجت‌الاسلام محمدحسین طاهری‌آکردی گفت: من به ایشان پیشنهاد می‌کنم اگر وضع اقتصادی طلاب آنگونه است که ایشان ادعا کرده پس ایشان و دوستان‌شان هم بیایند حوزه طلبه شوند تا آنها هم این رقم‌‌های ادعایی ایشان را دریافت کنند
عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری:

طبق اصل 57 از 3 قوه مطالبه می‌کنیم

عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: طبق اصل 57 قانون اساسی که می‌گوید قوای حاکم در جمهوری اسلامی یعنی قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضائیه زیر نظر ولایت مطلقه امر و امامت امت است و خبرگان در اجلاس اخیر می‌خواست بررسی کند چه اندازه از مطالبات رهبری از قوای سه‌گانه محقق شده است.
۱