پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

اخبار رسانه
گفتگو با یکی از شاگردان شیخ زکزاکی

شیخ زکزاکی عامل شیعه شدنم بود/ وهابیت اختلاف افکنی می‌کند

سعید محمد، کارشناس فلسفه اسلامی و دانشجوی علوم قرآن و حدیث و از شاگردان شیخ زکزاکی، از تأثیرات و مرجعیت شیخ زکزاکی در آفریقا می گوید.
ناگفته‌های جنگ ۳۳روزه در گفتگوی اختصاصی با سرلشکر حاج قاسم سلیمانی

در میانه آتش

همین که روی صندلی نشست، گفت بیست سال است که گفتگوی مطبوعاتی انجام نداده؛ با یک محاسبه‌ی سرانگشتی می‌شود از زمانی که فرماندهی سپاه قدس به او واگذار شده است. این بار اما موضوع گفتگو سبب شد تا حاج قاسم به درخواست ما پاسخ مثبت بدهد.
رسول حسنی

اهانت به معصومین به قیمت افزایش وجهه اجتماعی!؟

عده‌ای از سلبریتی‌هایی که نه درد دین دارند و نه درد وطن، سعی می‌کنند با اهانت به اعتقادات مردم خود را به هر شکل مطرح کنند. یکی از این موارد، اهانت صریح «صبا کمالی» به امام حسین (ع) است که اگر مانند موارد مشابه برخورد شود، باید منتظر تکرار دوباره چنین مواردی باشیم.
مقتل مسلم بن عقیل

اولین تیرهایی که پسر پیامبر(ع) را نشانه گرفتند

بعد از امتناع امام حسین (ع) از بیعت با یزید لعین، کوفیان بالغ بر 18 هزار نامه نوشتند تا ایشان را به کوفه دعوت کنند. بعد از عزیمت امام حسین تنها تعداد کمی چون «حبیب بن مظاهر» بودند که تا آخرین لحظه در کنار امام ماندند و به عهد خویش وفا کردند. اما عده‌ای از آنها خانه نشین شدند و عده زیادی نیز در مقابل امام خود ایستادند.
«فرهنگ سدید» از روند درمانی رهبر شیعیان‌نیجریه درهند گزارش‌می‌دهد

درخواست فوری شیخ زکزکی برای برگشت به نیجریه/ ردپای نیرو‌های امنیتی نیجریه در ایجاد ناامنی برای شیخ زکزاکی در بیمارستان

شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه که به جهت طی دوره درمان و رفع جراحات به‌جامانده از حمله دولت نیجریه به وی روز گذشته ۱۳ آگوست ۲۰۱۹ (۲۲ مردادماه) به هند فرستاده‌شده بود، امروز خبر برگشت به نیجریه از هند به دلیل آنچه ناامنی در بیمارستان گفته‌شده، داده است.
«فرهنگ سدید» از تحمیل شرایط سخت بر رهبر شیعیان نیجریه گزارش می‌دهد

مشروح شروط درمانی شیخ زکزاکی برای اعزام به هند

پیرو حکم آزادی سید ابراهیم زاکزاکی و همسرش توسط دادگاه برای معالجه به بیمارستانی در کشور هند، «الرفاعی» حاکم کادونا بر حکم دادگاه عالی، شرایط نظارت سختی را تحمیل کرده است.
فرزاد جهان‌بین

تمدن‌سازی و قرائت حداکثری از دین

چندی پیش و به‌دنبال برگزاری نشستی با موضوع آب و تمدن نوین اسلامی توسط میز تمدنی دفتر تبلیغات اسلامی، دکتر رسول جعفریان در دو مرحله به بهانه پرداختن به موضوع آب، دیدگاه‌هایی را درباره دین و تمدن، علم و دین و... مطرح کردند. به جهت مراقبت از گفتمان تمدن نوین اسلامی و جلوگیری از خلط مباحث، چند نکته را متذکر می‌شوم.
«جدیدیان» روایت کرد

سیراب شدن اسیر ایرانی از دستان حضرت زهرا (س)

آزاده دوران دفاع مقدس خاطره‌ای از عنایت حضرت زهرا (س) به یکی از اسرای تشنه لب روایت کرد.
رهبر شیعیان نیجریه برای مداوا به هند می‌رود

آزادی مشروط شیخ زکزاکی

جنبش اسلامی شیعیان نیجریه روز گذشته در توییتر اعلام کرد، دادگاه حکم کرده که شیخ زکزاکی و همسرش می‌توانند برای درمان از نیجریه خارج شده و به هند بروند البته شرایط آن باید تحت نظارت دولت نیجریه باشد.
مسعود رضایی:

شیخ فضل‌الله بر دا‌ر «مشروطه»/نفوذ واژه های بیگانه، جنبش عدالت خواهی ایرانیان را منحرف کرد

واژه «مشروطه» چگونه مهمان ناخوانده فرهنگ ایرانیان شد، آن‌هم در شرایطی که مطالبه جدی مردم ایران تأسیس «عدالتخانه» بود؟ علما و روشنفکران هریک چه نسبت‌هایی با واژگانی مانند آزادی، مشروطه، عدالت، ترقی و... داشتند؟ این‌ها مسائلی است که در گفتگو با استاد مسعود رضایی، پژوهشگر تاریخ، بررسی کرده‌ایم.
۱