پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

گزارشی از مستند ديدني "آن زمستان" روايت يك فصل از زندگي آيت الله مصباح يزدي

سياست ورزي عارفانه

«فرهنگ سدید» ویژگی‌ها، روش‌ها و حوزه‌های نفوذ دشمن از منظر قرآن و روایات را بررسی می‌کند (۲)

شناخت ویژگی‌های نفوذ دشمن

توضیحات سردار نقدی درباره عملیات کربلای ۴

کربلای ۴ فریب شد

«فرهنگ سدید» از تأملاتی گفتمانی در ابعاد اجتماعی و فرهنگی فتنه ۸۸ گزارش می‌دهد/ بخش اول

تعلیل اجتماعی و فرهنگی و تحلیل فتنه سیاسی و اجتماعی سال ۸۸

اخبار رسانه
«فرهنگ سدید» ویژگی‌ها، روش‌ها و حوزه‌های نفوذ دشمن از منظر قرآن و روایات را بررسی می‌کند(۱)

تأمل در مفهوم شیطان، راهبردی برای تحلیل نفوذ دشمن/ واژه شناسی «نفوذ» در قرآن کریم و روایات/ «حزب الشیطان» چه کسانی هستند؟

عمیق‌ترین و راهبردی‌ترین روش برای تحلیل چگونگی نفوذ دشمن درآیات قرآن کریم و روایات معصومین(ع)، تأمل درآیات و روایات مربوط به «شیطان» است. چراکه منظور از «شیطان» در ادبیات مفهومی قرآن کریم، هر نوع موجود شرور است که علاوه بر ابلیس، بر افراد انسانی و یا دستگاه حاکمِ شرور نیز قابل انطباق است. به‌گونه‌ای که در قرآن کریم، حتی از منافقینی که همان نفوذی‌های دشمن هستند نیز با تعبیر «حزب الشیطان» یادشده است.
آیت‌الله مظاهری اقسام ظلم را تشریح کرد

عواقب ظلم‌ به زیردستان و بی یاوران

ظلم کارفرما به کارگر نیز ظلم بزرگی است، بخصوص هنگامی که کارگر، مجبور است برای یک کارفرما کار کند و اگر ستم و زورگویی او را نپذیرد، اخراج و بیکار می‌شود. در بسیاری از موارد، کارفرما از احتیاج کارگر به کار، سوءاستفاده می‌کند و بر وی مسلّط شده و او را استثمار می‌نماید.
ضرورت توجه به هشدار مقام معظم رهبری درباره فتنه احتمالی در سال ۹۸ (بخش پایانی)

کور شدن چشم فتنه با التزام به رهبری/ فتنه اقتصادی زمینه‌ساز مقاصد شوم‌تر

هوشمندی سیاسی و حوادث اطراف کشور حکم می‌کند به وحدت ملی و انسجام اسلامی همت بگماریم و نگذاریم لجاجت، گمراهی و جاه طلبی، ما را در ریل راهبرد‌های آمریکا در منطقه و جهان بیندازد. بازخوانی فتنه ۸۸ به ما کمک می‌کند خود را برای مقابله با فتنه‌های بعدی آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها در منطقه و جهان، آماده کنیم.
شهریار زرشناس:

سیاست‌های‌نئولیبرالی، سیاست‌های زمین‌گیری است

زرشناس گفت: در واقع سیاست‌های نئولیبرالی، سیاست‌هایی زمین‌گیر، ناتوان و ناکارآمد هستند و با روشنی و قاطعیت می‌توان گفت سیاست‌هایی‌ شکست‌خورده‌اند.
ضرورت توجه به هشدار مقام معظم رهبری درباره فتنه احتمالی در سال ۹۸/ (بخش نخست)

فتنه سیاسی دیروز، جنگ اقتصادی امروز

چندی پیش هم رهبر معظم انقلاب تصریح فرمودند که شاید در سال ۹۸ فتنه جدیدی رو کنند که ضرورت دارد در هر زمینه‌ای آماده‌باش کامل باشیم. این گزارش به بررسی این موضوع و ضرورت آماده‌باش در مقابل فتنه‌های جدید و احتمالی پرداخته است.
تحلیل‌جامع آیت الله مصباح‌یزدی از کارآمدی‌ها و کامیابی‌های انقلاب‌‌:

در میان برخی مسئولین کشور رگه هایی از سکولاریسم وجود دارد؛ حتی در حوزه های ما ناخودآگاه، سکولاریسم دارد رسوخ می کند/ درمجموع جوانان نسبت به سال 57 دیندارترند؛ اما این نباید ما را نسبت به کار فرهنگی و رشد معنوی جوانان غافل کند/ کارآمدی یک امر نسبی و ذومراتب است؛ برآیند کارآمدی انقلاب اسلامی، مثبت است/ پلورالیسم خطر تهدیدکننده برای فرهنگیان مسلمانی که دغدغه فرهنگ اسلامی دارند

آیت الله مصباح یزدی گفت: بزرگترین وظیفه کسانی که دغدغه انقلاب را داشته باشند، تقویت نهاد‌های فرهنگی در جهت ارزش‌های اسلامی است، و وجود جوانان متدین نباید ما را از این وظیفه غافل کند. وگرنه، در زمان حکومت شاه هم کسانی تربیت شدند که انقلاب کنند. همان زمانی که زن عریان را در ویترین نشان می‌دادند، این انقلابی‌ها هم تربیت شدند.

2 شـرط کلیدی ‎برای قبـولی اعمـال

انسان مسلمان و مومن با بهره‌گیری از عقل؛ این پیامبر درونی، به بسیاری از این پرسش‌های فلسفی پاسخ مناسبی می‌دهد و توحید، عدالت، نبوت عامه و معاد را بدان اثبات می‌کند. به این معنا که خدای یگانه دانا و توانا و فرزانه‌ای هست که به حکم عدالت هستی را آفریده و برای آن هدف و غایتی در نظر گرفته است و به حکم عقلانیت و عدالت و در مقام پروردگاری راهنمایی درونی وبیرونی برای رسیدن به این هدف برای انسان مرید و مختار قرار داده است.
شرحی بر اسفار اربعه جلال به بهانه تولدش

جلال آل قلم، در میقات خسی و در ادبیات کسی بود

جلال که به گفته خود «مرده سفر» است سفرهای فراوانی داشته از تات و خارک و اورازان تا روسیه و آمریکا و اروپا ولی سفرهایی که جلال را به تعبیر مقام معظم رهبری، تبدیل به یک «نعمت بزرگ» کرد از جنس دیگری بود.

عواقب گناه و آثار زیانبار فردی و اجتماعی آن/ انقراض تمدن ها، کیفر گناهکاران است/ جامعه مصیبت‌زده در مسیر امتحان یا مجازات الهی؟!

از نظر آموزه‌های قرآن، سنت‌ها و قوانینی بر هستی از جهان و جان و جامعه حاکم است که شناخت آنها می‌تواند در فهم حوادث و رخدادها و سفارش‌های مربوط به آن موثر و مفید باشد. از این رو خدا بارها در قرآن به سنت‌های گوناگون و متنوع الهی‌اشاره می‌کند و حتی مصادیقی از تاثیر آن را بیان کرده و توصیه‌هایی در قالب عبرت گیری بیان می‌کند تا براساس خیر و شر آثار، توجه خاصی به علل و عوامل آن داشته باشیم و عامل زشتی را تکرار نکنیم که آثار زشتی را به دنبال دارد.
پاسخ سردار نقدی به تحریف سخنانش توسط روزنامه دولتی ایران

نماد هویّتِ ما، انبیاء، دانشمندان، آزادیخواهان و مصلحانند نه شاهان مستبد و خونریز! / پهلوی با سانسور و تقلیل تاریخ ایران از ۷۰۰۰ سال به ۲۵۰۰ سال، کوروش را برجسته کرد تا مجالی برای خود فراهم کند

سردار محمد رضا نقدی معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تحریف سخنانش توسط روزنامه دولتی ایران پاسخ داد.
۱