پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

گفتگوهای برگزیده
معاون سابق شورای عالی امنیت ملی در گفتگو با «فرهنگ سدید»:

در تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی ضعیف عمل کرده‌ایم

اخبار رسانه
حجت‌الاسلام ثقفی در میزگرد «بیانیه گام دوم؛ از نظر تا عمل»:

راه قدس تمدن نوین اسلامی از کربلای دولت اسلامی می‌گذرد

مدیر بنیاد فرهنگ انقلاب اسلامی با بیان اینکه زمینه های خطای راهبردی نسبت به بیانیه گام دوم وجود دارد، تصریح کرد: با دیدن نقشه راه می شود گفت که راه قدس تمدن نوین اسلامی از کربلای دولت اسلامی می گذرد.
زرشناس در میزگرد «تبیین گام دوم؛ از نظر تا عمل»:

در برابر فروپاشی انقلاب‌های جهانی؛ خلوص ایدئولوژیک در کادر اصلی رهبری انقلاب پابرجاست/ شهید حججی‌ها بدنه فعال اجتماعی پایبند به آرمان‌ها هستند

عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، جذابیت ایدئولوژیک انقلاب را مورد اشاره قرار داد و گفت: این ایدئولوژی است که در شرایط سختی معیشت و مشکلات عدیده اقتصادی و نیز با وجود مجموعه مدیریت ناکارآمد بروکراتیک، جامعه را استوار نگه داشته است.
سعید اشیری

ده کارکرد گفتمانی بیانیه گام دوم انقلاب

بیانیّه‌ی گام دوم انقلاب، متنی است که از سوی رهبر انقلاب، در رأس اقتدار و مدیریّت نظام اسلامی و با توجّه به کارکردهای همگرایی فکری، افزایش وضوح و تعریف، ایجاد انسجام و نظام‌وارگی، اولویّت‌دهی به امور مهم‌تر، تثبیت معارف گذشته و توصیه به استقامت، ارجاع به گفتمان‌ها و اندیشه‌های پیشین، زمان‌آگاهی و تعمیق زمان در فرآیند تمدّنی، اُسوگی و الگومندی در نظام شناخت و گرایش و کُنش جامعه و بازخوردگیری از حرکت و سیر تحوّلی جامعه و نقد آن با ضابطه‌ها و شاخصه‌های انقلابی شکل یافته و اینها همه، بخشی از کارکردهای گفتمانی این بیانیّه هستند.
دکتر حجت‌الله عبدالملکی

موتور پیشران حرکت به سوی تمدن اسلامی

در این بیانیه مهم‌ترین مؤلفه، مسئله‌ی امیدبخشی است. رهبر معظم انقلاب تأکید دارند که از امید واهی دادن و همین‌طور وادادن‌ها پرهیز می‌کنند. ایشان سعی دارند فضای امیدوارکننده و چشم‌اندازی قابل حصول را در این پیام بیان کنند و تأکید دارند که دشمن اتفاقا آن‌چه که هدف قرار داده همان امید ملت است. نقطه‌ی انحطاط انقلاب زمانی ا‌ست‌که مردم و به‌خصوص جوانان امید خود را از دست بدهند. سعی کنید امید را در خود حفظ کرده و آن‌را در جامعه نشر دهید.

بیانیه «گام دوم انقلاب» خطاب به ملت ایران

رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور «بیانیه‌ی گام دوم انقلاب» و برای ادامه‌ی راه روشن انقلاب، به تبیین دستاوردهای شگرف چهار دهه‌ی گذشته پرداخته و توصیه‌هایی اساسی به‌منظور «جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ» ارائه فرموده‌اند.
تبیین بیانیه «گام دوم» رهبر معظم انقلاب در دانشگاه امیرکبیر

سردار نقدی: بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب را با «کوه الماس» عوض نمی‌کنم

سردار نقدی گفت: بنده بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب را با کوه الماس عوض نمی کنم. این بیاینه برنامه ملت ایران برای رسیدن به قله سعادت است. اگر این بیانیه به گفتمان عمومی کشور مبدل شود به شما قول می دهم که حداکثر ده سال آینده آمریکا که امروز از شما شکست می خورد را زیرپا خواهید گذاشت اما لازمه آن تبدیل شدن به گفتمان عمومی کشور است.
سلسله دیدار‌هایی با یاران باوفای امام خمینی (ره) / (۱۱)

نقدی: لیبرالیسم ۲۰۰ سال زمان داشت اما نتیجه آن چه شد، انحطاط جوامع بشری/ نبوی: انقلاب توانست یک نظم نوین جهانی را ایجاد کند

یازدهمین جلسه از سلسله دیدار‌های تبریک گویی چهل سال انقلاب کبیر اسلامی با یاران باوفای امام خمینی (ره) با مرتضی نبوی، عضومجمع تشخیص مصلحت نظام، برگزار شد.
معاون سابق مهندسی وزارت دفاع در گفت‌وگو با «فرهنگ سدید»:

مخاطب اصلی «شنبه‌های انقلاب» جوانان هستند/ دستاورد‌های انقلاب باید طوری گفته شود که بر روی مردم اثرگذار باشد/ دوران پهلوی بیگانگان برای ما تونل می‌ساختند/ با رفتن خارجی‌ها هیچ خللی در استخراج و انتقال نفت برای ما ایجاد نشد

معاون سابق مهندسی وزارت دفاع گفت: مخاطب اصلی نشست «شنبه‌های انقلاب» کسانی هستند که در زمان انقلاب حضور نداشته و از پیشرفت‌های انقلاب‌اسلامی مطلع نیستند.
۱