پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

اخبار رسانه

فعالیت‌های فرهنگی امام هادی (ع) (بخش اول)

در دوران امام هادی (ع) مکتب‏های عقیدتی گوناگونی، چون (معتزله و اشاعره) گسترش یافته و پراکندگی آرای فراوانی در سطح فرهنگی جامعه پدید آمده بود. امام با همه این مکاتب مبارزه کردند، آنحضرت با موضعی صریح و جدی، ضمن برائت و دوری جستن از آنان، به دیگران هم امر به برائت جستن می‌کردند.
۱۶ ویژگی هنر متعالی

هنر، ارثیه مرفهین و ثروتمندان بی‌درد نیست

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا گفت: اگر طبیعت حیوانی بر فطرت الهی غلبه کند، هنر بیش از آنکه در رشد و تعالی انسان نقش‌آفرین باشد، در زوال و تحقیر انسان نقش می‌آفریند.
شیوع ویروس کرونا زودتر از آنچه فکر می‌کردیم بر محافل فرهنگی و هنری تاثیر خود را گذاشت

کرونا علیه فرهنگ

با توجه به گسترش ویروس کرونا برخی محافل فرهنگی و هنری برنامه‌های خود را لغو کردند. انتظار می‌رود در روز‌های آتی این ویروس تاثیر خود را بر سالن‌های سینما و تئاتر بگذارد.

سینمای ایران نیازمند خانه‌تکانی فرهنگی است

بیش از چهار دهه از عمر سینمای ایران اسلامی می‌گذرد؛ اما به دلایلی نه رنگی از ایرانی بودن دارد و نه بویی از اسلامی بودن، سینمای ما برای رسیدن به سینمایی اسلامی و ایرانی نیازمند یک خانه‌تکانی اساسی در نوع نگاه و اندیشه‌ای دارد که به آن تحمیل شده است.

نقش رسانه دینی در مبارزه با دین زدایی

رسانه دینی، قدرتی است برآمده از قدرت روحی و فکری موجود در دین اسلام که ابزار رسانه‌های جدید را برای مبارزه با امپراطوری رسانه‌ای استکبار به کار می‌گیرد.
ترکیب کمیسیون فرهنگی ادوار گذشته مجلس از جهت جناح سیاسی و تخصص فرهنگی چگونه بوده است؟

انتخاب هوشمندانه، کنش سیاسی موثر اهالی فرهنگ‌و‌هنر

کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی را باید در میان کمیسیون‌های مهم مجلس، منزوی‌ترین آن‌ها دانست. کمیسیونی که نامش زیاد شنیده می‌شود، اما کمتر تاثیر محسوسی در حوزه قوانین مورد نیاز در حوزه فرهنگ و هنر از آن دیده می‌شود. امروز که دیگر تکلیف اعضای احتمالی این کمیسیون در مجلس یازدهم شورای اسلامی مشخص شده، فرصت مناسبی است تا درباره اهمیت قرار گرفتن در این جایگاه و فرصت‌های بسیار نمایندگان مجلس خصوصا در کمیسیون مربوطه حرف بزنیم.

«یک روایت معتبر درباره قیام ۲۹ بهمن تبریز» به بازار کتاب آمد

کتاب «یک روایت معتبر درباره قیام ۲۹ بهمن تبریز» به قلم علی موسوی از مجموعه «یک روایت معتبر» انتشارات به‌نشر منتشر شد.
گفتگو با عباس منصور گرافیست لبنانی

حاج قاسم با هیچ قهرمانی قابل مقایسه نیست

عموما در جامعه غیرمقاومتی لبنان، حاج‌قاسم با هیچ قهرمانی مقایسه نمی‌شود و در جامعه مقاومت نیز حاج‌قاسم در دریف دیگر فرماندهان جای می‌گیرد. همه شیعیان لبنان به‌خوبی می‌دانند که در جنگ ۳۳ روزه لبنان، سردار سلیمانی و سردار مغنیه در خط مقدم مبارزه با رژیم صهیونیستی بودند و عملیات‌های مختلف را مدیریت می‌کردند.
به بهانه انتخابات مجلس

۲۲ توصیه انتخاباتی مقام معظم رهبری

رهبر معظم انقلاب اسلامی در جدیدترین بیانات خود، ۲۲ توصیه انتخاباتی به مردم و مسئولان داشتند و عنوان کردند که هر کس به ایران و امنیت آن علاقه‌مند است باید در انتخابات شرکت کند.
به بهانه جشنواره فیلم فجر

سینمای تراز انقلاب اسلامی

سینمای پس از انقلاب، از نقطه صفری شروع شد که بر بستر همان مسیر قبل از انقلاب (البته با شتاب و سرعت بسیار کمتر) قرار داشت. به بیانی دیگر، سینمای اکنون ایران، تولیدات مناسب و خوب فراوانی دارد اما کلیت آن طراز انقلاب اسلامی نبوده و نیست.
۱