پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

کارشناس زن و خانواده گفت: اعتیاد تزریقی ۶۶ درصد، روابط جنسی کنترل نشده ۱۹ درصد، انتقال مادر به کودک ۵/۱ درصد و انتقال از طرق نامشخص مثل دندانپزشکی و یا ابزار آرایشگاهی بقیه آمار عوامل انتقال ایدز در ایران را تشکیل می‌دهند.

تاریخ انتشار: ۱۶:۰۸ - ۱۴ آذر ۱۳۹۷

به گزارش فرهنگ سدید، مهری طالبی، کارشناس زن و خانواده و مسئول میز زنان معاونت فرهنگی سپاه و دارای مدرک مطالعات زن  خانواده در گفت‌وگوی تفصیلی به تحلیل علل ارائه انتشار آمار غلط در حوزه ایدز پرداخت.‌

حرف‌هایی که امروز در مورد به رسمیت شناختن کارگر جنسی در جامعه زده می‌شود اساسا به دنبال چه هدفی است؟ آیا پذیرفتن این موضوعی کمکی به حل مسئله ایدز می‌کند؟

برخی به بهانه مبارزه با ایدز به دنبال قبح‌زدایی از عمل غیراخلاقی و قبیح زنا و اشاعه فحشا هستند. همین دیدگاه در مورد اعتیاد نیز با انگ‌زدایی در پی رفع ایدز بود.  حرف‌هایی که امروز مبنی بر تابوشکنی  و انگ‌زدایی از تن‌فروشان مطرح می‌شود زمانی برای انگ‌زدایی از معتادان  مطرح بود و گفته می‌شد معتاد صرفا بیمار است نه مجرم. 

امروز شاهدیم پس از سالیان صرف بودجه‌های هنگفت در این مسیر به گفته همین مسئولان نه تنها آمار ابتلا به ایدز کم نشده بلکه روز به روز به همراه آمار اعتیاد رو به افزایش است.
سوال این است که برداشتن انگ معتاد ازمصرف کنندگان مواد مخدر و بیمار خواندن معتادین به بهانه مبارزه با شیوع و اپیدمی ایدز که با ارائه خدمات بهداشتی درمانی در برنامه های چهارگانه مبارزه با ایدز و صرف بودجه‌های هنگفت در این زمینه همراه بوده چه دستاوردی داشته است که اکنون از همان شیوه به بهانه مقابله با ایدز به دنبال انگ زدایی از عمل شنیع زنا و تن فروشی هستند؟!

 

عمده‌ترین شیوه انتقال ایدز در کشور از چه طریقی است؟ 

 سهم عوامل انتقال ایدز در ایران به این قرار است: اعتیاد تزریقی 66 درصد، روابط جنسی کنترل نشده 19 درصد است و جمع راه‌های انتقال به طرق غیرجنسی 81 درص است.

بر اساس آمار هم اکنون حدود 60 هزار بیمار مبتلا به ایدز در کشور وجود دارد که 45 درصد آنان شناسایی شده‌اند که از این تعداد 70 درصد به علت استفاده از سرنگ مشترک مبتلا شده‌اند و اغلب 30 درصد باقیمانده همسران و فرزندان معتادین تزریقی بوده‌اند. براساس ارزیابی دبیرخانه ملی برنامه کنترل ایدز شیوع HIV هنوز عمده‌ترین عامل گسترش ایدز در ایران مصرف تزریقی مواد مخدر است.

پس چرا برخی مسئولان دنبال بغرنج نشان دادن مسئله ایدز در حوزه مسائل جنسی هستند؟ 

از نظر ما حتی یک مبتلا به ایدز در کشور هم زیاد و وحشت‌آفرین است ولی این همه سر و صدا و صرف هزینه در حوزه مقابله با ایدز که مربوط به 60 هزار نفر در جمعیت 80 میلیونی ایران است همگی معطوف به رفع معلول و درمان است نه از بین بردن علت و پیشگیری.

گویی برخی به این بهانه دنبال انحراف اذهان از مسائل همه‌گیر واقعی و الویت‌های اصلی مانند رسیدگی به ازدواج به هنگام حدود 20 میلیون جوان مجرد در ایران و یا سر و سامان دادن به وضعیت چندمیلیونی معتادان و خانواده های آنها هستند. مسائل مهمی که هیچ سازمان بین‌المللی پیگیر مرتفع ساختنشان در ایران نبوده است. 

 آیا آدرس غلط شیوه‌های انتقال ایدز، در روش‌های مبارزه و کنترل ایدز هم دیده می‌شود؟

متاسفانه بله، عدم رسیدگی به مشکلات اقتصادی و معیشتی جوانان و رفع موانع فرهنگی اجتماعی و اقتصادی ازدواج در حالی است که جداول بودجه اقدامات پیشگیری از ایدز نشاندهنده صرف بودجه های هنگفت جهت مقابله با شیوع این بیماری حتی برای کسانی که از طرق دیگری غیر از  تزریق مواد در معتادان است.


جدول بودجه‌های پیش‌بینی شده 5 ساله مقابله با شیوع ایدز

 

 این انحراف در مبارزه با ایدز در ایران تنها معطوف به برنامه‌های داخلی است یا فراتر از آن هم هست؟

 برنامه کنترل ایدز تعهداتی به برخی مجامع بین المللی چون سازمان بهداشت جهانی داشته است که از جمله آنها برنامه ترویج استفاده از یک وسیله خاص جلوگیری از بارداری در ایران، فراهم‌سازی توزیع رایگان، عرضه و فروش عمومی آن وسیله در کلینیک‌ها، خانه‌های بهداشت، داروخانه‌ها و حتی سوپر مارکت‌ها و بغالی‌ها است این در حالی که در آن زمان نیز بیشترین آمار  ایدز مربوط به معتادان تزریقی بود.

در گذشته مسئولان مبارزه با ایدز وزارت بهداشت علنا اعلام می‌کردند که ترویج استفاده از وسیله خاص جلوگیری از بارداری برای مقابله با ایدز نباید قربانی سیاست‌های افزایش جمعیت شود و اکنون ادعا می‌کنند که مشکلات کنترل ایدز در ایران ناشی از انگ و تابوی بسیار زیاد نسبت به تن‌فروشان و همجنس‌بازان است در حالی که براساس گزارش سوم ایران به سازمان ملل ارائه وسیله جلوگیری از بارداری به صورت رایگان و حتی سرنگ به معتادان از سال‌ها قبل انجام می‌شده است.


گزارش سوم ایران به سازمان ملل

 


  روش‌های مبارزه با ایدز از طریق روابط جنسی چه خروجی داشته است؟ توانسته گروه‌های پر خطر را کنترل کند؟

 

براساس آنچه شاهدیم پس از اجرای گسترده و عمومی توزیع وسیله جلوگیری و آموزش‌های جنسی، میزان استفاده از این وسایل در میان معتادان تزریقی تنها 17 درصد، درمیان مبتلایان به اچ آی وی 9 درصد و در میان تن‌فروشان 20 درصد بوده و این گروه‌ها تعهدی به پیشگیری از ابتلا و انتقال این بیماری ندارند. به عنوان مثال تن‌فروشان علت عدم استفاده از وسایل جلوگیری را از دست دادن مشتری عنوان کرده‌اند و این یعنی تابوشکنی بیشتری لازم است.


میزان استفاده از وسیله جلوگیری خاص در گروه‌های پرخطر

 

بنابراین این شیوه ارائه سرنگ و وسیله جلوگیری مدنظر به زندانیان، معتادان و تن‌فروشان طبق نسخه بین‌المللی نتایج موفقی در برنداشته است حتی آنها را به ادامه و تشدید جرم تشویق نموده است و این سوال مطرح است که وقتی نه در غرب و نه در ایران گروه‌های پر خطر از استفاده از این وسیله جلوگیری استقبال نکردند، چرا باید همه مردم ایران ملزم به استفاده از آن در روابط خود می‌شدند و هدف از آموزش استفاده از وسیله خاص جلوگیری به همه مردم چه بوده است؟  این شائبه زمانی بیشتر مطرح می‌شود که می‌بینیم این برنامه‌ها با برنامه کنترل جمعیت در ایران همزمانی دارد.

 

 انگ‌زدایی از مسئله تن‌فروشی کمکی هم به زن درگیر این موضوعات می‌کند؟

بنابراین انگ‌زدایی از معتادین و معرفی معتاد به عنوان بیمار و زن تن فروش به عنوان کارگرجنسی نه تنها  نتیجه قابل توجهی در کنترل ایدز ندارد بلکه موجب رواج اعتیاد و فحشا نیز خواهد شد .

سوال ما از مسئولان امر این است که کرامت و دفاع از حقوق زن این است ؟ در حالی که شاهدیم همین مسئولان راه حل عقیم‌سازی را برای زنان کارتن خواب مطرح ساختند که با مخالفت شدید مراجع عظام و عتاب مردم مواجه شدند.

راه کمک به زنی که کارتن خواب، تن‌فروش یا مبتلا به ایدز  است رها کردن او در مناسبات جنسی در سطح جامعه نیست. اگر حقوق و کرامت چنین زنی مهم است باید برنامه‌هایی پیاده شود که این خانم به خاطر مسائل مادی کارتن‌خواب نباشد و یا ازجهت مادی و یا روحی نیازی به تن‌فروشی نداشته باشد تا خود و دیگران را در معرض مخاطره قرار دهد.

متاسفانه برخی از مسئولان بجای اینکه پاسخگوی تعهدات اقتصادی باشند که به مردم به خصوص قشر مستضعف دارند، بیشتر پیگیر برهم زدن مناسبات اخلاقی جامعه را هستند.

 

این سوال مطرح است که چرا عده‌ای که بعضا جایگاه مسئولیتی یا علمی هم دارند سعی می‌کنند علت شیوع ابتلا به ایدز در ایران را روابط جنسی مطرح کنند و بلافاصله هم خواهان انگ‌زدایی از تن‌فروشان شوند؟

 

 آیا اقدامات ایران در حوزه کنترل ایدز موفق بوده است؟

ادعاهای متناقض در مورد کنترل ایدز در ایران از سوی برخی مسئولان همیشه دیده شده است، اگر ایران اولین کشور منطقه خاورمیانه در خدمات رایگان کنترل ایدز است و اگر برنامه‌های مقابله با ایدز به قدری موفقیت‌آمیز بوده که به جهت اجرای این برنامه‌ها هم مورد تقدیر مجامع بین‌المللی واقع شده‌ایم و به اذعان آقای سمیر آنوتی، مدیر منطقه‌ای مقابله با ایدز در دفتر خاورمیانه و شمال آفریقای یونیسف، ایران تنها کشور منطقه خاورمیانه است که در کنار 23 کشور دنیا به عنوان کشوری پیشرو در پیشگیری از HIV  انتخاب شده است، پس چگونه است که به ادعای برخی مسئولان داخلی همچنان با آمار رو به رشد این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنیم؟ جهش 9 برابری بیماری ایدز در طول سال‌های 2000 تا 2012 چگونه اتفاق افتاده است؟

تامل در این ادعاها نشان می دهد برخی از آمارها بیشتر از آنکه پشتوانه علمی داشته باشند آمارسازی برای ایجاد رعب و وحشت جهت تحمیل برنامه‌های سازمان‌های بین‌المللی به مردم ایران هستند که بسیاری از آنها با فرهنگ ملی و دینی ما تناقض داشته و دارند در برهه‌ای همراه با برنامه کنترل جمعیت به کاهش جمعیت تا حد تهدیدنسلِ ایران جوان منجر شدند و امروز هم اگر دقت نکنیم به  ترویج فساد و فحشا منجر خواهد شد.

*فارس: شاخص‌های اجرا شده کنترل ایدز در ایران بر مبارزه با کدام شیوه تمرکز دارد؟

با توجه به اینکه 17 درصد موارد ابتلا به ویروس ایدز در ایران ازراه انتقال به شیوه‌های نامشخص  و در کل 81 درصد ابتلاها به طریق غیرجنسی است چرا در برنامه‌های اخیر کنترل ایدز بر روی شیوه جنسی تمرکز شده است و دیگر طرق تقریبا نادیده گرفته می‌شود؟

متاسفانه تامل در شاخص‌های اجرا شده برنامه کنترل ایدز نشان می‌دهد که شاخص‌های اجرا شده بیشتر روی انتقال جنسی HIV و تابوشکنی در این زمینه و پیش‌بینی برنامه‌های خدماتی به مردان همجنس‌باز و زنان تن‌فروش تمرکز داشته است و نکاتی چون آگاهی و آموزش افزایش دینداری، خویشتن‌داری، ازدواج آسان و پایبندی به قداست ازدواج و حفظ محدوده رابطه با  نامحرم مغفول مانده است.

 

 آموزش‌های مقابله با ایدز به کودکان تا چه حد سازنده بوده است؟

خوب است که مردم ما بدانند دفتر یونیسف در ایران در قالب برنامه HIV/ ایدز با شرکای دولتی و غیردولتی در کشور کار می‌کند تا پیام‌های کلیدی مرتبط با HIV/ ایدز و موضوعات مربوطه را از طریق رسانه‌های جمعی در جامعه پخش کند. این برنامه آموزش کودکان 6 تا 18 سال را در مدارس هدف قرار داده است در حالیکه طبق آمار درصد بسیار پایینی از کل انتقال ایدز در ایران مربوط به این گروه سنی  است.

بیشترین شیوع ایدز در بین کودکان و نوجوانان مربوط به انتقال از طریق مادر به جنین بوده است و از لحاظ آماری در میان شمار مبتلایان به ایدز قریب به ۵۰۰ نفر از مبتلایان شناسایی شده و 600 نفر شناسایی نشده زیر ۲۰ سال دارند که اگر تمام اینان را تسامحا دانش‌آموز محسوب کنیم این سوال پیش می‌آید که با اینکه گروه‌های در معرض خطر ضرورتا در مدارس نیستند و غالبا در سطح جوامع شهری و در فضاهایی با احتمال بروز رفتارهای پر خطر نظیر کودکان کار و خیابانی هستند علت تمرکز این دفتر و شرکای کاری آن که اغلب وزارتخانه‌های دولتی هستند بر مداخلات بیشتر در درون محیط مدارس چیست؟!

درحالی که در بدبینانه‌ترین حالت اگر فرض بگیریم نیمی از این ۱۱۰۰ نفر از طرق جنسی و اعتیاد، به ایدز مبتلا شده باشند. با توجه به وجود جمعیت بیش از ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دانش آموز در کشور ، متوجه خواهیم شد که شیوع ایدز در بین دانش‌آموزان، کمتر از ۹ هزارم درصد است و از هر صدهزار دانش آموز، نهایتا به طور کلی۴ نفر از طریق اعتیاد و رابطه جنسی به ایدز مبتلا شده‌اند.

حال با این وصف بر اساس کدام منطق و عقل سلیم برای جلوگیری از ابتلای ۴ نفر در صدهزار دانش‌آموز همه کودکان و نوجوانان کشور را در معرض قبیح‌ترین مسائل جنسی و مطالب آسیب‌زای مرتبط با اعتیاد قرار می‌دهند؟ چرا باید برای این آمار اندک، آموزش‌های جنسی را به کل جامعه دانش‌آموزی تسری داد؟ چگونه است که برای جمعیت میلیونی سالم نسخه بیمار می‌پیچند؟!

 

 آیا آموزش‌های مقابله با ایدز به شیوه جنسی به کودکان در دیگر کشورها موفقیت‌‌آمیز بوده است؟

اتفاقا سوالی که مسئولان امر باید از خود بپرسند این است که چرا غرب با همین نسخه هنوز موفق به کنترل ایدز نشده است و دارای افزایش آمار روزانه ابتلا به ایدز است و نسبت مبتلایان به کل جمعیت در این کشورها که حتی کار آموزش به رسانه‌های جمعی و تلویزیون رسیده است چندین برابر ایران است؟

خوب است گاهی به نتایج تحقیقات متخصصان غربی در این زمینه نیز توجه شود. دکتر گاردنر عنوان می‌کند ما با آموزش‌های جنسی بیماری ایدز به کودکان، بیماری  را توسعه دادیم و سن آن را پایین آوردیم و به وسعت فاجعه عمق بخشیدیم بر این اساس باید روش پرهیز جنسی تا زمان ازدواج را آموزش دهیم.

 

 آیا روش پیشگیری از ایدزی وجود دارد که مختص گروه‌های پرخطر باشد؟

بله، به این نکته دقت کنید که  بر اساس تحقیقات دانشمندان مختلف در زمینه انتقال ویروسHIV چون دکتر مایکل رولند و دکتر کری از مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا (CDC)وسایل جلوگیری که در برنامه مقابله با ایدز به عنوان راه حل پیشگیری ابتلا به ایدز از طرق جنسی پیشنهاد می‌شود به هیچ عنوان راه حل مطمئنی جهت جلوگیری از انتقال بیماری در رابطه جنسی نیست و این در حالی است که داروی کنترل و جلوگیری از انتقال ویروس HIV با درصد بسیار بالای موفقیت وجود دارد و می‌شود به سهولت از این دارو برای مبتلایان و افراد درمعرض خطر استفاده کرد. حال مسئولان باید پاسخ دهند که چرا دنبال استفاده از چنین روشی برای جلوگیری قطعی از ایدز توسط روابط جنسی نیستند؟

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
دهقان
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۶
به نظر میاد دستهایی پشت پرده هست برای رواج فساد و فحشا و قبح زدایی مسائل جنسی و عادی شدن بی بندباری و فحشا
به بهانه این بیماری اهداف شوم خود را میخواهن پیاده کنن
اجازه نخواهیم داد
پربیننده ترین ها
آخرین عناوین
پرطرفدارترین