دبیر کنگره بین المللی مقابله با خطر اندیشه های تکفیری گفت: وحدت اسلامی یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است و انقلاب این مهم را به عنوان یک تاکتیک موقت برای جلب نظر قومیت ها دنبال نکرد بلکه این یک برنامه و راهبرد اساسی انقلاب اسلامی است.

به گزارش فرهنگ سدید، حجت الاسلام  دکتر محمد حسن زمانی دبیر کنگره بین المللی مقابله با خطر اندیشه های تکفیری و مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور در سی و دومین نشست شنبه های انقلاب که با موضوع «وحدت مذاهب اسلامی» با هدف تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در این حوزه به همت جنبش مردمی چهل سال انقلاب اسلامی در دبیرخانه شورای نمایندگان ولی فقیه در امور اهل سنت برگزار شد، در سخنانی اظهارداشت: وحدت اسلامی یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است و انقلاب این مهم را به عنوان یک تاکتیک موقت برای جلب نظر قومیت ها دنبال نکرد بلکه این یک برنامه و راهبرد اساسی انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه وحدت در ده ها حدیث نبوی و ائمه معصومین(ع) مورد تاکید قرار گرفته است، افزود: در آیات قرآن کریم داریم که امت اسلامی یک امت واحد است یعنی تصریح شده بر وحدت و اشاره شده است که «الله» رب مسلمانان و مربی جامعه اسلامی است که اگر مسلمانان ربوبیت و تربیت خداوند را پذیرفته باشند باید متحد باشند.

زمانی ادامه داد: خداوند در آیات دیگر قرآن می فرماید که امت اسلامی امت واحده است و تنها رب مسلمانان است پس باید تقوا پیشه کنند به این معنا که عمل به وحدت مصداق تقوا پیشگی است و انجام عمل تفرقه انگیز به معنای ترک تقواست، همچنین توحید ربوبی و اعتقاد به این توحید اقتضا کننده وحدت عمومی است.

دبیر کنگره بین المللی مقابله با خطر اندیشه های تکفیری گفت: رمز پیروزی انقلاب اسلامی، وحدت امت اسلامی و جامعه ایران بود و اگر مذاهب، اقوام و جریان های فکری وحدت نداشتند، انقلاب در برابر قدرت شاه و طاغوت موفق نمی شد؛ لذا رمز پیروزی و بقای انقلاب اسلامی و همچنین مقاومت و پیروزی در برابر استکبار جهانی، وحدت است و باید باقی بماند.

وی با بیان اینکه برای برقراری وحدت در ایران اسلامی تمام مذاهب اعم از شیعه و سنی و قومیت ها اعم از فارس، کرد، ترکمن، بلوچ و ... مشارکت داشتند، افزود: تمام مذاهب و قومیت های کشور در برابر فرامین امام (ره)  و رهبری سرتسلیم فرود آوردند و برای پیروزی انقلاب همکاری کردند، به طوری که سالهای اول نهضت انقلاب اسلامی بسیاری از علمای اهل سنت به حمایت از امام خمینی(ره) برخاستند و در برابر دسیسه های شاه ایستادند و در همین رابطه 50 عالم اهل سنت در کردستان در مبارزه با جریان کمله ضد انقلاب به شهادت رسیدند.

زمانی  اضافه کرد: در ادیان و استان های دیگر نیز شهدایی از مذاهب و قومیت های دیگر به انقلاب اسلامی اهدا شده است که در آخرین مورد شیخ الاسلام رئیس محترم شورای افطار اهل سنت کردستان به شهادت رسید.

دبیر کنگره بین المللی مقابله با خطر اندیشه های تکفیری در مقایسه ای میان تلاش های ایران اسلامی در زمینه برقراری وحدت با تلاش های کشورهای دیگر تصریح کرد: تمامی کشورها در این زمینه تلاش هایی داشته اند اما مقایسه عملکرد آنان، اهمیت تلاش های ایران را بیش از پیش نشان می دهد؛ به طور مثال آیا در کشور عربستان وحدت محقق شده است؟ امسال در صحبتی که با مسئولان این کشور داشتم از آنان پرسیدم که توقع ندارم در شهر مدینه و مکه که شیعیان بسیاری زندگی می کنند امکان تاسیس مسجد شیعی را بدهید اما آیا اجازه تاسیس مسجدی برای حنفی ها، شافعی ها و مالکی ها را می دهید؟ پاسخ دادند که خیر جرم است! پرسیدم آیا اجازه می دهید یک نفر از این پیروان اهل سنت امام جمعه شوند پاسخ دادند خیر بازداشت می شود! پرسیدم آیا اجازه تاسیس حوزه را دارند که بازهم پاسخ منفی دادند و این وضعیت خفقان عربستان سعودی است.

وی اضافه کرد: در کشور مصر نیز که سال پیش اولین دارالتقریب را ایجاد کردند و البته تلاش های قابل تقدیری نیز در زمینه وحدت انجام داده اند، طی جلسه ای مقایسه ای میان عملکرد این کشور و جمهوری اسلامی در زمینه وحدت داشتیم که پرسیدیم برای شیعیان چه کرده اند، آیا اجازه تاسیس مسجد و حوزه را به شیعیان این کشور که جمعیت 7 میلیونی را دارند، می‌دهند؟  پاسخ دادند خیر که گفتم در ایران بیش از 20 پروژه در زمینه برپایی وحدت صورت گرفته است اما در مصر چنین برنامه هایی نداشتید لذا معتقدم ایران اسلامی رتبه اول در زمینه تحقق وحدت اسلامی میان مسلمانان را داشته است.

زمانی گفت: وحدت و تلاش برای تقریب مذاهب اسلامی به یک برنامه در ایران اسلامی مبدل شده و برای تحقق این امر چندین نهاد در کشور تاسیس شده است که تاسیس مجمع تقریب مذاهب اسلامی، تاسیس دانشگاه مذاهب اسلامی و دانشگاه ادیان و مذاهب در قم جهت تحصیل دانشجویان شیعه، سنی، حنفی و شافعی در کنار یکدیگر، انتصاب نمایندگان ولی فقیه در امور اهل سنت به ویژه در استان های مرزی کشور از سوی مقام معظم رهبری، برپایی کنفرانس بین المللی وحدت به مدت 40 سال با حضور بیش از 100 شخصیت علمی برجسته، ایجاد دبیرخانه مقابله با جریان های تکفیری و تندور تحت اشرافیت مرجع عالیقدر آیت الله مکارم شیرازی، انتصاب مشاور ریاست جمهور در امور اهل سنت از جمله برنامه ها و اقدامات نظام اسلامی در این زمینه است.

مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: امروزه بیش از 12 هزار طلبه اهل سنت از خدمات بیمه درمانی برخوردار هستند و این افراد از بودجه دولتی شهریه مختصری دریافت می کنند در حالی که طلاب شیعه از بودجه دولت شهریه دریافت نمی‌کنند و محل شهریه آنان که مبلغ ناچیزی است از  بخشی از وجوهات پرداختی مردم به دفاتر مراجع تقلید تامین می شود.

ارسال نظر
نام:
* نظر: