عضو شورای عالی مجمع التقریب گفت: قبل از انقلاب تعداد دبیرستان ها در استان سیستان و بلوچستان 3 یا 4 دبیرستان بود اما اکنون این تعداد افزایش یافته و در هریک از شهرهای استان سیستان و بلوچستان 3 یا 4 دانشگاه ساخته شده است.

به گزارش فرهنگ سدید، مولوی دکتر اسحاق مدنی استاد برجسته حوزه و دانشگاه و عضو شورای عالی مجمع التقریب و مشاور اسبق امور اهل سنت ریاست جمهوری، در سی و دومین نشست شنبه های انقلاب که با موضوع «وحدت مذاهب اسلامی» با هدف تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در این حوزه به همت جنبش مردمی چهل سال انقلاب اسلامی در دبیرخانه شورای نمایندگان ولی فقیه در امور اهل سنت برگزار شد، در سخنانی اظهار داشت: یکی از خدمات مهم جمهوری اسلامی ایجاد وحدت و برادری  در مناطق اهل سنت و تشیع بوده است.

وی با بیان این که دشمنان امروز جمهوری اسلامی نیمه خالی لیوان را بزرگ می کنند و درصدد اختلاف بین شیعه و سنی هستند گفت: این یک بی انصافی است که ما خدمات انقلاب را نگوییم و ما باید نیمه پر لیوان را هم ببینیم و دستاوردهای انقلاب در مناطق اهل سنت زیاد بوده است.

مدنی تاکید کرد: به اعتقاد من آنچه که در طول این چهل سال در مناطق سنی نشین صورت گرفته است در مناظق شیعه نشین صورت نگرفته است و این نشان دهنده توجه عظیم جمهوری اسلامی به اهل سنت است.

وی همچنین افزود: در زمان انقلاب کارهای جهادی در مناطق سنی نشین توسط جوانان شیعه صورت گرفت اما این جوانان جهادی توسط عوامل کوردل بیگانه ترور شدند و هدف این عوامل دور کردن شیعیان از اهل سنت بوده است.

نماینده سابق اهل سنت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: قبل از انقلاب چیزی به نام جاده آسفالتی در سیستان و بلوچستان وجود نداشت که نمونه آن جاده خاش – سراوان بود و این جاده یک شهر را به شهرستان و صل می کرد و جزو جاده های اصلی به حساب می آمد ولی این جاده خاکی بود اما به برکت انقلاب اسلامی تمام جاده های خاکی آسفالت شدند.

مدنی باشاره به دستاورد های انقلاب اسلامی در مناطق سنی نشین ادامه داد: قبل از انقلاب تعداد دبیرستان ها در استان سیستان و بلوچستان 3 یا 4 دبیرستان بود اما اکنون این تعداد افزایش یافته و در هریک از شهرهای استان سیستان و بلوچستان 3 یا 4 دانشگاه ساخته شده است.

وی تصریح کرد: قبل از انقلاب در سیستان و بلوچستان حوزه های علمیه اهل تسنن وجود نداشت وافراد برای تحصیل به کشور پاکستان می‌رفتند اما باز به برکت انقلاب اسلامی حوزه های علمیه در سیستان و بلوچستان ایجاد شد و این استان مانند استان قم که مرجع شیعیان است مرجع اهل تسنن شده است.

نماینده اهل سنت در مجلس خبرگان رهبری گفت: در دروان پهلوی، یک فرد با مدرک دیپلم در سیستان و بلوچستان وجود نداشت و در آن دوران فقط یک بیمارستان در سیستان و بلوچستان بود که یک پزشک بومی در آن حضور نداشت اما اکنون بعد از انقلاب در هر شهر این استان یک بیمارستان مجهز و پزشکان حاذق و ماهر بومی که بخش اعظم آن را اهل سنت تشکیل می دهند، مشغول به کار هستند.

وی گفت: به برکت انقلاب اسلامی به این مناطقی چون سیستان و بلوچستان توجه شایانی شد و در طول این چهل سال پیشرفت قابل توجهی رخ داده است.

مدنی با اشاره به شرایط سخت حاکم بر استان هرمزگان در دوران پهلوی گفت: قبل از انقلاب، مردم استان هرمزگان برای آب آشامیدنی از گودال هایی که ایجاد کرده بودند و با جمع آوری آب باران استفاده می کردند؛ در آن دوران مردم مرزی اهل تسنن برای استحمام از آب شور دریا و برف استفاده می کردند و هیچ لوله کشی آب و برق در این استان ها نبود اما اکنون و بعد از انقلاب اسلامی تمام استان های سنی نشین از لوله کشی آب و برق برخوردار شدند.

استاد برجسته حوزه و دانشگاه در پایان سخنان خود گفت: این را باید منصفانه گفت که انقلاب همان نگاهی که به مناطق شیعه نشین داشته به مناطق سنی نشین هم داشته است.

ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha: