پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

جهانیان گفت: مراکز علمی باید به بزرگترین گردشگری مذهبی جهان، هدفمند و با برنامه بپردازند و در شکل تهیه کتاب و پژوهش‌های علمی و مطالعاتی و پایان نامه‌های دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی بایستی مورد توجه قرار گیرد و نهاد‌های متولی فرهنگی از آنان حمایت کنند.

تاریخ انتشار: ۱۵:۱۱ - ۳۰ آبان ۱۳۹۷
منوچهر جهانیان رئیس دانشکده گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ در گفت‌وگو با فرهنگ سدید به بررسی ابر رویداد گردشگری مذهبی جهان، پیاده­‌روی اربعین پرداخت و گفت: همچون سایر ادیان، در دین اسلام نیز همواره سفر‌های مذهبی و زیارت امامان معصومین علیهم السلام رواج داشته و مسلمانان در مناسبت‌های گوناگون به مکان‌های مقدس سفر می‌کنند.

وی ادامه داد: اربعین از جمله رویداد‌های مذهبی ویژه در دین اسلام است که به‌عنوان مراسم چهلم برای حضرت سیدالشهدا علیه السلام و یاران باوفای آن حضرت برگزار می‌شود، همچنین نشان و نماد ایمان، اعتقاد و باور عمیق دینی در دین اسلام از قول امام معصوم علیه السلام بیان شده است.

این استاد دانشگاه افزود: با توجه به طیف انگیزه‌های گوناگونی که در سفر به اماکن مقدس وجود دارد، پیاده روی اربعین به عنوان یکی از مهمترین رویداد‌های گردشگری دینی در سال‌های اخیر توانسته است در توسعه گردشگری دینی منطقه با محوریت کشور عراق سهم بسزایی ایفا کند.

جهانیان مهمترین دستاورد‌های نظام جمهوری اسلامی ایران در حمایت از راهپیمایی اربعین را تشریح کرد و گفت: توجه به معنویت و برپایی بزرگترین کنگره دینی و معنوی در جهت تکامل روحی و جسمی انسان‌ها اولین دستاورد است؛ دیگر اینکه این مراسم مذهبی، بستر‌های لازم در جهت ایجاد وفاق، همدلی و یکپارچگی بین مسلمانان و پیروان سایر ادیان الهی را فراهم آورد.
 
وی ادامه داد: با محوریت اربعین حسینی علیه السلام تلاش استکبارجهانی در ایجاد تفرقه و چنددستگی میان مسلمانان خنثی شد، به رخ کشیدن قدرت منطقه­‌ای جمهوری اسلامی ایران و امنیت کشور عراق و منطقه علی­ رغم تلاش‌های فریب خوردگان استکبار و گروهک‌های تروریستی از دیگر دستاورد های راهپیمایی اربعین است. نمود علنی ام القرا بودن جمهوری اسلامی ایران درهدایت و رهبری و محور بودن در این حماسه و بزرگترین رویداد فرهنگی و دینی جهان نیز از دستاورد‌های پیاده روی اربعین است.

وی تصریح کرد: عملکرد ستاد اربعین قابل قبول است، اما در بحث راهنمایی زائرین، خدمات حمل ونقل و همچنین خدمات پذیرایی و اسکان مدیریت خدمات ضعیف است که با برنامه ریزی و تقسیم وظایف ارگان‌ها و دستگاه‌های عضو ستاد می‌توان از این همه امکانات به طور مطلوب و شایسته، بهره برد که لازم است برای تحقق این امر سازمان دهی بهتری صورت پذیرد.

رئیس دانشکده گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ با اشاره به برکات این سفر معنوی گفت: با توجه به منویات مقام معظم رهبری، پیاده روی اربعین، سیر در آفاق و انفسی است که در جهت تکامل روحی و جسمی برای برپایی شعائر دینی و مذهبی و رسیدن به سیر وسلوک إلی الله و سعادت بشری لازم و ضروری است و همچنین بزرگترین اجتماع فرهنگی و دینی مسلمانان و در تعامل با پیروان سایر ادیان الهی برای گسترش تعاملات فرهنگی و اجتماعی و وحدت و یکپارچکی امت واحده است.

وی تشریح کرد: اهمیت این رویداد بزرگ فرهنگی و دینی در راستای توسعه فرهنگ گردشگری دینی و زیارتی و در جهت صلح، دوستی، تعامل و همکاری میان مردمان کشور‌های مختلف شرکت کننده در این مراسم است از این رو لازم است در مراکز علمی به بزرگترین گردشگری مذهبی جهان، هدفمند و با برنامه پرداخته شود و در شکل تهیه کتاب و پژوهش‌های علمی و مطالعاتی و پایان نامه‌های دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی مورد توجه قرار گیرد و نهاد‌های متولی فرهنگی از آنان حمایت کنند.

جهانیان در پایان اظهارات خود با بیان پیشنهاداتی در جهت هر چه بهتر برگزار شدن راه­پیمایی اربعین گفت: در این راستا باید کار‌های زیادی انجام شود که اولین آن تلاش در جهت ثبت جهانی این رودیداد در فهرست آثار میراث فرهنگی معنوی یونسکو به­ عنوان یک ابر رویداد فرهنگی ودینی است. از دیگر موارد در راستای بهبود هر چه بهتر برگزار شدن راه­پیمایی اربعین می توان به لزوم مدیریت خدمات و اطلاع رسانی مطلوب و شایسته به زائرین، تعامل و همکاری بیشتر بین دستگاه‌های ارائه کننده خدمات و مسئول در این حوزه، آسیب شناسی دقیق و بررسی نظرت و پیشنهادات علمی و عملی ارائه شده، افزایش مرز‌های ورود و خروج از محور کرمانشاه و خوزستان اشاره کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین ها
آخرین عناوین
پرطرفدارترین