پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

هنگام بازدید از این شهر بازی در نگاه اول وقتی که چشم به رضاشاه و ناصر الدین شاه می‌افتد متوجه خواهید شد که این فقط یک شهربازی عادی کودکانه نیست بلکه یک نوستالوژی از جنس تاریخ، ولی با زبان کودکان و نوجوانان است

تاریخ انتشار: ۱۱:۵۶ - ۰۹ آبان ۱۳۹۷
گروه اجتماعی فرهنگ سدید- محمد حسن فاطمی‌راد: هر خانواده‌ای که علاقه‌مند است فرزندانش با ملموس‌ترین حالت ممکن، در کوتاه‌ترین زمان و فارغ از تکلف‌های علمی، با تاریخ معاصر و رشادت‌ها و خیانت‌ها آشنا شوند لازم است حتما یک بار به شهربازی مقاومت و ایستادگی سری بزند؛ هنگام بازدید از این شهر بازی در نگاه اول وقتی که چشم به رضاشاه و ناصر الدین شاه می‌افتد متوجه خواهید شد که این فقط یک شهربازی عادی کودکانه نیست بلکه یک نوستالوژی از جنس تاریخ، ولی با زبان کودکان و نوجوانان است.

تونل ها، کانال‌ها، تور، پل متحرک چوبی، رود و پل آبی، نردبان‌ها، موانع، بازی و سرگرمی، مبارزه و فتح و... از جمله وسایل سرگرمی این شهربازی است که کودکان و نوجوانان حاضر در این شهربازی را سرگرم می‌کند.

در واقع این شهربازی به نحوی طراحی شده که در آن ضمن ایجاد سرگرمی و نشاط، حرکت از ذلت به عزت حس می‌شود و موضوعات و مفاهیم تاریخی و مکتبی را به یک اجرای واقعی و تجسمی تبدیل می‌کند؛ از بدو ورود، راوی با بیان داستان‌های مقاومت، ایستادگی و ایثار، شرکت کنندگان را همراهی می‌کند.

شهر بازی به گونه‌ای طراحی شده است که در ظاهر ۱۳ مرحله بازی دارد و در ۶ محور تاریخی اجرا می‌شود که با تمام سادگی و هیجان ایجاد شده، حرف‌های بسیاری دارد؛ ۶ محوری که با عنوان‌های زیر اجرا می‌شود:

۱_قاجار و پهلوی و دوران تحقیر و ذلت
۲_انقلاب اسلامی و دوران عزت
۳_دفاع مقدس و دوران شهامت و شهادت
۴_اقتدار و پیشرفت و دوران عظمت و شکوفایی
۵_استکبار ستیزی و مدافعان حرم
۶_مردانِ شهادت و ظهور

کودکان و نوجوانان در مرحله اول به صورت نمادین از دوران قاجار و پهلوی عبور می‌کنند و ۱۸ قرارداد ننگین بررسی این دوران را بررسی می‌کنند. در این مرحله توسط پازل ها، شهر‌ها از ایران قدرتمند جدا می‌شود و بچه‌ها گام به گام از دوران سیاه شاهان قاجار و پهلوی درس تاریخ می‌گیرند و به یک نکته می‌رسند: چرا دوران ۲۰۰ ساله این دو سلسله همراه با ذلت و نکبت و وادادگی بوده است؟!

در ادامه این مرحله دوران تحقیر تاریخی توسط یک راوی به همراه دو طنز پرداز برای شرکت کنندگان روایت می‌شود و مرحله اول به نحوی پیش می‌رود که بچه‌ها با گلستان، ترکمنچای، آخال و ده‌ها قرارداد ننگین دوران ستم شاهی آشنا شده و با قهرمانان ملی همچون رییس علی دلواری، اندرزگوها، کوچک جنگلی ها، مدرس ها، نوری‌ها و نواب‌ها چهره به چهره می‌شوند و متوجه می‌شوند که دلیرمردانی بودن که تا پای جان برای وطن و مکتب اسلام جانفشانی کردند. اما سوالی که در ذهن شرکت کنندگان ایجاد می‌شود این است که باوجود قهرمانان ملی در دفاع از کشور و کیان ایرانی اشکال کار کجا بود و چرا هر کس می‌آمد قطعه‌ای از وطن و شرف و عزت را با خود می‌برد؟

پس از بررسی قرارداد‌های ننگین دوران شاهان قاجار و دوران پهلوی و شناخت قهرمانان ملی ایران متوجه می‌شوند که شهربازی با تأسی از آیات قرآن پیش می‌رود. راوی به بچه‌ها می‌گوید که پس از غیبت حضرت حجت (عج) تا قبل از انقلاب اسلامی، دو آیه ولایت و اتحاد امت ذیل قرآن و سنت در کنار هم محقق نشده بود از این رو با وجود قهرمانان ملی و مردم فداکار، شاهان کشور قرارداد‌های ننگین امضا می‌کردند و بخش‌هایی از کشور جدا شد.

راوی معنی و مفهوم دو آیه اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم «۵۹-نساء» و آیه واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا ... «۱۰۳ آل‌عمران» برای بچه‌ها بیان می‌کند و با این اقدام شبهات از ذهن شرکت کنددگان پاک می‌شود.

با سقوط قاجار و پهلوی مرحله اول شهربازی مقاومت و ایستادگی تمام می‌شود و نوجوانان به همراه راوی بعد از زندانی کردن نمادین پهلوی و قاجار، وارد مرحله انقلاب اسلامی می‌شوند.

در مرحله دوران انقلاب اسلامی در ۴ پرده، اتفاقات سال‌های اولیه انقلاب اسلامی مرور می‌شود و برای شرکت کنندگان جنایات منافقین، غائله ها، تحریم‌ها و فشار‌های بین المللی، حمله صدام معرفی و تبیین می‌شود، سپس بچه‌ها برای دفاع از وطن و بازپس گیری خرمشهر وارد مرحله دفاع مقدس می‌شوند.

در مرحله دفاع مقدس کلاه، لباس، کوله، قمقمه و سربند تداعی گر دوران دفاع ملی و حکایتگر رشادت‌ها و فداکاری‌های جوانان این مرز و بوم است. در این مرحله کودکان و نوجوان با هیجان زیاد و با پخش آهنگ‌ای لشگر صاحب زمان، وارد مرحله دفاع مقدس می‌شوند، سنگر‌ها یکی یکی فتح می‌شوند و داستان مردانگی، شجاعت، غیرت و شهادت روایت می‌شود.

باتوجه به فضا سازی انجام شده و ایجاد شرایط جنگی، نوجوانان هم به صورت جدی و مانند یک مدافع وطن سنگر‌ها را فتح می‌کنند و مراحل مختلفی را طی می‌کنند تا به چادر فرماندهی شماره ۱ برسند؛ حال باید سه مرحله دشوار را پشت سر بگذارند تا به خرمشهر برسند؛ ابتدا بازی استراتژیک دفاع از وطن، سپس بازی دفاع از مکتب و در نهایت یکی یکی در خیمه فرماندهی شماره ۲ جمع شده و آماده عبور از کارون می‌شوند.

فضای ایجاد شده برای عبور از رودخانه کارون که با همه کوچکی یادآور عبور رزمندگان از پل‌های متحرک و رشادت شهدای غواص و... است؛ لازم است بچه‌ها به آن طرف آب برسند که برای این منظور باید از پل‌های ایجاد شده عبور کنند. بعد از دقایق پرالتهاب و پر از هیجان، بچه‌ها وارد خرمشهر می‌شوند و سرود شادی سر می‌دهند.

در خرمشهر با داستان «ما می‌توانیم» آشنا می‌شوند و راوی به آن‌ها می‌گوید که خرمشهر اولین فتح الفتوح سربازان ایرانی بعد از ۲۰۰ سال ذلت و حقارت است.
در واقع در این شهربازی داستان خرمشهر سرآغاز مرحله اقتدار و پیشرفت است و نوجوانان با ۵۰ دستاورد و پیشرفت ایران در صحنه‌های بین الملل آشنا می‌شوند؛ دستاورد‌هایی همچون نظامی، علمی، پژوهشی، آموزشی، پزشکی و...


پس از اتمام مرحله چهارم، از بچه‌ها در پشت دیوار مقاومت عکس یادگاری گرفته می‌شود و نوجوانان با کمک فرمانده آماده حمله نهایی یعنی آزاد سازی جهان اسلام می‌شوند. در این مرحله است که نام مدافعان حرم و جبهه مقاومت بر زبان‌ها می‌افتد.
نوجوانان به دو گروه تقسیم شده و از کانال و تونل وارد فضایی می‌شوند که تداعی گر ایران اسلامی است و در اطراف این فضا دشمنان انقلاب اسلامی جمع شده اند. نوجوانان باید در یک بازی مقاومتی با داعش، آل سعود، اسراییل، آمریکا و انگلیس مبارزه کنند و یک به یک دیواره‌های یمن، دمشق، نیجریه، لبنان، فلسطین و ... را از لوث دشمنان پاک کنند.
مبارزه در این مرحله با شکست و تحقیر آمریکا تمام می‌شود و نوجوانان وارد خیمه شهدا و امام زمان گشته و با شهدا نجوای پیروزی سر می‌دهند.
نوجوانان اجازه پیدا می‌کنند درباره این شهربازی و اتفاقات گفتگو کنند و آنچه را که فهمیده‌اند به اشتراک بگذارند.
شهربازی به پایان رسید، اما قطعا برای این نوجوانان بازی تازه آغاز شده بود این موضوع از مرور وقایع همراه با هیجانی در هنگام خروج کاملا مشهود بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۱
سلام لطفا آدرس دقیق شهربازی را هم اعلام بفرمایید
شهربازی مقاومت و ایستادگی
United States
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
آدرس مشهد مقدس .خیابان فداییان اسلام .بین ۲۷ و ۲۹ سمت راست
پربیننده ترین ها
آخرین عناوین