پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

پرونده ویژه «فرهنگ سدید» درباره رفتار متناقض برخی از رسانه‌ها در مواجهه با مفاسد اقتصادی- (۱)

پورمختار در گفت‌وگو با «فرهنگ سدید»: رپورتاژ برای مفسدان اقتصادی با مقاصد سیاسی همراه است/ رسانه‌هایی که پیاده نظام دشمن هستند!

نماینده مردم کبودرآهنگ و بهار گفت: قطعا رپرتاژ رفتن برای این اشخاص، با مقاصد سیاسی صورت می گیرد؛ به نظر من این نوع رسانه ها پیاده نظام دشمن هستند. این رسانه ها افراد بدنام سیاسی و اقتصادی را پاک و تطهیر و به عنوان یک فرد موفق به جامعه معرفی می‌کنند.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۱ - ۲۲ آبان ۱۳۹۷

به گزارش فرهنگ سدید، پیشتر در مطلبی با عنوان «وقتی رکن چهارم دموکراسی در خدمت مفسدان اقتصادی قرار می‌گیرد!» به موضوع رفتار متناقض برخی از رسانه ها در مواجهه با مفاسد اقتصادی اشاره شد. فرهنگ سدید در گفت‌وگوهای مختلفی با چهره‌های مختلف فرهنگی، سیاسی و رسانه‌ای به ریشه‌یابی این موضوع و چرایی دروغ پردازی جریاناتی پرداخته است که در عین حال که رسانه را رکن چهارم دموکراسی می دانند، این ابزار مهم را در خلاف جهت حقوق مردم استفاده کرده و در اختیار مفسدان اقتصادی قرار می دهند. البته با توجه به اینکه چهره‌هایی که مخاطب گفت وگو قرار گرفته اند از جناح های مختلف فکری هستند طبیعتا نظرات آن‌ها نیز در موضوعاتی متفاوت است. فرهنگ سدید در اولین گفت و گو از سلسله گفت وگوهای مورد اشاره به سراغ محمد علی پور مختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم و رئیس کمیسیون اصل نود مجلس نهم رفته است.

 

آقای پورمختار همانطور که می دانید کشور امروز درگیر مشکلات اقتصادی است، اگر بخواهیم نقاط قوت و ضعف کشور را اجمالا دسته بندی کنیم به چه مواردی می رسیم؟

باید نگاه جامع و کامل به 4 دهه عمر انقلاب اسلامی داشته باشیم. پیشرفت های این چهار دهه با بسیاری از دشمنی ها و تحریم ها بسیار چشمگیر بوده است. آمریکا در طول این مدت فتنه‌هایی همچون فتنه منافقین، فتنه 78 و یا فتنه 88 را ترتیب داد تا امنیت سرمایه گذاری در کشور را تهدید کند. از سوی دیگر کشور در برهه ای درگیر یک جنگ ناخواسته شد و همین جنگ بیشترین خسارت را به این کشور و ملت تحمیل کرد که با گذست 3 دهه همچنان هزینه های آن در حال پرداخت است. با وجود همه این موانع و مشکلات، توانستیم در حوزه اقتصاد رشد داشته باشیم. البته با این وجود دشمن تلاش کرد دسترسی ایران به سطح بین الملل محدود شود و همین عامل باعث شد ایران نتواند با اقتصاد دنیا ارتباط پیدا کند.

 

برخی معتقدند در اقتصاد ایران رانت و رانت بازی وجود دارد، نظر شما چیست؟

من منکر این قضیه نیستم. ولی در این برهه نباید با دشمن همراهی کنیم زیرا دشمنان ملت دنبال این هستند که همه چیز را سیاه و بسیار بد جلوه بدهند و بگویند که جمهوری اسلامی ایران ناموفق و نظامی فساد و رانت باز بوده است. فلذا این قضیه ممکن است مردم را نسبت به اصل نظام و انقلاب بدبین کند.

 

شما اشاره کردید که جمهوری اسلامی در این 4 دهه ایران پیشرفت های قابل توجهی داشته است خب این موضوع به خوبی در در رسانه‌ها تبیین نمی شود؛ علت آن را در چه می دانید؟

رسانه هایی که نگاه سیاسی دارند، همیشه قضایا را با عینک و نگاه سیاسی می بینند. با این نگاه سیاست زده، سعی می شود نظام ضعیف نشان داده شود. بعد دیگر قضیه به فرهنگ کشور بازمی گردد که براساس آن رسانه‌ها علاقه دارند برای جذب مخاطب به اخبار ویژه و به اصطلاح خبرهای زرد روی بیاورند. در این چارچوب سخن شما از پیشرفت، شاید مخاطب یا خواننده نداشته باشد و همین باعث می شود رسانه برای جذب مخاطب به سمت خطوط قرمز یا حرف های خیلی تند برود.

 

البته رسانه ها رسالت های زیادی بر دوش دارند و برای تداوم همین پیشرفت‌های مورد اشاره یکی از موضوعاتی که رسانه می‌تواند در آن نقش ویژه ای ایفا کند، فسادستیزی است. اما متاسفانه برخی رسانه ها در پرونده های خاص، تلاش کرده اند افراد مفسد را پاک و تطهیر شده به جامعه معرفی کنند.

قطعا رپرتاژ رفتن برای این اشخاص، با مقاصد سیاسی صورت می گیرد؛ به نظر من این نوع رسانه ها پیاده نظام دشمن هستند. این رسانه ها افراد بدنام سیاسی و اقتصادی را پاک و تطهیر و به عنوان یک فرد موفق به جامعه معرفی می‌کنند.

 

جالب اینکه همین رسانه ها همواره این شعار که رسانه رکن چهارم دموکراسی است را فریاد می زنند؛ خب این شعار با خروجی آن‌ها متناقض نیست؟

البته نمی توان به صورت مطلق گفت همه رسانه ها این طور هستند اما می توان گفت که بخشی از رسانه ها این طور هستند ولی کل رسانه ها این طور نیستند. ما رسانه های خیلی خوب و فعالی در کشور داریم که همیشه همراه مردم و منافع ملی هستند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: