پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

نخستین نشست هم‌اندیشی هنر دینی زنان با گفت و گو در محورهایی جنجالی با حضور زنان صاحب نظر به همت گروه هنر مقدس در مجموعه سرچشمه  برگزار شد.

تاریخ انتشار: ۱۵:۵۴ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

به گزارش  فرهنگ سدید، نخستین نشست هم‌اندیشی هنر دینی زنان به همت گروه هنر مقدس در مجموعه سرچشمه  با حضور خانم ها؛ « معصومه حکیمیان، معاون فرهنگی بسیج جامعه زنان» ، «فاطمه گنجی، مدیر سازمان بسیج مداحان»، «عشرت شایق، پژوهشگر ارشد صدا و سیما و ایده پرداز فرهنگی»، «طاهره بیات، ایده پرداز و نخبه فرهنگی و اولین بانوی مؤسس تعاونی پوشاک و ژورنال مد اسلامی»،«محور و نجفی، مسئولان مؤسسه دیما»، «باکوچی، معاونت فرهنگی بانوان شهرداری تهران»، «مریم  شعبانی، نویسنده و کارگردان»، «زینب یزدانی؛ کارشناس رسانه»، «شهریاری، مدیر مؤسسه پند»، «معاونت فرهنگی حوزه علمیه» برگزار شد و نقطه‌نظرهای متفاوتی با راه‌حل های کارشناسان مختلف مطرح شد.

تئاتر اولیا مخدره ؛ جدیدترین اثر هنر مقدس/  از پانتومیم برای بیان پیام ها در سطح بین الملل استفاده شود/ چرا وزارت ارشاد معاونت زنان ندارد؟

  • رونمایی از جدیدترین اثر هنر مقدس؛ تئاتر اولیا مخدره

جلسه با طرح موضوع از سوی خانم ‌ها سمیع زاده، کارشناس فرهنگی و مریم  شعبانی، نویسنده و کارگردان نمایش‌هایی مانند: اقلیما، عروس روزدهم و... کار خود را شروع کرد و پس از پیگیری‌های مخاطبان، در این جلسه از ‌جدیدترین اثر این کارگردان به نام "اولیا مخدره"  رو نمایی و پوسترهای آن عرضه شد.

تئاتر اولیا مخدره ؛ جدیدترین اثر هنر مقدس/  از پانتومیم برای بیان پیام ها در سطح بین الملل استفاده شود/ چرا وزارت ارشاد معاونت زنان ندارد؟

  • رویکرد بزرگ داشته باش و به دیدگاهت مستمرعمل کن

حکیمیان، معاون فرهنگی بسیج جامعه زنان با اشاره به جدیت بحث نفوذ نرم در رسانه و بیان تاریخچه آن، اظهار کرد: مجموعه‌های فرهنگی مانند گروه هنر مقدس، باید تصمیم جهانی بگیرد و دیر نیست که پس از نشر و اقدام درست در ایران، حس کند که وظیفه دارد، در کشورهای اسلامی  و اروپایی، برنامه اجرا کند و راهکار این اتفاق این است که خود را کوچک نبیند اما با برنامه ریزی کوچک اما مستمر عمل کند و رویکرد بزرگ را پیش چشم خود داشته باشد.

حکیمیان، افزود: فراموش نکنیم که ادبیات انسانی مشترکی با کشورهای مختلف داریم مانند ادبیات پاک زیستن و عفیف بودن و این به راحتی در حوزه هنر قابلیت اجرا دارد و اگر بسته ای ارزشی با رویکرد هنری ایجاد شود، روح‌های لطیف هنرمندان نیز برای کمک جذب می‌شوند.

  • از زبان بین المللی "پانتومیم" استفاده کنیم

عشرت شائق، پژوهشگر ارشد صدا و سیما و ایده پرداز فرهنگی با بیان اجتناب از دوری جستن از جامعه فعلی هنری و قدم نهادن در عرصه بین الملل، بیان داشت: مسئله اول ارتباط مستمر داشتن با هنرمندان و استفاده از تجربه‌های آنان است و راهکار دوم استفاده از زبان بین المللی تئاتر؛ "پانتومیم" است که پیام‌های ما می‌تواند از این  راه بین المللی شود.

وی ادامه داد: باید ادبیات را جدی گرفت و در بحث ادبیات مکتوب هم هنرمندانه وارد شد.

  • تاریخ عبرت آیندگان است

طاهره بیات، ایده پردازو نویسنده کتاب" زنان و جنگ نرم" بر ایجاد هسته اندیشه ای با حضور افراد متخصص و مشهور و داشتن برنامه ای طولانی مدت، تأکید کرد و گفت: ما با پژوهش‌ها و مطالعات بسیار محتوایی برای ده ها سال آینده ایران داریم و برای موفقیت در آینده باید از گذشته به خوبی استفاده کرد و ورود به تاریخ اسلام و ادیان با استفاده از فرمول‌های آماده راه اقدام درست هنری برای جامعه سازی است.

  • چرا وزارت ارشاد معاونت زنان ندارد؟

باکوچی، معاون فرهنگی بانوان شهرداری تهران با طرح این سؤال که چرا وزارت فرهنگ و ارشاد برای فرهنگ‌ساز ترین قشر جامعه یعنی زنان، معاونت ندارد؟ گفت: با ایجاد یک معاونت و پیگیری تأسیس آن توسط مجلس، ارتباط مؤسسات تخصصی در امور زنان با سهولت  و تأثیر بیشتری می‌تواند راه خود را ادامه دهد.

تئاتر اولیا مخدره ؛ جدیدترین اثر هنر مقدس/  از پانتومیم برای بیان پیام ها در سطح بین الملل استفاده شود/ چرا وزارت ارشاد معاونت زنان ندارد؟

  • هرچه در تنگنای سختی باشیم، تلاشگر تر می‌شویم

مدیر مسئول مؤسسه قرانی آل یاسین و از اعضای گروه "دیما" که خود را همه جا با افتخار یک "‌خانه دار" معرفی می کند، اظهار داشت: باید با شبهات به صورت جدی آشنا شد و از بحث‌های نظری که تا کنون جمع شده به صورت عملی استفاده کرد. دیگر وقت آن است که بحث های رهبری را در عمل نشان داد و فراموش نکنیم که هرچه در فشار باشیم، تجربه ملیت شناسی ما نشان داده که بیشتر عمل می‌کنیم و هم‌بسته می‌شویم.

  • باید آن قدر قوی عمل کرد که مراکز رسانه‌ای تو را منبع خود بدانند

مهدیه سادات محور، مدیر مسئول دیما و عضو سابق خانه‌مستندسازان انقلاب اسلامی، با توضیح این مسئله که اگر ما تولیدات قوی در حوزه زنان داشته باشیم ، مراکز رسانه‌ای خودشان به ما رجوع خواهند کرد چراکه تولیدات قوی برای بانوان نیاز همیشگی جامعه است.

وی ادامه داد: تمرکز ما باید بر دو بخش هنر دینی و به کارگیری زنان هنرمند متعهد باشد تا چتری باشیم بر روی مراکزی که اتفاقأ دغدغه هویت زنان را دارند.

*  اقتصاد در فرهنگ مسئله اولویت داریست!

شهریاری، مدیر مؤسسه پند که مخفف پیوند و دانش است بر روی مسئله اقتصادی برای کار در فرهنگ تمرکز کرد و ادامه داد: مردان چون در خانواده فعالیت اقتصادی داشتند به راحتی در جذب سرمایه و به‌کارگیری آن برای اهدافشان توفیق می‌یابند و ما نیز باید حامی اقتصادی برای توفیق یافتن طرح‌های بزرگمان جذب کنیم و باید کانال‌های ارتباطی خود را قوی کنیم.

  • تئاتر هنری عمیق و زنده است

نجفی،  مدرس و مسئول مدرسه ای دخترانه، در پایان اجرای تئاتر برای نوجوانان را راهی درست و مؤثر دانست و اذعان داشت: تمامی دانش‌آموزان از تماشای تئاتر و گرفتن نقطه نظرهای آن احساس رضایت داشتند و تئاتر به جهت داشتن ارتباط مؤثر و زنده دارای عمق اثر زیاد است و باید گروه هنر مقدس کار خود را در این زمینه ادامه دهد.

منبع : تسنیم

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین ها
آخرین عناوین