پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

معاون توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: حدود ۴ هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعال است که ۱۳۹۱ مورد آن مربوط به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۸ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۷

به گزارش فرهنگ سدید، مهدی یوسف زاده، معاون توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در هفدهمین شنبه‌ انقلاب با موضوع فناوری اطلاعات و فضای مجازی که به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در موزه فناوری اطلاعات(پست) برگزار شد، اظهار داشت: امروز به‌واسطه فناوری اطلاعات، مرزهای فرهنگی، سیاسی و کسب‌وکار در حال تغییر است و این به کشور ما اختصاص ندارد بلکه این تغییر و دگرگونی در سطح جهان است و بخش اعظمی از انقلاب‌های امروز منطقه، ناشی از فناوری اطلاعات بوده است.

وی بابیان اینکه فناوری اطلاعات هم فرصت است و هم تهدید، تصریح کرد: در زمینه فرصت‌ها باید بررسی کنیم که چه میزان از دانش کسب‌شده و یا دانشجویان تربیت‌شده را توانسته‌ایم به مرحله بهره‌برداری برسانیم و در زمینه تهدید نیز باید بدانیم که بر اساس پیش‌بینی‌ها بخشی از جنگ‌های آینده جهان، در حوزه ICT خواهد بود.

ضریب نفوذ ۱۱۰ درصدی تلفن همراه در کشور 

یوسف زاده با اشاره به اینکه به مدد تلاش‌های تمامی دولت‌های گذشته، امروز کشور در حوزه فناوری اطلاعات دارای جایگاه و رتبه خوبی است، گفت: در ابتدای عمر انقلاب لازم بود تا عقب‌ماندگی‌های کشور در شهرهای مختلف را جبران کنیم، به‌طوری‌که امروز 100 درصد روستاهای بالای 20 خانوار دارای خطوط تلفن هستند و 98 درصد راهه‌ای کشور تحت پوشش شبکه‌های ارتباطی قرار دارد و  همچنین تلفن همراه دارای ضریب نفوذ 110 درصدی است.

۷۰ درصد مردم از اینترنت پرسرعت بهره‌مند هستند

معاون توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: امروز برخی از مناطق عشایری را داریم که از خطوط تلفن بی‌بهره‌اند اما از پوشش تلفن همراه و اینترنت پرسرعت از طریق سلول‌های خورشیدی برخوردار هستند و ضریب نفوذ اینترنت امروز به 70 درصد رسیده است.

وی گفت: بعد از انقلاب، 51 هزار مقاله علمی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تولیدشده است و در المپیادهای علمی در این رشته‌ها نیز دانشجویان و نخبگان ایرانی، رتبه‌ها و جایگاه‌های مناسبی را کسب می‌کنند که نشان از تربیت نیروی نخبه در کشور است.

یوسف زاده با اشاره به اینکه ایران تنها کشور منطقه در زمینه تولید سیستم‌عامل و موتور جستجوی ملی است، گفت: در زمینه تولید برخی تجهیزات بومی در حوزه ICT به خودکفایی رسیده‌ایم و در زمینه تولید نرم‌افزار، بازی، آنتی‌ویروس و ... نیز سرآمد هستیم.

رشد ۲۰ پله‌ای جهانی ایران در حوزه دولت الکترونیک

معاون توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بابیان اینکه ایران امروز تولیدکننده سوئیچ، مودم و روتر محسوب می‌شود، گفت: در زمینه دولت الکترونیک نیز در مهروموم‌های اخیر با رشد 20 پله‌ای روبرو شده‌ایم و از رتبه 106 جهانی به رتبه 86 رسیده‌ایم.

فعالیت ۴ هزار شرکت دانش بنیان و ۴۵۰۰ استارتاپ در ایران

وی بابیان اینکه حدود 4 هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور فعال است که 1391 مورد آن مربوط به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است، تصریح کرد: 40 درصد اقتصاد دانش‌بنیان کشور در حوزه ICT قرار دارد و از میان 4500 شرکت استارت‌آپی نیز 2500 شرکت در سازمان فناوری اطلاعات به ثبت رسیده است.

یوسف زاده با اشاره به رشد فعالیت استارت‌آپ ها در کشور گفت: در نمایشگاه الکامپ امسال، 4 سالن در اختیار این بخش قرار داشت که البته از میان 770 شرکتی که ثبت‌نام کرده بودند تنها 410 شرکت امکان و فضای حضور را یافته بودند.

معاون توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: 10 درصد از استارت‌آپ های فعلی عمری کمتر از 3 ماه دارند، 17 درصد عمری میان 3 تا 6 ماه و 23 درصد نیز بین 6 ماه تا یک سال سابق فعالیت دارند که نشان از حرکت روبه‌جلوی کشور در این بخش است.

وی با اشاره به اینکه 53 درصد این استارت‌آپ ها از محل فروش محصول کسب درآمد داشته‌اند و 32 درصد نیز در حوزه تبلیغ سازی فعال بوده‌اند، افزود: 74 درصد استارت‌آپ ها به بازار داخلی دسترسی دارند، 14 درصد در سطح منطقه فعال هستند و 11 درصد نیز در سطح جهانی ارائه محصول دارند که بخش اعظمی از آن‌ها به‌صورت «آزادکار» مشغول فعالیت هستند که امیدواریم با حمایت‌های بیشتر این رقم گسترش یابد.

فروش یک میلیون دلاری دو شرکت دانش بنیان ایرانی

یوسف زاده افزود: یکی از اپ استورهای ایرانی امروز دارای 40 میلیون کاربر است و 11 درصد نیز دارای ترافیک خارجی است و حدود 23 هزار نفر نیز مشغول توسعه نرم‌افزار در این پلت فرم هستند که حدود 180 میلیارد تومان نیز فروش داشته است.

معاون توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: یک شرکت فعال در حوزه فروش آنلاین، به رقم یک‌میلیون دلارفروش رسیده است و یک شرکت تاکسی آنلاین نیز به 1/4 میلیون دلارفروش دست پیداکرده است.

وی گفت: هزینه ایجاد شغل به‌صورت عادی 330 میلیون تومان است که در بخش دانش‌بنیان ، این رقم به 100 میلیون تومان کاهش می‌باید و در حوزه ICT به رقم 70 میلیون تومان می‌رسد.

یوسف زاده در پایان با اشاره به اینکه امروز وضعیت کشور در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مناسب است، خاطرنشان کرد: امروز 22 هزار شغل در حوزه دانش‌بنیان ایجادشده است که فروشی بالغ‌بر 4 هزار و 194 میلیارد تومان داشته است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین ها
آخرین عناوین