پایگاه تحلیلی فرهنگ سدید

زراقی گفت: در رژیم منحوس پهلوی از زیبایی زن استفاده می شد نه از علم آن؛ آیا در ایران حقوق زن بیشتر حفظ می شود یا آمستردام که زنان را در ویترین می گذارند و می فروشند.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۳ - ۱۶ تير ۱۳۹۷

به گزارش فرهنگ سدید، پروفسور مریم رزاقی آذر فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان در دوازدهمین شنبه انقلاب با محور زنان و خانواده که به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در منزل خانم رقیه حداد رزمنده دفاع مقدس  برگزار شد در سخنانی اظهار داشت: انقلاب برای استقلال انجام شد، قبل از انقلاب هر آنچه آمریکا می‌گفت باید انجام می‌شد.

وی ادامه داد: خارجی‌ها قصد داشتند فساد را وارد کشور کنند و تا حدودی توانستند آن را با موضوع آزادی زن رقم بزنند.  

رزاقی با اشاره به استفاده ابزاری از زن قبل از انقلاب گفت: در رژیم منحوس پهلوی از زیبایی زن استفاده می‌شد نه از علم آن؛ آیا در ایران حقوق زن بیشتر حفظ می‌شود یا آمستردام که زنان را در ویترین می‌گذارند و می‌فروشند.

این پزشک متخصص تصریح کرد: اسلام و فرمان‌ها آن برای حفظ حقوق زنان است و این موضوعی است که اسلام را با سایر ادیان متمایز می‌کند.

رزاقی بابیان اینکه پس از انقلاب با یک استدلال جهانی مواجه شدیم که دموکراسی را وارونه جلوه می‌داد بیان کرد: در همین راستا آمریکا به همه کشورها دستور می‌دهد و ظلم می‌کند  و این نمونه عینی استبداد است.

این پزشک متخصص با اشاره به سوءاستفاده از جایگاه زن در سایر کشورها تشریح کرد: علیرغم اینکه زن در کشورهای خارجی به درجات بالا می‌رسد اما در موارد زیادی از آن‌ها سو استفاده جنسی شده و در حقیقت از زن استفاده تجاری می‌شود.

این چهره موفق  علمی کشورمان ادامه داد: اگر فیلم‌های قبل از انقلاب را بررسی کنیم خواهیم دید که زن تنها یک رقاص در میان مردان هیز بود اما اکنون زن در سینما به‌عنوان شخصیت علمی شناخته می‌شود و زن را به‌عنوان یک فرد وارسته نشان می‌دهند.

وی با اشاره به جایگاه علمی زنان قبل از انقلاب اسلامی گفت: تعداد اساتید زن در زمان پهلوی بسیار کم بود و آن تعدادی که وجود داشت نیز مورد تمسخر قرار می‌گرفتند و در کنگره‌های مختلف نیز از زنان استفاده نمی‌شد.

رزاقی ادامه داد: اکنون تعداد اساتید خانم بسیار زیاد است وزنان در همه عرصه‌های علم واردشده‌اند به‌گونه‌ای که کشورهای منطقه از ایران الگو گرفته‌اند و ازاین‌رو در کنگره‌ها حاضر می‌شوند.

این پزشک متخصص اظهار داشت: در صدر اسلام زنان در عرصه‌های مختلف اجتماع حضور داشتند و اسلام جایگاه شخصیتی و لیاقتی به آن‌ها داده بود و دراین‌بین هیچ تبعیضی وجود نداشت. به‌طور مثال حضور حضرت فاطمه(س) در بین اقشار مختلف جامعه و همچنین و نطق حضرت زینب(س) در کاخ یزید نمونه‌ای از حضور زن در عرصه اجتماعی است.

وی با اشاره به نگاه ویژه اسلام به زنان تصریح کرد: زنان باید نسبت به جایگاه خود در جامعه آگاه شوند و بدانند که نباید موجبات لذت مردان را فراهم کنند و لازم است تا زنان دارای شخصیت اجتماعی برای خود باشند؛ اسلام فقط می‌گوید اجازه ندهید از زن استفاده ابزاری شود.

رزاقی در بخشی از نشست در پاسخ به سؤالی در خصوص ازدواج دختر در قبل از 18 سال گفت: مسلماً ازدواج کردن در سنین پایین موجب پیشرفت می‌شود اکنون موانع ازدواج زیاد شده و عده‌ای رو به سنت روابط نامشروع می‌برند و نام این موضوع را تمدن می‌گذارند.

این پزشک متخصص ادامه داد: بنده در 17 سالگی عقد کردم و در آن زمان اگر مدرسه متوجه این موضوع می‌شد من را از مدرسه اخراج می‌کرد اما شرط خانواده برای ازدواج، ادامه تحصیلات من بود و اکنون با حمایت خانواده خود مراحل علمی بالا را پشت سر گذاشته‌ام.  

رزاقی در پایان گفت: پدر، مادر و رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی ازدواج و آمادگی قبل از آن نقش بسزایی دارند؛ اکنون فرهنگ‌ها ارتقا یافته و مردان وزنان در مدیریت خانواده همراه هستند اما ظرفیت بیشتر برای کار در این حوزه حضور دارد.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربیننده ترین ها

یزدانی خرم: ورزش ایران به برکت انقلاب اسلامی، موفقیت‌های چشمگیری را برای اولین بار در سطح جهان کسب کرده است/ سجادی: معاونت وزارت آموزش و پرورش تنها مدیریت ورزش قبل از انقلاب بود/ افشارزاده: کسب ۳۹ مدال المپیکی توسط ورزشکاران ایرانی بعد از پیروزی انقلاب/ خسروی وفا:ایران اسلامی علی رغم تمامی تحریم‌ها رتبه سوم مسابقات پارآسیایی را کسب کرد/ خلیقی پور: افزایش ۲۰ برابری فعالیت بانوان در رشته‌های ورزشی کشور به برکت انقلاب اسلامی/ عباسی: سرانه اماکن ورزشی کشور از ۳ سانیتمتر به ۱ مترمربع افزایش یافته است/ مدنی: پس از انقلاب اسلامی، نشریه اختصاصی ورزش رشد ۱۰۰ درصدی داشته است/ هاشمی: اکثر رشته‌هایی که امروز در سطح جهان قهرمان می‌شویم، قبل از انقلاب اسلامی اصلا در ایران وجود نداشت/ گائینی: رشد ۴۰ برابری مراکز آموزش عالی در زمینه ورزش به برکت انقلاب اسلامی/ مجدآرا: پس از انقلاب اسلامی برای اولین بار ۳۴۰۰ پایگاه ورزش همگانی در پارک‌ها و بوستان‌ها تشکیل شد/ جعفری: احداث بیش از 2000 مکان سرپوشیده و روباز استاندارد در مناطق روستایی/ احمدی:حضور عفیفانه بانوان ورزشکار با حجاب اسلامی الگوی دیگر ورزشکاران کشورهاست

افزایش چشمگیر تنوع رشته های ورزشی بعد از انقلاب اسلامی / میزبانی صدها رویداد بین المللی ورزش در رده های سنی مختلف / افزایش 7 برابری استخرهای بزرگ قهرمانی استاندارد به برکت انقلاب اسلامی / رشد 80 برابری سرانه اماکن ورزشی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی/ کسب 336 مدال ورزشی ارزشمند در رقابت های پارآسیایی/ راه اندازی شبکه اختصاصی ورزش در سیمای جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار

آخرین عناوین