«خورشید» در آسمان ونیز همچنان می درخشد؛
شیر طلایی ونیز امشب درحالی اهدا می شود که منتقدان هالیوود ریپورتر، ورایتی و این دی وایر به تجلیل از «خورشید» مجیدی زبان به ستایش گشودند و این در حالی است که سلبریتی های سیاست زده داخلی به بهانه های واهی مجیدی را تنها گذاشته اند.

به گزارش «سدید»؛ مراسم اختتامیه هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز، امروز شنبه برگزار خواهد شد و برنده شیر طلای ونیز ۲۰۲۰ مشخص می‌شود.

امسال سینمای کشورمان در این جشنواره سه نماینده دارد؛ فیلم «خورشید» جدیدترین ساخته مجید مجیدی یکی از فیلم‌های بخش رقابتی جشنواره ونیز است که برای کسب جایزه شیر طلایی این رویداد سینمایی رقابت خواهد کرد

این فیلم پس از نمایش در جشنواره ونیز، با استقبال خوب منتقدان رسانه‌های خارجی روبرو شد تا جایی که آن را یکی از بخت های اصلی دریافت جایزه ونیز می‌دانند. دو فیلم «جنایت بی دقت» به کارگردانی شهرام مکری و «دست خاموش» از احمد بهرامی‌ نیز نمایندگان سینمای ایران در بخش افق‌های جشنواره ونیز هستند.

فیلم سینمایی «جنایت بی‌دقت» به نویسندگی نسیم احمدپور و شهرام مکری، توانست جایزه بهترین فیلمنامه اورژینال را از انجمن منتقدان مستقل در این جشنواره به دست آورد.این جایزه در بخش جنبی جشنواره ونیز به فیلم‌های حاضر در این فستیوال اهدا می‌شود.

همچنین فیلم «دشت خاموش» به کارگردانی احمد بهرامی دیگر نماینده سینمای ایران هم جایزه فیپرشی (جایزه انجمن جهانی منتقدان) را هم در این بخش دریافت کرد.

فیلم «خورشید» مجیدی که روز یکشنبه هفته گذشته در جشنواره ونیز به نمایش درآمد، توانست نظر رسانه‌های مطرح سینمایی را به خود جلب کند تا آنجا که برخی آن را از شانس‌های اصلی دریافت «شیر طلایی» دانسته‌اند.

دبورا یانگ، منتقد هالیوود ریپورتر در مطلبی درباره فیلم سینمایی «خورشید» نوشت: مجید مجیدی فیلم‌ساز ایرانی برخی از خیره‌کننده‌ترین و تکان‌دهنده‌ترین فیلم‌های سینمای جهان را از لحاظ بصری و احساسی درباره درد و رنج کودکان محروم و سوءاستفاده شده، ساخته است و فیلم «خورشید» یکی از بهترین آنهاست؛

پیتر دبروگ، منتقد معروف ورایتی نیز نوشت: «اگر به‌خاطر بیاورید مجیدی سازنده فیلم بچه‌های آسمان، یکی از برترین فیلم‌های قرن بیستم میلادی درباره کودکان است که درباره پسری است که کفش‌های خواهرش را گم می‌کند و دردسرهایی برای هر دوی آنها ایجاد می‌شود. فیلم خورشید طرح داستان بسیار پیچیده‌تری نسبت به بچه‌های آسمان دارد؛ اما همچنان با آن مرتبط است و مجیدی در فیلم جدیدش نیز تمرکز داستان را بر گروهی کوچک از نوجوانان قرار داده که چالش‌های به ظاهر کوچک آنها در ذهنشان چون کوهی بزرگ است.» در بخش دیگری از این مطلب آمده است: فیلم «خورشید» به ۱۵۲ میلیون کودک کار در سراسر جهان و همچنین همه کسانی است که در پی حق خود هستند، تقدیم شده است. همه بازیگران اصلی فیلم از کودکان کار انتخاب شده‌اند تا از تجربه خود برای ایفای نقش کودکان ایرانی و مهاجری استفاده کنند که مجبورند برای گذران زندگی خانواده‌شان کار کنند. شخصیت علی پسر سرسختی است و شبیه نوجوانان گانگستر در فیلم «فراموش شدگان» ساخته لوئیس بونوئل است؛ فیلمی اخلاقی و نئورئالیسم که مجیدی همه آثارش را به این فضا اختصاص داده است. فیلم «خورشید» نسبت به بچه‌های آسمان اثری ساخته و پرداخته‌تر شده است و همچنان نشانه‌هایی از آن را حفظ کرده است؛

نیکولا باربر منتقد سینمایی «این دی وایر» از دیگر منتقدانی است که پس از رونمایی از فیلم «خورشید» در متنی به تجلیل از ویژگی‌های این فیلم سینمایی پرداخته است. در متن یادداشت این منتقد سینمایی به نماینده سینمای ایران در جشنواره ونیز آمده است: «فیلم جدید مجید مجیدی با جمله‌ای آغاز می‌شود که فیلم را به ۱۵۲ میلیون کودک مجبور به کار تقدیم می‌کند. این آماری مهم و تکان‌دهنده است، اما ضرورتا آدم را آماده یک ساعت و نیم سرگرم شدن توسط این فیلم نمی‌کند. درحقیقت، «خورشید» کاملا هیجان‌انگیز است و روایتی دیکنزی دارد؛ فیلم یک روایت اجتماعی و واقع‌گرایانه از کودکان فقیر در تهران را با ماجرای یک سرقت جذاب و درامی درباره یک معلم مهربان تلفیق می‌کند؛ معلمی که اگر در یک فیلم دهه هشتادی آمریکایی بود، نقشش را رابین ویلیامز بازی می‌کرد! نکات زیرمتنی بسیار دیگری هم در این فیلم ۹۹ دقیقه‌ای گنجانده شده‌اند. جاه‌طلبی پوشش دادن این همه مساله مرتبط با هم در یک فیلم قابل تحسین است و روی هم رفته مجیدی این کار را با مهارت فوق‌العاده و لذت‌بخشی برای مخاطب انجام داده است

مجید مجیدی در نشست مطبوعاتی فیلم خورشید با اشاره به این که بحران کودکان کار مختص یک کشور خاص نیست و یک معضل جهانی است، به مظلومیت مردم ایران تحت فشار تحریم‌های آمریکا پرداخت و گفت: مردم ایران چهل سال است به خاطر تحریم‌های غیرانسانی آمریکا در شرایط سختی زندگی می‌کنند.

مجیدی در ادامه جنگ افروزی‌های آمریکا در خاورمیانه را عامل تشدید معضلات اجتماعی در ایران و سایر کشورهای همسایه دانست و گفت: در یک منطقه پر از بحران هستیم که آسیب‌های آن بیش از هر چیز به کودکان و خانواده‌های بی بضاعت وارد می‌شود.

احتمالا مجیدی بر اساس تجربه بالایی که از حضور در جشنواره های مختلف جهانی دارد، بیشتر از هر کسی می داند که در جشنواره های مهمی مانند «ونیز»، «برلین» و «اسکار» سیاست و سیاسی بازی اولویت بیشتری از جنبه هنری فیلم برای گرفتن جایزه جشنواره دارد و طرح چنین موضوعاتی در نشست مطبوعاتی فیلم «خورشید» از زبان مجیدی بر علیه آمریکا ممکن است دستان «خورشید» را از «شیر طلایی ونیز» دور نگه دارد.

ولی جسارت مجیدی و فرصت طلبی او در بیان این موضوعات او را از سایر کارگردان های «جشنواره ندیده» جدا می کند. کارگردان «خورشید» به خوبی می داند که صدای او در چنین محافلی به گوش آنهایی که باید برسد، می رسد و با وجود همه حاشیه های داخلی و خارجی، حرف هایش را می زند.

به بهانه حمایت از مجیدی و «خورشید»ش در ونیز با بسیاری از بازیگران کشورمان تماس گرفتیم تا ضمن حمایت از حرف های به حق مجیدی، دلگرمی مضاعفی برایش باشیم؛ ولی متاسفانه به بهانه های واهی و از قبل پیش بینی شده، حاضر به مصاحبه نشدند؛ همان بازیگرانی که اگر به جای مجیدی، فلان کارگردان اسکاری در ونیز حضور داشت، همه توان و تلاش خود و رفقای رسانه ای شان را در حمایت از آن کارگردان، به کار می گرفتند و در صفحات مجازی خود اظهار حمایت و امیدواری برای کسب جایزه می کردند؛ ولی در این روزها مجیدی را تنها گذاشته اند.

انتهای پیام/

منبع: راه دانا
ارسال نظر
نام:
* نظر:
* captcha:

قهرمان هایی که سینما به آن ها بدهکار است

دوگانه‌های متضاد، متکامل و استدلال‌های ناتمام

با ادبیات، از تحریف دفاع مقدس در امان بمانیم

روایت اهل قلم از دل حماسه

۲ ماه که به اندازه ۲ قرن گذشت!

دیدگاه‌های نظامی امام در جنگ یک موضوع چالشی بود

لزوم روایت جنگ و تقویت ادبیات دفاع‌مقدس در عصر حاضر

تئاتر مقاومت ظرفیت جهانی‌شدن دارد

حاشیه سازی‌های آقای کارگردان یا سانسور شورای نظارت

روایت سینما از زخم‌های «آبادان»

کوتاهی نهاد‌های فرهنگی در زمینه موسیقی دفاع مقدس

رویکرد پوچ دانشگاه به دفاع مقدس

اولین برنامه ویژه دفاع مقدس چه بود؟

«شهر هزارموشک» به روایت شاعر دزفولی

گزارش آماری از قله‌ها و دره‌های نشر کتاب دفاع مقدس+جدول

شهیدی که هنوز دست به خیر است

از خنثی کردن خمپاره در قلب بیمار تا رکورد 11 هزار عمل جراحی

همه مردم ایران افتخارآفرین دفاع مقدس بودند

حمله دلی به بیزینس!/ از بازی در «دل» پشیمانم

میرعماد در چهارراه استانبول

درآمد نجومی اینفلوئنسرهای اینستاگرامی!

اعتراض بازیگران به فساد پنهانی سینما

شروع آتشین نهاد‌هایی که کم کم آب رفتند

هشدار درباره خاطره‌گریزی دهه هشتادی‌ها از جنگ

لذت بی‌پایان غرق شدن در دریای مستند

نگران جوامع انسانی

«بوم و بانو» با فرمول عشق و تاریخ و سیاست

خانه ای که «امن» می ماند

تولد عرفی‌گرایی از دل سنت‌گرایی

بچه‌های خمینی که یک‌شبه مرد شدند